Selänne opět smutní, finále si zahrají Švédové

FOTO Severské derby rozhodly dva údery Tre Kronor
Hokejisté Švédska si po osmi letech opět zahrají o olympijské zlato.
Jistotu medaile v Soči získali dnešní semifinálovou výhrou 2:1 v severském derby s Finskem.
Všechny branky padly v druhé třetině: tým Suomi otevřel skóre zásluhou Olliho Jokinena, ale výsledek otočili Loui Eriksson a Erik Karlsson.
Švédové se v neděli utkají s KanadouUSA, Finsko si v sobotu zahraje s poraženými Američany o bronz.
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
21. 2. 2014 15:15
Reportáž z prvního semifinále hokejového turnaje v Soči.

Soči - Hokejisté Švédska jsou prvními finalisty olympijského turnaje v Soči, když v semifinále porazili odvěké rivaly z Finska 2:1. Legendární "Blesk" Teemu Selänne tak ani na pátý pokus nezíská vysněné zlato, které mu ve sbírce chybí.

O vítěznou branku Švédů, kteří jsou olympijskými šampióny z let 1994 a 2006 se postaral bek Erik Karlsson.

"S hrou Finska jsme se dokázali docela dobře srovnat, dokázali jsme rychle odpovědět na jejich gól a to rozhodlo. Jen škoda zbytečných trestů, toho se musíme vyvarovat, ale už se těšíme na finále," řekl v rozhovoru pro Českou televizi Loui Eriksson.

Ve druhém semifinále se utkají Kanada s USA, podrobnou on-line reportáž sledujte od 18:00 hodin ZDE!

Na finský gól Švédové rychle odpověděli

Švédové vstoupili do zápasu aktivněji a zasypali Lehtonena, který v brance nahradil nemocného Raska, sérií střel. Finové ale brzy přežili úvodní tlak soupeře a mohli sami udeřit. Komarov jel s Pihlströmem v přečíslení, místo přihrávky ale zvolil střelu a Lundqvist měl co dělt, aby lapačkou vyrazil puk mimo tři tyče.

O pár minut později měl tým Suomi dlouhou přesilovkou pět na tři, ale Selänneho v největší šanci vychytal skvěle přemístivší se švédský gólman a Finové početní výhodu nevyužili. To byla voda na mlýn Švédům, kteří po zbytep prvního dějství opět sevřeli Finy do tlaku. Lehtonen ovšem odolával.

Obraz hry se změnil až po přestávce. Finové se vrhli do útoku a od prvních minut trápili defenzivu soupeře. Brzy se dočkali odměny. Jokinen dojel nahozený kotouč a pohotově z úhlu překonal překvapeného Lundqvista. Hráči Suomi se ale neradovali dlouho ve 32. minutě Švédové  vyrovnali, když se po krásné kombinaci trefil Ëriksson.

Tre Kronor přežili i powerplay

Švédy vyrovnání povzbudilo a pokračovali v útočení. Před druhuhou přestávkou se jim zaslouženě podařilo dokonat obrat. Karlsson ranou od modré využil končící přesilovou hru a do kabin tak šli Švédové s jednogólovým náskokem.

Do třetí třetiny opět vstoupili lépe Švédové. Sedin mohl zvýšit náskok, ale Lehtonen ho vychytal. Na druhé straně zase v brejku minul horní tyč Ruutu. Finům se krátil čas, při svým pokusech neuspěli v početní výhodě Selänne ani Salo.

Švédové zkušeně drželi puk a i když tým Suomi hrál v poslední minutě powerplay, postup do finále si pohlídali.

Veškeré informace o hokejovém turnaji na olympiádě v Soči naleznete zde.

Výsledek:

Švédsko - Finsko 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 32. L. Eriksson (Jonathan Ericsson, Bäckström), 37. E. Karlsson (Steen, D. Sedin) - 27. O. Jokinen (Vatanen). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Peel (USA) - Amell, Carlson (oba Kan.). Vyloučení: 5:2. Využití: 1:0. Diváci: 9476.
Švédsko: Lundqvist - Jonathan Ericsson, N. Kronwall, Hjalmarsson, Oduya, E. Karlsson, Edler - L. Eriksson, Bäckström, D. Sedin - M. Johansson, Silfverberg, Landeskog - Steen, Berglund, Alfredsson - Hagelin, Krüger, Jimmie Ericsson - od 34. navíc Nyquist. Trenér: Pär Marts.
Finsko: Lehtonen - Vatanen, Timonen, Salo, Määttä, Hietanen, Lepistö, Väänänen, Kukkonen - Selänne, Mikael Granlund, Immonen - T. Ruutu, O. Jokinen, J. Jokinen - Korpikoski, Kontiola, Aaltonen - Komarov, Pihlström, Lehterä. Trenér: Erkka Westerlund.