Šéf českého hokeje: Investice do mládeže se začínají vracet. Přišel čas zkusit hrát zase o medaile

Adam Sušovský Adam Sušovský
1. 9. 2017 6:49
"Doba, kdy jsme tamhle dostali osm gólů a někde jinde sedm, je pryč. Jsem přesvědčený, že sledujeme reálný výsledek naší práce. Na reprezentační komisi jsem řekl, že přišel čas, abychom začali předvádět i lepší výkony. Tedy výkony, kterými budou mládežnické reprezentace atakovat semifinále." Mimo jiné i to říká šéf českého hokeje Tomáš Král v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Svaz chystá velký nábor dětí. Na čtvrteční tiskové konferenci v Praze se pochlubil tím, že finanční podporu mládeže od roku 2009 více než zdvojnásobil.
Předseda ČSLH Tomáš Král.
Předseda ČSLH Tomáš Král. | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Po letech, kdy si mládežnické výběry české reprezentace na světových akcích pravidelně spíše koledovaly o ostudu, vidí hokejový svaz zlepšení. Podle jeho šéfa Tomáše Krále dokonce výrazné.

Tak velké, že by se na nejbližších mládežnických šampionátech do osmnácti a dvaceti let mohli Češi zase prát o medaile. 

Alespoň v to svazový boss doufá v rozhovoru, který Aktuálně.cz poskytl bezprostředně po čtvrteční tiskové konferenci, na které ČSLH oznámil plány na chystaný celorepublikový nábor dětí. A zároveň se pochlubil, že od roku 2009 více než zdvojnásobil finanční prostředky, které pumpuje do mládeže.

"Chceme vrátit mládežnický hokej tam, kde byl před lety. Aby se držel v absolutní světové špičce. Před nějakými sedmi nebo osmi lety, když jsme přišli, tomu tak nebylo. Věřím, že po nějakých deseti letech (vlády vedení Tomáše Krále) se změny začnou projevovat. Repre do dvaceti let o víkendu vybojovala stříbro na turnaji čtyř, to je nejlepší výsledek za posledních deset let. Osmnáctka má stříbro na memoriálu Ivana Hlinky. Máme za to, že finance a úsilí, které do mládežnického hokeje vkládáme, začínají přinášet ovoce," řekl mimo jiné Král.

Na tiskové konferenci jste zmínili, že v roce 2017 pošlete na účely mládežnického hokeje do klubů a jednotlivým reprezentacím celkem 124,6 milionu korun. Jak velký je to rozdíl oproti dobám, kdy jste vedení svazu přebírali?
"Dělali jsme zhodnocení osmi devíti let. My (vedení) jsme začínali na čísle minus 67,8 milionu. To v té době představovalo téměř polovinu našeho rozpočtu. Dneska jsme díky mistrovství světa a všeho úplně jinde. Ten nárůst je obrovský a většinu peněz směrujeme do rozvoje hokeje, do mládeže. Čísla, která jsme ve čtvrtek na tiskové konferenci odprezentovali, vypadají nádherně. V roce 2009 byla oproti hokejovému světu zoufalá, dnes se k němu zase začínáme přibližovat."

Podpora mládežnického hokeje v číslech:

Rok Suma
2009 47 milionů korun (z toho 19,5 milionu na mládežnické reprezentace)
2016 103,4 milionu korun (z toho 36,7 milionu na mládežnické reprezentace)
2017 124,6 milionu korun (z toho 53,3 milionu na mládežnické reprezentace)

Odráží se to podle vás na výsledcích?
"Určitě. To je dáno objektivně výsledky, kterých mládežnické reprezentace dosahují. Ale pořád to není tak, jak bychom si představovali. Že bychom se viděli na medailových pozicích. Před pár lety jsme se ale modlili, abychom neprohráli o sedm osm gólů, dnes s pěti TOP týmy hrajeme vyrovnané partie. Objektivně je zřejmé, že se investované prostředky vyplácí."

Jedním z dalších projektů, které jste oznámili, je chystaný celorepublikový projekt Týden hokeje. Co si od náboru, který se uskuteční druhým rokem, slibujete?
"Cíl je jediný. My chceme přivést děti do sportu obecně. Souvisí to se situací ve společnosti, čím dál méně dětí se věnuje sportu nebo se říká, že na to nemají podmínky. Chceme to usnadnit všem, kteří chtějí přijít na zimák a hrát hokej. Já si zodpovědně troufnu říct, že hokej není tak drahý sport. A kdokoliv ho chce dělat, ať je z jakékoliv sociální vrstvy, může hokej hrát díky podmínkám, které vytváříme my nebo kluby samotné. Neumím si představit, že bychom se nepostarali o někoho, kdo by hokej chtěl hrát a nějak nemohl."

