reklama

Slavia a Vary po sedmi letech: Místo hry o titul drásavý souboj o extraligu

Je rozhodnuto. O poslední vstupenku do extraligy se poperou hokejisté Slavie a Karlových Varů. Je rozhodnuto. O poslední vstupenku do extraligy se poperou hokejisté Slavie a Karlových Varů. autor: Milan Kammermayer
O hokejovou extraligu už hrají poslední dva týmy. Zatímco Litvínov vybojoval záchranu a Jihlava ztratila reálnou šanci na postup, hráče Slavie a Karlových Varů čeká nervózní závěr baráže. Přitom to není tak dávno, co si fanoušci obou klubů užívali extraligové finále.

Praha – O hokejovou extraligu už hrají poslední dva týmy. Zatímco Litvínov vybojoval záchranu a Jihlava ztratila reálnou šanci na postup, hráče Slavie a Karlových Varů čeká nervózní závěr baráže.

Fanoušci obou klubů ve skromném počtu fandí, jak můžou, ale jejich srdce drásá nešťastný fakt. Není to tak dávno, co si užívali extraligové finále. V letech 2007 až 2009 měly bitvy o titul vždy stejné účastníky – poprvé slavili sešívaní, podruhé Karlovarští.

Tehdejší svěřenci Vladimíra Růžičky nasávali atmosféru ze zaplněné O2 areny, Západočeši prožívali loučení se stařičkou "plechárnou". A jaké hvězdy tenkrát svištěly po ledě! Diváci viděli Josefa Beránka, Jiřího Vašíčka, Romana Červenku nebo Ondřeje Němce.

Zbylo jen pár statečných

Kádry obou celků od té doby prošly radikální proměnou. Na západě Čech zůstal jen Václav Skuhravý s Tomášem Závorkou, Pražany neopustili Pavel Kolařík, David Hruška a Tomáš Micka (byť většina těchto hokejistů mezitím nastupovala i jinde).

Kluby rovněž vyměnily arény – Energie má k dispozici moderní stánek, Slavia se tísní v Edenu. Platí ovšem, že do obou hal v průměru chodí jen kolem tří tisíc diváků. I v rozhodujících bojích.

Která skupina věrných bude nakonec šťastnější? Karlovy Vary drží před Pražany dvoubodový náskok, ale moc to neznamená, neboť ještě dojde na vzájemné klání.

Mezi oběma kandidáty na extraligu nejsou výrazné rozdíly, o čemž vypovídá skóre, přesilovky, oslabení i úspěšnost brankářů. Jak slávistický Alexandr Hylák, tak jeho konkurent Závorka patří k tomu nejlepšímu v baráži.

Dojde na přímý souboj o extraligu?

Zdá se však, že o píď větší šanci na úspěch mají přeci jenom Karlovarští, kteří Slavii porazili dvakrát ze tří pokusů a většinu ze závěrečné trojice duelů odehrají – na rozdíl od Pražanů – doma. Právě přítomnost vlastních fanoušků je zatím pro úspěch rozhodující.

Sešívaní navíc v poslední době strádají. Teprve v neděli přetrhli sérii čtyř porážek v řadě. Jihlavu udolali v nájezdech. "Celý zápas to nebylo úplně ono, musíme přidat," řekl klubovému webu kapitán Pavel Kolařík.

Pražané poměrně často doplácejí na to, že v závěrečném dějství neudrží vedení. "Nevím, čím to je. Jestli se na třetí třetiny musíme lépe připravit… Nevím," kroutí hlavou Kolařík.

Jeho mančaft už dnes čeká zápas v Jihlavě (startuje v 17:30), Energie přivítá silnější Litvínov (18:00), jemuž ale o nic nejde.

Jestliže rozhodnutí nepřijde dřív, dojde v neděli, kdy sešívaní míří do Karlových Varů, na přímý souboj o extraligu.

reklama