Skolili třineckého obra! Boleslavští dobyli led lídra

13. 2. 2015 20:11
Kompletní 46. kolo hokejové extraligy se hraje v pátek na sedmi stadionech v tuzemsku.
Hokejisté Mladé Boleslavi mohou slavit.
Hokejisté Mladé Boleslavi mohou slavit. | Foto: ČTK

Praha - Kompletní 46. kolo hokejové Tipsport extraligy se hraje v pátek na sedmi stadionech v tuzemsku.

Od 17:00 hodin se rozehrály souboje Třince s Mladou Boleslaví, který senzačně opanovali po výsledku 5:2 hosté, a Zlína s Litvínovem, kde se radovali z triumfu 4:2 domácí.

Na rozdíl jediného bodu se za Litvínov dotáhla brněnská Kometa, která smetla Pardubice 7:1, další bod zpět je pražská Sparta. Holešovičtí vyloupili olomoucký led po výsledku 6:2.

Z vítězství 2:1 nad Plzní se radují hokejisté Hradce, kteří si tak pojistili páté místo v tabulce. Důležitý souboj o desáté místo vyhrál 4:2 Liberec, který stáhl náskok desátých Vítkovic na pět bodů.

Boleslav bojuje o play-off

Nic světoborného to z domácí strany nebylo, přesto se Oceláři za 11 minut pohodlně dostali do dvougólového vedení. Dorážející Hrňa vlastně z první větší příležitosti poslal Třinec do vedení.

Oceláři pak nevyužili půlminutovou početní výhodu pět na tři, zato jedinou sekundu před koncem klasické přesilovky Nosek naservíroval puk před prázdnou klec Žejdlovi jako na zlatém podnosu a bylo to 2:0.

Nováčkovi ale vrátil víru kontaktním trefou ještě v závěru první části Musil a ve startu druhé favorita za laxní výkon vytrestal dalšími třemi brankami. Galvasův faul pomstil z trestného střílení Jarůšek, domácí selhání ve středním pásmu pak vzápětí využil Bárta. Šokující pasáž završil o 51 sekund později Pacovský, který si sjel mezi kruhy na pas Kašpaříka a ranou bez přípravy po ledě připojil čtvrtý gól.

Už necelé tři minuty před koncem domácí odvolali brankáře, ale Boleslav dlouhou power play bez komplikací odbránila a 105 sekund před koncem naopak extřinecký Klimenta dovezl kotouč do prázdné brány popáté.

Zlín uctil památku Čajky výhrou

Zlínští fanoušci si před utkáním připomněli velkou podobiznou sobotní 25. výročí od úmrtí Luďka Čajky. Ve čtvrté minutě se domácím naskytla početní výhoda a tu už po 17 vteřinách zužitkoval těčí Řezníček. Na začátku druhé třetiny hráli Berani v šesti a tentokrát zásluhou Jánského využili přesilovku naopak hosté.

V 35. minutě prchl v oslabení prchl Vlach, při zakončení sice upadl, následně ale Kotvan našel střílenou přihrávkou Holíka, jenž se nemýlil. Na startu třetí části měla několik šancí hostující Verva, jenže jich nevyužila a opět platilo staré „nedáš, dostaneš“, když dal domácím klid Holík.

Hosté sice ještě zápas zásluhou Hübla zdramatizovali a dvě minuty před koncem mohl srovnat Pavelka, jenže Kašík se blýskl „vítězným“ semaforem. Při závěrečné power-play Litvínov domácím hodně zavařil, ale v závěru trefil prázdnou bránu Čajánek.

Liberec zápas o šest bodů zvládl

Vstup obou týmů do zápasu poznamenal brzký faul libereckého Vampoly, který hned po šesti vteřinách putoval na trestnou lavici. Domácí se však v oslabení v poklidu ubránili. A v závěru třetiny šli do vedení, když se v početní výhodě prosadil těší Jelínek.

Tentýž hráč se v podobné situaci prosadil také v úvodu druhé části hry. Ten v závěru třetiny útočil i na hattrick, proti byl ale Šindelářův beton. Poslední dvacetiminutovku začali aktivněji hosté a odměnou jim bylo snížení na rozdíl jedné branky zásluhou Szturce. O dvě minuty později pak vyrovnal Hlinka a ve 48. minutě se začínalo de facto od nuly.

