reklama

Šéf hokeje Král: ČSLH je v nejlepší kondici za poslední roky

Tomáš Král. Tomáš Král. autor: CPA Eduard Erben
Český hokej se podle svého šéfa Tomáše Krále nachází v nejlepší ekonomické kondici za poslední roky.

Praha - Český hokej se podle svého šéfa Tomáše Krále nachází v nejlepší ekonomické kondici za poslední roky. Od roku 2008, kdy se Král stal prezidentem Českého svazu ledního hokeje (ČSLH), se prý finanční situace výrazně stabilizovala a díky tomu se může svaz věnovat řadě projektů, v současnosti zaměřených především na práci s mládeží.

"Asi vždycky si člověk v domácnosti dovede představit více peněz, ale po té krizi v roce 2008, kdy nám v půlce sezony chybělo skoro 60 milionů a nevěděli jsme, kde je vezmeme, jsou poslední čtyři roky vždy plus. Hospodaříme v zisku," uvedl Král na dnešní konferenci ČSLH v Praze.

Dluhy jsou minulostí

Zatímco v květnu 2008 se svaz potýkal s dluhy, řadou nevyřešených problémů a kumulovaná ztráta za roky 2006 až 2008 činila 22,7 milionu korun, od roku 2010 se vrátil k černým číslům a před dvěma lety odmazal i všechny dluhy. Kumulovaný zisk v letech 2009 až 2013 byl 54,6 milionu.

"K realizaci všeho, co si představujeme, bychom potřebovali těch peněz ještě více, ale poslední léta jsme v plusu a lze říci, že jsme na tom slušně. Krize byla zastavena a zažehnána," pochvaloval si Král.

Nyní se vedení českého hokeje snaží přivolat zpět i výsledkově úspěšné roky. Po třech světových šampionátech v letech 2010 až 2012, kdy se reprezentace pokaždé vracela z MS s cenným kovem, se seniorský tým na vrcholných akcích loni a letos medaile nedočkal.

V hledáčku je domácí MS

"Musíme si přiznat, že šesté místo na olympiádě v Soči odpovídalo realitě. Došlo k výměně trenérů, a přestože jsme byli smutní, že na MS z toho také nebyla medaile, čtvrté místo lze považovat za úspěch," řekl Král k vystoupení reprezentace v Minsku. "Věříme, že příští MS, které bude hodně očekávanou událostí, se nám povede kromě organizační stránky i po té sportovní a na medailové příčky se vrátíme," dodal k domácímu šampionátu v Praze a Ostravě.

Na podzim bude představen maskot turnaje, v listopadu má být zahájen předprodej vstupenek. "Ceny bude potřeba mít vyvážené. Dobré pro fanoušky, ale zároveň pro český hokej. Víme, jak to vypadalo v Bělorusku, ale máme i na paměti, jak to dopadlo ve Švédsku. Takový propadák by pro nás byl smrtelný," připomněl divácký neúspěch MS 2013. Naopak letos v Minsku byl překonán rekord v návštěvnosti z MS 2004 v Praze a Ostravě.

Extraliga a junioři? Spokojenost

Za velmi dobrou zprávu pro český hokej považuje Král výsledky mládežnických reprezentací. "Roky, kdy tyto týmy odjížděly z turnajů mnohdy s debakly, jsou už za námi. Stejně tak potěšitelný je i vzestup ženské reprezentace, která si (loni) vyzkoušela účast v elitní skupině a nadále stoupá v žebříčku IIHF," konstatoval Král.

Mládežnické projekty chce nadále výrazně podporovat. "Pokud si to někdo dohledá, před dvěma lety šlo o jedince, kteří byli v týmu na MS dvacítek z domácích soutěží. Nyní jich bylo 12, v osmnáctce pak 19. A hned 15 hráčů stříbrné osmnáctky vyrostlo v akademiích," vyzdvihl šéf svazu.

Spokojen je také s extraligou. Oba poslední ročníky se zařadily mezi pět nejnavštěvovanějších sezon v její historii. "To považuji za skvělý výsledek a důkaz toho, že jde o dobrý a kvalitní produkt," řekl Král.

Extraligu ani český hokej prý nijak neohrozil vstup Lva Praha do Kontinentální ligy. "A pokud by Lev v Praze již nepokračoval, nemělo by to žádný dopad," ujistil Král.

Případné uzavření extraligy, o kterém se občas mluví, se mu nezamlouvá. "Podle mě by to uškodilo kvalitě soutěže. Ale to neznamená, že bych nedovedl vyslechnout nějaké návrhy a zvážit je. Ale za celých šest let, co šéfuji českému hokeji, mi na stole nepřistál ani jediný konkrétní a sofistikovaný návrh," uvedl Král.

reklama