Skvělý Vokoun a hattrick Neala: Pittsburgh zdolal i Ottawu

25. 5. 2013 7:17
Tomáš Vokoun a Craig Anderson po posledním semifinále Východu NHL
Tomáš Vokoun a Craig Anderson po posledním semifinále Východu NHL | Foto: Reuters

Pittsburgh - Hokejisté Pittsburghu uzavřeli páteční výhrou 6:2 nad Ottawou sérii druhého kola play off NHL poměrem 4:1 na zápasy a jako první se probojovali do finále Východní konference.

Hattrickem se pod postupové vítězství podepsal útočník James Neal a brankář Tomáš Vokoun kryl 29 z 31 střel soupeře.

Českého gólmana ve druhém utkání za sebou překonal Milan Michálek, který v závěru druhé třetiny bekhendovým blafákem snížil na 1:3. Jiskřičku naděje na zvrat ale domácí uhasili dalšími dvěma zásahy a na druhou korekci hostů odpověděl třetím gólem v utkání Neal.

Neal je ze skvělé formy týmu překvapený

"Chtěli jsme využít pozici, ve které jsme byli, a celou sérii ukončit. Do zápasu jsme šli s velkou touhou vyhrát a myslím si, že to bylo vidět od úvodního vhazování," uvedl Neal, jenž byl zvolen první hvězdou zápasu.

"Až jsme byli překvapeni, jak rychle hrajeme a jak jsme se dostávali za jejich obranu a k brance. Hráli jsme dobře i fyzicky, neztráceli kotouče, dařilo se speciálním formacím."

Vokoun jen tak Fleuryho do branky nepustí

Potřebnou jistotu Pittsburghu dodává v brance Vokoun, který zasáhl do play off v prvním kole až od stavu série 2:2 s New York Islanders a od té doby dovedl tým k šesti výhrám ze sedmi utkání.

Karlovarský rodák, kterého vedení klubu před sezonou získalo jako dvojku k Marku-Andre Fleurymu, je rázem v popředí brankářských statistik vyřazovací části. Úspěšnost zásahů má 94,1 procenta (druhé místo) a chytá s průměrem 1,85 inkasované branky na zápas (třetí místo).

Pittsburgh ale ničí soupeře hlavně útočnou silou. V 9 z 11 utkání play off vstřelil alespoň čtyři branky, v posledních dvou zápasech jich nasázel dokonce 13. Vysoká produktivita se promítla i do kanadského bodování, kde je za vedoucím Davidem Krejčím seřazena čtveřice hráčů Penguins.

Pittsburgh sérii jasně dominoval

"Abyste měli dobrý a produktivní útok, musíte hrát jako tým. A to se nám dařilo. Když hrají dobře všechny čtyři lajny, vytváříte si více prostoru a možností, navíc soupeře utaháte. A vím, jak těžké je bránit talentované hráče, když jste unavení," uvedl obránce Pittsburghu Douglas Murray.

Penguins měli sérii pod kontrolou, zaváhali pouze ve třetím duelu, kdy inkasovali vyrovnávací gól v poslední minutě základní části a pak podlehli v prodloužení. Jinak během pěti zápasů prohrávali pouze 22 minut.

"Neměli žádné velké výkyvy a téměř v každém zápase nás dostali do úzkých. Je na místě jim pogratulovat. Dostali jsme lekci jak hrát play off a poučíme se z toho. Doufám, že nám za to nebudou nic účtovat," uvedl trenér Ottawy Paul MacLean.

Byl to poslední zápas pro Alfredssona?

Otázkou je, zda zároveň se sérií neskončila i kariéra Daniela Alfredssona, jenž je aktuálně nejdéle sloužícím kapitánem v NHL. Čtyřicetiletý švédský útočník se k této otázce nevyjádřil.

"Mohu říci jen to, že i přes nepřízeň osudu (četná zranění), který nás v průběhu sezony postihl, jsme odehráli dobrý ročník. Semkli jsme se a bojovali jeden za druhého," uvedl Alfredsson.

Dalším soupeřem Pittsburghu bude vítěz série mezi Bostonem a New York Rangers. Bruins s Jaromírem Jágrem a Krejčím vedou 3:1 na zápasy.

2. kolo play off NHL - Východní konference - 5. zápas:

Pittsburgh - Ottawa 6:2 (1:0, 3:1, 2:1)

Branky: 28., 52. a 58. J. Neal, 7. Morrow, 33. Letang, 40. Malkin - 37. M. Michálek, 54. Turris. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celé utkání, inkasoval dvě branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 93,55 procenta. Střely na branku: 33:31. Diváci: 18.656. Konečný stav série: 4:1.