Vrátit domácím vedení mohl Vitásek, Šindelář se však proti jeho střele vytáhl. Na druhé straně zase zvonila branková konstrukce po střele Olesze. Byl to tak opět Liberec, kdo šel do trháku: Valský se rychle obtočil kolem hostující branky a našel skulinu ve výstroji Šindeláře. Skóre zpečetil při vítkovické snaze bez brankáře střelou do opuštěné branky Filippi.

Hradec si upevnil svojí pátou pozici

Už v 10. minutě ukázal plzeňský kapitán Kratěna, jak má šikovné ruce. Skvělou kličkou znemožnil obránce Plášila a poté překonal Kacetla. Před i po brance se hrál hodně opatrný hokej, v těchto kolejích se pokračovalo i po první změně stran.

Přesto se povedlo domácím otočit vývoj zápasu. Ve 29. minutě využil útočník Dej chyby Plzně při střídání a v samostatném úniku byl nekompromisní. Druhou trefu vydřel výbornou prací obránce Čáp. Ve středním pásmu vybojoval puk v souboji s Jeřábkem, poslal ho na Valcourta, který prostřelil Machovského.

Nudný hokej pokračoval také v poslední třetině a i přes dvě vyložené šance – po jedné na obou stranách – tak dokázali domácí dovést zápas k vítězství. Hosté se totiž neprosadili ani při více jak dvouminutové hře bez brankáře. Největší příležitost vyrovnat měl Ján Sýkora, jenže přestřelil.

Sparta si snadno poradila s Olomoucí

Po vyrovnaném úvodu měli první šanci domácí. Rachůnek se dostal do samostatného zakončení, ale tísněn beky nedokázal dotáhnout blafák a překonat gólmana Novotného. V sedmé minutě se do sebe pustili Matai s Volkem a diváci viděli slušnou bitku, po níž oba hráči dostali osobní trest za hrubost.

V 10. minutě šla Sparta do vedení, když se dorážkou prosadil Klimek. O osm minut později přidal druhý gól Kumstát a když po další fatální chybě de facto ihned po rozehrání zvýšil Pech na 3:0 pro hosty, bylo o osudu zápasu rozhodnuto.

Domácí sice ve 23. minutě díky trefě Buce snížili, jenže ještě v prostřední třetině inkasovali čtvrtý gól, když se z dorážky trefil Buchtele. Hned z další akce sice Hanáci zásluhou Jana Knotka snížili, na zvrat to ale v jejich podání ani zdaleka nebylo. Ve třetí třetině totiž přidali další trefy hostí Sabolič s Hlinkou, Hlinka po přesné přihrávce Formana.

Kometa nedala Pardubicím šanci

Domácím pomohl hned v úvodní vteřině faul pardubického útočníka Sýkory. Pardubice se v oslabení sice ubránili, hned po srovnání sil otevřel skóre Vondráček. Hru Komety zdobila agresivita, a důraz v osobních soubojích.

A obojí se projevilo v závěru úvodní třetiny, když se nejdříve od zadního mantinelu prosadil Ton, dvanáct sekund před přestávkou se obránce Kempný protlačil mezi zadáky soupeře a jeho střela proklouzla Kristanovi do sítě potřetí.

I druhá třetina měla podobný scénář. Kometa soupeře přehrávala ve všech směrech a v rozmezí pouhých 13 sekund přidali další dva góly Káňa a Mrázek. Po této kanonádě brankáře Kristana nahradil Halász.

Ale ani on dlouho neudržel čisté konto, ve 31. minutě si k předcházejícím třem asistencím připsal i branku nejproduktivnější hráč Komety v tomto zápase Dočekal. Ve třetí části poté upravili na konečných 7:1 vyhlášení kanonýři obou týmů – Ton a Petr Sýkora.

Slavia inkasovala 7 vteřin před koncem

Hosté chtěli hned v úvodu prolomit své střelecké trápení, při němž vstřelili ze šesti zápasů jen pět branek, ale z aktivity v úvodu vedení nevytěžili. Balán, Bartek ani Vachovec totiž v úvodu šance nevyužili. Z branky se radovala v deváté minutě Slavia, když při Dvořákově vyloučení atakovaný Jiří Doležal stihl přihrát Vlasákovi, který zakončoval do prázdné branky.

