Úspěch Dukly v baráži stojí na 16letém studentovi. Zažil divoký start

Daniel Poláček Daniel Poláček
30. 3. 2016 13:23
Teprve 16letý brankář Jakub Škarek čelí dosud největší výzvě v hokejové kariéře. Sní, že s Jihlavou postoupí do extraligy. V úvodním barážovém vystoupení na ledě Karlových Varů sice dostal šest gólů, ale už dřív ukázal, že to nemusí nic znamenat.
Jakub Škarek poprvé okusil profesionální hokej v 15 letech.
Jakub Škarek poprvé okusil profesionální hokej v 15 letech. | Foto: ČTK

Praha – Proti profesionálům hrál už v 15 letech, dřív než velikáni jako Dominik Hašek, Tomáš Vokoun nebo Roman Čechmánek. Nyní je brankář Jakub Škarek o rok starší a čelí dosud největší výzvě v hokejové kariéře. Sní, že s Jihlavou postoupí do extraligy. V úvodním barážovém vystoupení na ledě Karlových Varů však dostal šest gólů.

"Prvních deset minut jsme zaplatili nováčkovskou daň a koukali jsme, co s námi soupeř udělá," hřímal na klubovém webu asistent trenéra František Zeman.

Vítězové první ligy prohrávali v deváté minutě 0:3. Byť později zabrali, museli akceptovat finální skóre 3:6. Za Duklu nemohlo nastoupit pět kmenových hráčů Karlových Varů ani brankář David Honzík. Toho si Západočeši povolali zpět, ale šanci mu nedali. Byl za diváka.

Šest gólů mezi profesionály už dostal

Přitom v Jihlavě tvořil osvědčenou dvojici se Škarkem, na něhož teď spadla veškerá zodpovědnost. "Na jednu stranu jsou to krásné pocity, že bych měl být jedničkou, na druhou stranu je mi líto, že si David baráž v dresu Dukly nezachytá," prohlásil 16letý student gymnázia před baráží.

"Musím říct, že jsem měl trochu obavy, jak mě David přijme jako kolegu, ale byl jsem příjemně překvapen, že mě bral jako svého kamaráda od začátku až do konce sezony," pochvaloval si Škarek. Dvojka, kterou dělí šest let, společně ovládla brankářské statistiky první ligy.

Nyní už úspěch závisí pouze na Škarkovi. Ačkoli v úvodním vystoupení dostal šest gólů z 36 střel, nemusí to nic znamenat. Stejný příděl zažil i před čtyřmi měsíci na půdě Šumperku. Vyrovnal se s tím bravurně, neboť v následujících třech kláních dostal dohromady jen pět branek.

Spoléhá i na podporu spolužáků

Jak sám říká: "Tlak nevnímám. Jdu do každého zápasu naplno, s čistou hlavou. Můj úkol je chytit puk, a ne se rozptylovat věcmi okolo."

Prý na tom nic nemění ani přítomnost dvou extraligových klubů – Karlových Varů a Litvínova. "Nějaká jména tam znám, protože extraligu sleduji už od dětství, ale během zápasu asi nebude čas koukat na to, jestli na mě střílí Radim Bičánek, nebo František Lukeš," vykládá Škarek.

Bránu Jihlavy by v baráži mohl hájit i 39letý Lukáš Sáblík, jenže ten v letošním ročníku neodchytal ani minutu. Výsledek dukelského tažení tak nejspíš bude záviset na Škarkovi.

Ten má pořád i dost starostí se školou, neboť je v prvním ročníku jihlavského gymnázia. Na druhou stranu se může spolehnout na podporu spolužáků. Jak na stadionu, tak mimo něj: "Spolužákům bych chtěl poděkovat za to, že mi posílají zápisky z hodin, které zmeškám."

Nyní ho čeká ještě hodně zmeškaných hodin, baráž končí až 24. dubna. Zabere Jihlava?