reklama

Selänne zlato neveze, přesto se loučí jako král a legenda

Finský veterán Teemu Selänne s bronzovou medailí Finský veterán Teemu Selänne s bronzovou medailí autor: Reuters
Finský hokejový kanonýr Teemu Selänne sice na olympijských hrách v Soči nedosáhl na vysněné zlato, přesto se rozloučil s reprezentační kariérou šťastný a jako král.

Soči - Finský hokejový kanonýr Teemu Selänne sice na olympijských hrách v Soči nedosáhl na vysněné zlato, přesto se rozloučil s reprezentační kariérou šťastný a jako král. Stejně jako další veterán Kimmo Timmonen získal čtvrtou olympijskou medaili pod pěti kruhy.

Kapitán Suomi dvěma góly zařídil výhru 5:0 v duelu o bronz s USA. Ve věku 43 letech a 234 dnů stylově zakončil letité služby v týmu Finska. Před sebou má ale ještě další výzvu - získat s Anaheimem podruhé Stanleyův pohár.

"Před šestadvaceti lety jsem hrál první zápas za reprezentaci, byla to dlouhá cesta a toto je krásný konec," řekl Selänne oficiálním stránkám olympijských her.

Pod pěti kruhy startoval pošesté, vyrovnal rekord krajana Raima Helminena a má na kontě stříbro a tři bronzy. "Je to neuvěřitelné. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že budu mít čtyři olympijské medaile, těžko bych mu uvěřil."

Granlund: Hrát s ním? Byl to sen!

Druhý nejlepší evropský kanonýr v historii NHL po Jaromíru Jágrovi už mluvil o konci v národním týmu před čtyřmi roky ve Vancouveru. Jenže od té doby rok co rok prodlužuje kariéru v Anaheimu a při comebacku v reprezentaci teď dovedl Suomi jako kapitán k obhajobě bronzu.

Finové se museli oklepat z páteční semifinálové porážky se Švédskem 1:2. "Minulý večer pro nás byl velkým zklamáním, ale dali jsme se dohromady a věřili jsme, že získáme bronz. Jsem strašně pyšný na spoluhráče. Zasloužili jsme si pěkné zakončení turnaje a povedlo se nám to," navázal Selänne.

Ohlasy na Teeemu Selänneho po zápase o bronz

„Je tu pár kluků, s kterými už si nikdy nezahrajeme. Chtěli jsme pro něj (Selänneho) i pro ně získat bronz,“ prohlásil finský gólman Tuuka Rask.

„Byl to sen s ním hrát. Měl neuvěřitelný turnaj. Je to skvělý hráč a úžasný člověk. Těžko se to vysvětluje. U každého má velký respekt,“ poklonil se spoluhráči parťák z útoku, dvaadvacetiletý Mikael Granlund.

„Jen nám řekl: Pojďme si to užít, tahle šance nepřichází tak často. Může to být jediná šance, jak získat olympijskou medaili,“ dodal Granlund.

„Je to žijící legenda našeho hokeje. Je těžké najít slova, která by přesně popsala, co pro nás znamená,“ řekl kouč finské reprezentace Erkka Westerlund.

V jedné formaci s finskou legendou hrál brzy teprve dvaadvacetiletý Mikael Granlund a moc si to pochvaloval. "Byl to sen s ním hrát. Měl neuvěřitelný turnaj. Je to skvělý hráč a úžasný člověk. Těžko se to vysvětluje. U každého má velký respekt," poklonil se spoluhráči Granlund.

Právě Selänne byl pro ostatní spoluhráče motivací k zisku medaile. "Je tu pár kluků, s kterými už si nikdy nezahrajeme. Chtěli jsme pro něj (Selänneho) i pro ně získat bronz," říkal po zápase Tuuka Rask, který se dal po nemoci rychle dohromady, aby týmu pomohl.

Překonal dva věkové olympijské rekordy

Selänne se díky sobotnímu výsledku stal nejstarším medailistou z olympijského hokejového turnaje; překonal Rusa Igora Larionova, kterému bylo v roce 2002 při zisku bronzu v Salt Lake City 41 let a 83 dnů. Stal se i nejstarším střelcem v historii OH. Už před turnajem byl nejproduktivnějším hráčem v historii her.

V sobotu přišlo loučení přišlo loučení. "Snažil jsem se to využít jako energii. Věděl jsem, že spoluhráči chtějí hrát i za nás," naznačil Selänne, že se s národním týmem chystá loučit více starších hráčů. "Ale připomínal jsem jim, že my všichni chceme bojovat jeden za druhého."

Kariéra "Finského blesku" se chýlí ke konci, ale ještě má před sebou několik hokejových bitev. "Pro mě je další cíl Stanley Cup. Hraju svou poslední sezonu v NHL a bylo by to znovu splnění snu," doplnil Selänne, který s Ducks triumfoval v roce 2007. "To ještě bude dlouhá cesta, teď si to chci nejvíc užít tady. Věřím, že tenhle večer nikdy neskončí," těšil se na oslavy Selänne.

Rekordní olympijské hokejové zápisy Teemu Selänneho

Nejstarší hráč: 43 let a 234 dní

Nejstarší střelec: 43 let a 234 dní

Nejstarší medailista: 43 let a 234 dní (před ním Igor Larionov 41 let a 83 dní v roce 2002)

Nejlepší střelec: 2. za 24 branek (o gól za Vladimírem Zábrodským a Švédem Svenem Johanssonem, statistiky zohledňují moderní hokejovou dobu; v roce 1924 v Chamonix nastřílel Kanaďan Harry Watson za pět utkání jediného turnaje 36 gólů)

Nejproduktivnější hráč: 43 bodů (24+19)

Nejvíce medailí: 4 (společně s Kimem Timmonenem, Vladislavem Treťjakem, Igorem Kravčukem, Jiřím Holíkem, Jerem Lehtinenem, Saku Koivem a Villem Peltonenem)

reklama