Hosté se dočkali vyrovnání ve druhé třetině, když se ve 38. minutě prosadil tečí střely od modré karlovarský kapitán Radek Duda. Jeho gól museli ještě za pomoci videa posvětit sudí Pešina s Šindlerem.

Když se v závěru zápasu domácí ubránili dalšímu oslabení, vypadalo to, že se zápas bude prodlužovat. Nastavení ale Karlovarští odmítli. Puk se sedm vteřin před koncem odrazil k Harantovi, který vypálil a vítězný gól byl připsán Vachovcovi.

Výsledky 46. kole hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - BK Mladá Boleslav 2:5 (2:1, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Hrňa (Orsava), 11. Žejdl (Nosek, Polanský) - 19. Musil (Klimenta, Trška), 22. Jarůšek z tr. střílení, 25. Bárta (Vrbata), 26. Pacovský (Kašpařík), 59. Klimenta. Rozhodčí: Hodek, Pavlovič - Jindra, Zíka. Vyloučení: 6:7, navíc Kočí (Mladá Boleslav) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 5200 (vyprodáno).

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Klesla, Nosek, M. Doudera, Galvas, Linhart, Trončinský - Hrňa, Kreps, Orsava - Dravecký, Polanský, Žejdl - Rákos, Plíhal, Ružička - Ciencala, Marek Růžička, Matuš. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Mladá Boleslav: Martin Růžička - Stříteský, Ovčačík, Robar, Kočí, Vidmar, Trška, R. Čermák - M. Látal, Musil, Klimenta - Jarůšek, Vrbata, Bárta - Mikulík, Kašpařík, Pabiška - Pacovský, Lenc. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

PSG Zlín - HC Verva Litvínov 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 4. Řezníček (Roman Vlach, P. Holík), 35. P. Holík (Kotvan), 47. P. Holík (O. Veselý, Čajánek), 60. Čajánek (J. Svoboda) - 24. Jánský, 54. Hübl (Lukeš, Ručinský). Rozhodčí: Hribik, Úlehla - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 8:4. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 5146.

Zlín: Kašík - Marušák, Urbanec, Matějíček, Žižka, Kotvan, Řezníček - J. Svoboda, Čajánek, O. Veselý - P. Holík, Roman Vlach, Říčka - Okál, Leška, Kubiš - Ondráček, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Litvínov: Francouz - Gula, T. Pavelka, Pavlík, Kousalík, Štindl, Chaloupka - Jánský, Hübl, Lukeš - Petružálek, R. Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Majdan, Piroš, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

HC Kometa Brno - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 7:1 (3:0, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 3. Vondráček (Dočekal, Koreis), 19. Ton (Dočekal), 20. Kempný (J. Hruška, Hanzlík), 23. J. Káňa II (Dočekal, L. Čermák), 24. P. Mrázek (V. Němec, Ostřížek), 31. Dočekal (L. Čermák, Hanzlík), 41. Ton (Ptáček, Malec) - 41. P. Sýkora (Tybor, Havlík). Rozhodčí: Mikula, Mrkva - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 9:7, navíc Cetkovský (Pardubice) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Brno: Čiliak - Ptáček, Kempný, Vágner, Hanzlík, Kuboš, Malec, od 41. navíc Bilčík - Ton, J. Hruška, Honejsek - Vondráček, Koreis, Dočekal - R. Zohorna, L. Čermák, J. Káňa II - P. Mrázek, V. Němec, Ostřížek. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.

Pardubice: Kristan (24. Halász) - Gregorc, Čáslava, Čutta, Benák, Havlík, Píša, Ščotka, Korím - P. Sýkora, Marcinko, T. Zohorna - Radil, Nahodil, Tybor - Starý, Cetkovský, Semorád - Voženílek, M. Špaček, Kaut. Trenéři: Říha st. a Říha ml.