Všechny sporty, hokej nevyjímaje, tvrdí, že mají dětí málo. Dá se ten podstav vyjádřit i čísly? 
"Těžko se dá říct, kolik dětí bychom chtěli. Kanada jich má 400 tisíc, my jich máme 20 tisíc…"

Asi bychom se přece měli měřit s menšími státy…
"Jasně. Pro nás je důležité každé dítě, které přijde k hokeji. Proto se i formou akce Týden hokeje snažíme o osvětu, aby lidi náš sport nezavrhli z toho důvodu, že si myslí, že by na něj neměli. Nárůst v řádech tisícovek dětí v horizontu pár let by tady určitě mohl být. Vidíme to i na těch náborech, které chystáme. Děti i kluby přibývají, je to důležité."

Na letošním memoriálu Ivana Hlinky reprezentace skončila stříbrná. To je obrovský úspěch. Nestačila až ve finále na Kanadu.
Na letošním memoriálu Ivana Hlinky reprezentace skončila stříbrná. To je obrovský úspěch. Nestačila až ve finále na Kanadu. | Foto: Lukáš Caha

Když se vrátíme k celkovému stavu mládežnického hokeje, který se má odrážet ve výsledcích reprezentace, v již zmíněném roce 2009 juniorská reprezentace se Švédskem prohrála 1:10. Od té doby s Tre Kronor zaznamenala šňůru čtrnácti porážek. Švédsko junioři od té doby porazili poprvé až tento víkend. Bude líp?
(směje se) "Asi těžko říct, že by tohle mohl být nějaký zlomový okamžik. Já jen zmínil, že zápasy vypadají dobře a že to není náhoda."

Takhle to cítíte?
"Ano. Já si myslím, že sledujeme výsledek reálné práce. Jsem o tom přesvědčený. Vidíme to na osmnáctkách a memoriálu Ivana Hlinky. Bylo období, kdy jsme tam nedělali medaile, teď je začínáme vozit pravidelně. Nepřeceňujeme to, ale proč neříct, že tohle posun je? Ještě pár let zpátky jsme tam naprosto pravidelně zůstávali před branami semifinále a všichni říkali, jak jde hokej do kytek. Teď vidím, že výsledky jsou jiné. A hlavně už se neobjevují ty výsledky, které jste zmínil. Že jsme tamhle dostali deset, tam osm. Do konce volebního období, které je před námi, tedy něco přes dva roky, se, doufám, vrátíme na nějaké odpovídající pozice."

Takový byl i váš cíl. V tomhle volebním období, kdy má český hokej za sebou finanční problémy, vyřešit i ty sportovní.
"Takový byl můj cíl. To máte pravdu. Asi se do těch dvou let nebudeme moct rovnat Kanadě, ale se zbytkem světa krok držet můžeme. Já doufám, že taky budeme. A že už to nepustíme."

Kde vás k tomu, abyste krok drželi, pálí bota? Že vozíte medaile z memoriálu Ivana Hlinky, tedy na začátku sezony, ale na jejím konci se osmnáctka trápí a propast ve dvacítkách už je mezi vámi a světem mnohem hlubší?
"Měli jsme teď reprezentační komisi. Výsledky v létě jsme měli výborné už loni a předloni, všechno se má ale hodnotit podle mistrovství světa. Na té komisi jsem řekl, že přišel čas, abychom předváděli lepší výkony i v sezoně. Tedy výkony, kterými budeme atakovat boje o semifinále, což je taková hranice pro boj o medaile. Přiznám se, že na osmnáctkách jsem si dělal ambice už loni a nakonec to nedopadlo moc dobře. Teď si ale myslím, že by s cílem prorvat se do semifinále měla jet reálně na šampionát i naše dvacítka…"

Všechno v mládeži směřujete k tomu, aby dvacítka hrála o medaili v roce 2020, kdy bude šampionát hostit Česká republika. Je to reálné i dřív?
"Já bych o ně nejradši hrál už letos (směje se). Je to sport, plánovat medaile nejde. Ale jsme o významný krok dál, než jsme byli loni. A můžeme o medaili hrát i letos. Dřív jsme si říkali takové ty věci, jakože se musí potkat všechno se vším. Teď mají mládežnické reprezentace daleko lepší základy, kluci do nich přicházejí daleko lépe připravení z vlastních klubů. Silově, výborně bruslí, mají na to fyzicky. Už to není pravda, že bychom nestačili."

 

Právě se děje

Další zprávy