Senzace: Slovák Gáborík dal v zápase NHL pět branek

zh
21. 12. 2007 7:37
Naposledy se to povedlo v roce 1996 Fjodorovovi
Marián Gáborík hází puk mezi minnesotské diváky, kteří mu tleskají za rekordní výkon. | Foto: Reuters

St. Paul - Nevídanou "one man show" zažili diváci v zápase Minnesota - NY Rangers. České komando v dresu hostí zastínil slovenský hokejista Marián Gáborík.

V 11. minutě načal český bek New Yorku Michal Rozsíval po přihrávce Jaromíra Jágra skóre zápasu. Jenže ve 14. minutě vyrovnal Gáborík. A to od něj nebylo vše, celkem se slovenský útočník trefil pětkrát!

V brankových hodech pokračoval po přestávce, kdy se během dvou minut a dvou přesilovek trefil dvakrát. Na 3:2 snižoval za hosty ve 27. minutě Martin Straka, opět po přihrávce Jágra.

Krátce nato Gáborík v přesilovce pro změnu nahrával - Pierre-Marcovi Bouchardovi na čtvrtý gól Wild.

V čase 47:15 Rangers opět snížili na rozdíl jediné branky. Jenže Gáborík byl zkrátka čtvrteční večer při chuti. V čase 47:56  skóroval počtvrté, 49:31 popáté a upravil výsledek zápasu Gáborík vs. Jezdci na konečných 6:3.

Internetové stránky Minnesoty píšou, že se jedná o "největší individuální výkon v historii Wild". Není divu, ještě žádnému zdejšímu hráči se nepodařilo dát v jednom zápase čtyři góly, natož pět.

Skvělým zážitkem podle wild.nhl.com bylo, když pětadvacetiletý rodák z Trenčína umístil pátý gól za záda nešťastného brankáře Lundqvista. Tehdy prý vyprodaná aréna Xcel Energy Center skandovala "Gabby, Gabby, Gabby".

Oficiální stránky NHL připomínají, že pět tref za utkání naposledy zvládnul před dlouhými 11 lety útočník Detroitu Sergej Fjodorov. Také jemu se to povedlo ve vánoční čas - 26. prosince proti Washingtonu.

"Zažil jsem neuvěřitelný večer," rozplýval se podle stránek Minnesoty Gáborík. Diváci byli senzační a byl to nádherný, opravdu nádherný zážitek."

Vokounova vizitka: 29 zásahů, 1 asistence

Podivuhodný duel zhlédli i diváci v Bostonu. Jejich hráči prohrávali s Pittsburghem v polovině zápasu už 0:4, přesto ještě stačili vyrovnat a podlehli až na samostatné nájezdy 4:5.

Tomáš Vokoun vychytal těsné vítězství Floridy doma nad Carolinou 5:4. Kromě 29 úspěšných zákroků si připsal také asistenci na druhý gól, když poslal puk na útočníka Rostislava Olesze a ten nahrával na branku Ollimu Jokinenovi.

Olesz asistoval také  při úvodní trefě Floridy z hole Radka Dvořáka a stal se druhou hvězdou zápasu.

Forvard Tomáš Plekanec střílel druhou branku Montrealu na ledě Washingtonu. Jeho tým si odtud odvezl výhru 5:2.

V Detroitu jakoby začal nosit štěstí  místo Chrise Osgooda Dominik Hašek. Po dvou Haškových výhrách nastoupil jeho kolega a Rudá křídla prohrála v St. Louis 2:3. V NHL to znamená téměř senzaci. Detroit totiž 12 zápasů v řadě bodoval.

Boston - Pittsburgh 4:5 SN
Washington - Montreal 2:5
Atlanta - Ottawa 3:2
Tampa Bay - Toronto 2:1
Florida - Carolina 5:4
Minnesota - NY Rangers 6:3
St. Louis - Detroit 3:2
Vancouver - Dallas 3:2