Mountfield Hradec Králové - HC Škoda Plzeň 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 29. Dej (Pláněk), 34. Valcourt (Čáp) - 10. Kratěna (Bližňák). Rozhodčí: Fraňo, Homola - Bláha, Pešek. Vyloučení: 6:6, navíc Vantuch (Hradec Králové) 10 min. Bez využití. Diváci: 4538.

Hradec Králové: Kacetl - Dietz, Plášil, Jank, Čáp, Pláněk, Vašíček - Skokan, Mertl, Šimánek - Dej, T. Knotek, Vantuch - Kukumberg, Tvrdík, Červený - Valcourt, Troliga, P. Beránek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Jeřábek, Mozík, D. Sklenička, Pulpán, Boháč - J. Sýkora, Simon, Johnson - Kratěna, Bližňák, Schleiss - Kubalík, Culek, Lev - Balej, T. Sýkora, Hollweg. Trenéři: Michal Straka, J. Špaček a Čihák.

HC Olomouc - HC Sparta Praha 2:6 (0:3, 2:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 23. Buc (Škůrek, Ondrušek), 38. J. Knotek (Buc) - 10. Klimek (Forman, J. Hlinka), 18. Kumstát (Pech), 20. Pech (Kumstát, Rolinek), 37. Buchtele (J. Mikuš, Ďaloga), 47. Sabolič (Pech), 49. J. Hlinka (Forman). Rozhodčí: Hejduk, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:9, navíc Matai - Volek oba 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4112.

Olomouc: Trvaj - Houdek, Skrbek, Jaroměřský, Vyrůbalík, Škůrek, Ondrušek - Marosz, Patera, Cibák - Zuzin, Herman, Laš - T. Rachůnek, J. Knotek, Buc - Matai, Řípa, R. Dlouhý. Trenéři: Fiala a Dopita.

Sparta: F. Novotný - Pilař, Polášek, Ďaloga, J. Mikuš, Piskáček, Barinka, Hrbas - Přibyl, J. Hlinka, Klimek - Sabolič, Buchtele, Vondrka - Kumstát, Pech, Rolinek - Volek, Forman. Trenéři: Jandač a Moták.

Bílí Tygři Liberec - HC Vítkovice Steel 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 18. P. Jelínek (Šimek, Bulíř), 23. P. Jelínek (Gřegořek, Filippi), 53. Valský (Gřegořek, Plutnar), 59. Filippi - 46. Szturc (Kovář, Stehlík), 48. M. Hlinka (Kovář, Stehlík). Rozhodčí: R. Polák, Souček - Bryška, Skopal. Vyloučení: 10:12, navíc Jelínek 10 min. a do konce utkání - Szturc 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 3904.

Liberec: Lašák - Šimek, Gřegořek, Plutnar, Derner, Vitásek, Voráček, Ulrych - Bulíř, Vampola, Radivojevič - Valský, Filippi, Bakoš - Balaštík, P. Jelínek, Krenželok - Hrníčko, Urban, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Vítkovice: Šindelář - Kovář, Stehlík, Dlapa, Štencel, Čerešňák, Klok, Pastor - Szturc, M. Hlinka, Olesz - Huna, Roman, Svačina - Strapáč, Burger, E. Němec - Vandas, Húževka, Kucsera - P. Zdráhal. Trenéři: Svozil a Petr.

HC Slavia Praha - HC Energie Karlovy Vary 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Vlasák (J. Doležal, Bednář) - 39. Duda (Bartek, Balán), 60. Vachovec (Harant, V. Tomeček). Rozhodčí: Pešina, Šindler - Charvát, Frodl. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 2430.

Slavia: Furch - Šulc, Šenkeřík, Valach, Štich, A. Růžička, Beňovič - Vlasák, Bednář, Pletka - Kolář, Vas, Tomica - Stránský, J. Doležal, Poletín - Andres, Vrdlovec, J. Veselý. Trenéři: Gregor a J. Beránek.

Karlovy Vary: Závorka - Deyl, Bičánek, Harant, Sičák, Redlihs, T. Dvořák, Šmach, J. Tomeček - Bartek, Balán, Duda - D. Hruška, R. Hruška, Vachovec - Bahenský, Skuhravý, Micka - V. Tomeček, Zadražil, R. Pšurný. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.