reklama

Skvěle, pánové! Švýcaři už mají strach

Už je zase dobře. Češi smetli Nory a věří ve zlato. Už je zase dobře. Češi smetli Nory a věří ve zlato. autor: Reuters
Nevděčná role: Švýcaři zachránili Česku šampionát a teď s ním mají ve čtvrtfinále vypadnout. Tuší to i jejich kapitán.

Stockholm (od našeho zpravodaje) - Skvělé! Češi na mistrovství světa sfoukli slabé Nory a zahájili cestu za medailí.

Cíl je teď zlato, první překážkou Švýcarsko. Myslí si to alespoň český obránce Zbyněk Michálek

Takhle se během jednoho dne změnila nálada zoufalého týmu, který se protrápil základní skupinou.

Teď už je z něj zase cítit strach. I díky spasitelům Tomáši Plekancovi a Marku Židlickému má tahle mašina sebevědomí na rozdávání.

Už o nás konečně pište hezky!

"Já jsem to říkal hned, že nám tihle dva přivezou sebevědomí a dobrou náladu, cítíme se úplně jinak," potvrdil útočník Jiří Tlustý. Sám se na turnaji trápil, vedle Plekance ale na křídle zase vyrostl v obávaného snajpra.

"Doufám, že už teď o nás budete psát i hezky," zakřičel trochu s nadsázkou a taky trochu s pocitem zadostiučinění na hlouček českých novinářů zase Martin Hanzal, když procházel okolo.

Za včerejší výkon a jasnou výhru 7:0 si to Češi konečně zaslouží, vždyť Nory vůbec k ničemu nepustili. Dalo se na to koukat, hráli prostě tak, jak jsme zvyklí - hezky.

Odměna? Soupeř, kterého si přáli

Teď Čechy čeká ve čtvrtfinále Švýcarsko. Soupeř, kterého si hokejisté na začátku turnaje přáli ze všech nejvíc. Není to přece hvězdami nabouchaná Kanada a není to ani domácí Švédsko. Oproti Norům ale i tak o poznání silnější kafe.

Nemají sice v týmu žádnou hvězdu, co by vyčnívala, ale spoléhají na souhru z domácí soutěže. Jejich hokej, to není ani žádná krása, oni prostě hrají jednoduše. Skvěle bruslí, soupeře zápas pořádně bolí, cpou se do brány a z toho dávají góly. Navíc skvěle brání.

"Máme sebevědomí, proto teď vyhráváme. Nedíváme se vůbec na soupeře, jdeme do každého zápasu s tím, že vyhrajeme," straší kapitán týmu a švýcarská legenda Mathias Seger

Švýcaři stockholmskou skupinu vyhráli. Čechy porazili 5:2, poradili si i se Švédskem a Kanadou. Jsou jediným týmem na turnaji, co ještě neprohrál.

"Máme lepší tým než Švýcaři"

"Když jsem sem jel, doufal jsem, že na Švýcary ve čtvrtfinále narazíme. Akorát jsem si myslel, že my budeme první a oni čtvrtí. Je to naopak, protože hrají výborný hokej. To, co tady předvádějí, je úžasné a půjdou i do dalšího zápasu s tím, že nemají co ztratit," uvědomuje si obránce Michálek.

"Hlavně musíme dobře bránit. Jestli dostaneme prvního góla, budeme to proti nim jen těžce otáčet," přidal se k němu dobře naladěný Plekanec.

U Čechů je cítit respekt, ale po dvou dobrých výkonech právem nabyté sebevědomí ho přebíjí.

Hokejisté jsou teď prostě na tuty přesvědčeni, že Švýcary porazí. I když s nimi v základní skupině prohráli 2:5. "Máme lepší tým. Vím, že to můžeme ukázat," řekl Michálek to, co už asi vidí i čtvrteční soupeř. 

Čechy zachránili, teď mohou vypadnout

"Češi jsou každým zápasem lepší a lepší. Podruhé proti nám budou daleko sebevědomější. Jestli chceme s Čechy pomýšlet na výhru, museli bychom se moc moc moc zlepšit a předvést ten nejlepší výkon," prohlásil Seger. 

Švýcaři vyhráli skupinu, vítězstvím nad Norskem zachránili českému týmu turnaj a teď ho vyfasují ve čtvrtfinále. I jejich fanoušci byli poté, co Češi porazili Norsko 7:0, pořádně zklamaní. Ti, co byli přímo v hale, fandili Norům.

Byl by to i z jejich pohledu hratelný soupeř. 

"Víme, že jsme hráli v neděli za Čechy. Sorry, nám to ale bylo jedno. My stejně kalkulovat nemohli. Kdybychom totiž schválně prohráli, na prvním místě skupiny by nás přeskočila Kanada a my bychom stejně hráli se Švédy," pokrčil rameny Seger a věřil, že Švýcaři odehrají čtvrtfinále důstojně.

reklama