Sen o zlatu trvá! Osmnáctka porazila Švédy a je ve finále Hlinkova memoriálu

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
12. 8. 2016 22:56
Česká hokejová osmnáctka zdolala v semifinále Memoriálu Ivana Hlinky v Břeclavi Švédsko 2:1 v prodloužení a bude bojovat o triumf proti Spojeným státům americkým. Finále, které si český výběr zahraje na turnaji po dvou letech, je na programu v sobotu od 17:30. Vítěznou trefu týmu kouče Václava Varadi vstřelil v čase 69:38 obránce Jakub Galvas.
Česká hokejová reprezentace do 18 let slaví postup do finále Memoriálu Ivana Hlinky 2016 | Foto: ČSLH/Karel Švec

Břeclav – Pouť české hokejové reprezentace do 18 let za zlatem z prestižního Memoriálu Ivana Hlinky stále trvá. V dnešním semifinále porazili svěřenci trenéra Václava Varadi Švédsko 2:1 po prodloužení. Rozhodující gól vstřelil 22 sekund před koncem Jakub Galvas.

Utkání začalo z obou stran velmi opatrně, nikdo z týmů nechtěl udělat chybu jako první. "Bylo to opatrné. Každý věděl, jak moc důležitá je první branka," řekl po zápase Varaďa.

Do vedení šli ve 24. minutě Češi, když nejdřív úspěšně ubránili oslabení a z následného útoku skóroval Filip Zadina. Jenže náskok vydržel jen necelých sedm minut. Brankář Jakub Škarek pochytal množství velkých šancí Švédů, inkasoval až z nenápadné střely Rasmuse Dahlina, kterou přes bránícího hráče neviděl.

Na další gól si dva tisíce fanoušků v břeclavské Ice Bors aréně muselo počkat až do 70. minuty. Málem se tak ale stalo už o několik sekund dříve, když Škarek neudržel po nahození puk, který se mu z výstroje kutálel do brány. Reflexivně se ale otočil a zabránil tak katastrofě.

Nedáš, dostaneš

"Málem jsem dostal infarkt. Jsem rád, že jsem si toho včas všiml. Cítil jsem, že pod betonem puk nemám a před sebou jsem ho taky neviděl, tak jsem si řekl, že asi šel za mě a nějak jsem ho zachytil," popsal situaci ze svého pohledu sám 16letý gólman.

Sotva se stihl zvednout z ledu, mohl slavit. Češi v posledních vteřinách zavřeli čtyřku Tre Kronor v jejich obranném pásmu, z čehož následně vytěžili kýženou branku. Zadina našel skvělým pasem od modré si sjíždějícího Jakuba Galvase, který propálil Švéda Erikssona.

"Splnil se nám sen. Já moc gólů nedávám, takže jsem si to neskutečně užil. Samozřejmě ale bylo úplně jedno, kdo z nás dá gól. Do zítřejšího finále vletíme po hlavě a věřím, že si dojdeme pro zlato," rozplýval se autor vítězné trefy.

Zápas o zlato: Odveta s USA

O nejcennější kov si Češi zahrají se Spojenými státy americkými, se kterými ve středu prohráli 2:4. "Přípravu na ně už máme v podstatě hotovou z toho minulého duelu. Obměníme jen pár věcí, které nefungovaly," prozradil Varaďa.

Do finále Hlinkova memoriálu postoupila česká osmnáctka už poosmé. V předchozích sedmi případech však vždy odešla poražena. "Vůbec mě to nestresuje. Tohle je jiný tým. Chceme zlato a za tím si půjdeme. Nekoukáme se vlevo, vpravo. Necháme tam všechno, věříme si, že je můžeme porazit," uzavřel 40letý trenér.