reklama

Král: Jágr i na MS v Praze? Ještě bych to nezazdil

Tomáš Král Tomáš Král autor: CPA Eduard Erben
Prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král označil čtvrté místo na mistrovství světa v Minsku za úspěch

Minsk - Prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král označil čtvrté místo na mistrovství světa v Minsku za úspěch výběru, který měl trenér Vladimír Růžička k dispozici.

Na druhou stranu ale podle něho není na místě velké nadšení z výkonů a je nutná generační obměna národního týmu. Přál by si, aby rozhodnutí dvaačtyřicetileté legendy Jaromíra Jágra skončit v reprezentaci rok před domácím šampionátem v Praze a Ostravě nebylo definitivní.

"Já jsem s Jardou v Minsku mluvil několikrát a myslím, že všechno ještě může být jinak. Pokud bude mít sezonu v Americe zase dobrou a bude zdravý, tak se určitě budeme snažit, aby v Praze byl. Myslím si, že pokud by cítil, že může ještě někde pomoct, tak i když ohlásil konec, tak bych to úplně nezazdil. Zejména, když je to doma," řekl novinářům Král.

Jágrovo jméno je tahák šampionátu

Podle něj Jágr opět na turnaji ukázal svou výjimečnost. "Klobouk dolů. Ono už to většinou zní jako takové klišé, ale ukázalo se, že je to hráč, který má obrovskou sílu. Ve chvílích, kdy se nedařilo nebo bylo potřeba tým popohnat, zvednout, tak to byl zase on, který to udělal. Jarda je k sobě vždycky velmi kritický a hodnotí tak svoje výkony," navázal Král.

Jágrovo jméno vnímá pro šampionát v roce 2015 jako velký tahák a doufá, že pokud útočník New Jersey nebude ještě hrát o Stanleyův pohár, nebude na MS chybět. "Samozřejmě, že je to byznys a chceme, aby mistrovství světa bylo co nejlepší. Ale já mám vždycky na prvním místě sportovní výsledek. Ale i kdyby (Jágr) z nějakých důvodů nehrál, tak pro šampionát může být tahákem, kdyby nebyl třeba v pozici hráče. Myslím, že jeho úloha v českém hokeji rozhodně nekončí. Já myslím, že ani v roli hráče," uvedl Král.

Přemlouvat Jágra se ale v nejbližší době nechystá. "Teď skončilo mistrovství světa, je před námi celá sezona. Milion věcí, které se můžou stát. Je předčasné, abychom diskutovali, kdo bude a nebude," dodal Král.

Tým prochází generační obměnou

Turnaj v Minsku hodnotil spíše pozitivně. "Je třeba naše vystoupení hodnotit střízlivě. Zvládli jsme oproti minule rozhodující čtvrtfinálový zápas. Z toho mám samozřejmě velkou radost. Tým prochází generační obměnou a pro něj je semifinále úspěch. Je v přerodu. Doufám, že to má všechno před sebou," prohlásil s tím, že ale přehnané nadšení také není na místě. "Že bychom zase podávali nějaké výjimečné výkony nebo jsme zažívali velká vítězství, tak to také ne."

Podle Krále se už několik let ví, že generační obměna musela přijít. "Myslím si ale, že prostor pro zabudování a zkoušení nových hráčů je v turnajích během sezony. Na olympiádu a mistrovství světa musí být cílem jet s tím nejlepším, kdo má momentálně formu. Určitě teď ještě nebudeme nějakou dobu jezdit na turnaje s tím, že my bychom tam měli získat zlato. Ale určitě to nebude tak, že bychom ho nemohli získat," prohlásil Král.

Cítí, že hodnocení fanoušků je v současné době také adekvátní situaci. "Myslím, že ve stejné situaci je i fotbal. U generací, které to táhly léta, byly mimořádně povedené a dělaly úspěchy, tak samozřejmě přichází jejich konec a dochází ke střídání. Mám radost, že je to tak fanoušky vnímané," řekl Král.

Závěr sezony byl úspěšný

Podle něj měl český hokej konec sezony úspěšný. "Závěr byl velmi pozitivní. Po stříbru na osmnáctkách přišlo semifinále mistrovství světa s novým týmem. Uspěly i ženy. I když ta sezona byla velmi hektická a často kontroverzní, tak závěr je dobrý," připomněl Král postup hokejistek do kvalifikace o elitní skupinu MS i odstoupení kouče Aloise Hadamczika po olympijských hrách v Soči.

V Minsku prezentovali organizátoři příštího šampionátu své přípravy. Podle Krále odkoukali v Bělorusku i pozitivní poznatky. "Bělorusové udělali v organizaci opravdu maximum. Asi to souvisí, že to chtěli využít jako prezentaci země. Myslím si, že udělali skvělý šampionát se vším všudy. Organizačně to bylo bezchybné a pro nás určitě je řada věcí podnětných," uvedl Král.

"Třeba přesuny týmu, že se nic nezdržovalo a všechno bylo připravené. Byl to po organizační stránce opravdu jeden z nejlepších šampionátů, které jsem zažil. Na druhou stranu si myslím, že není nic, co nemůžeme udělat stejně nebo líp," doplnil s tím, že díky blízkosti oficiálního hotelu od O2 areny není ani nutný přesun týmů s policejním doprovodem a přednost na semaforech jako v Minsku. "Ale ty tři semafory klidně rozsvítíme," usmíval se Král.

Podle něj bude turnaj za rok v Česku velkým zážitkem i díky stále větší vyrovnanosti MS. "I když je to někdy nepříjemné, když to srovnání potká zrovna nás s někým papírově slabším, tak pro hokej je to jedině dobře. Co jsem tady mluvil s kolegy, tak do Prahy se všichni strašně těší a myslím, že bude skvělý šampionát," dodal Král.

reklama