Slavia drtila Spartu. Vítkovice vedou, Kometa se trápí

Red Spo
15. 9. 2009 20:44
HC Plzeň 1929 - HC Mountfield 4:2
Zkušený slávista Josef Beránek v závaru před brankou Sparty v extraligovém derby. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Hokejisté Vítkovic si po vítězství ve čtvrtém kole extraligy v Třinci 3:1 upevnili první příčku v tabulce.

Slavia na domácím ledě ovládla derby se Spartou. Překvapivou domácí porážku utrpěli na domácím ledě mistři z Karlových Varů od Mladé Boleslavi.

Nováček Kometa Brno ani tentokrát nebodoval a zůstává beznadějně poslední.

Vítkovice rozhodly v závěru

Souboj vedoucích Vítkovic a Třince přinesl napínavou podívanou, v níž se předvedli ve výborném světle oba gólmani.

První dvě třetiny přinesly velmi vyrovnaný průběh. Na konci té první poslal do vedení domácí Jiří Polanský a krátce po přestávce srovnal Francouz Yorick Treille.

V závěrečné třetině trochu stálo štěstí na straně Vítkovic, které byly většinu třetiny pod trvalým tlakem.

Narozdíl od domácích však dokázaly své šance zásluhou Marka Kvapila a Richarda Stehlíka využít a odvážejí si z Třince tři body za vítězství 3:1.

Boleslav šokovala mistra

Velké překvapení se narodilo na západě Čech, kde podceňovaná Mladá Boleslav porazila úřadujícího mistra Karlovy Vary 4:3.

Utkání začalo ve svižném tempu a hostům se brzy povedlo získat po střele zápěstím Petera Fabuše a přesilovkové trefě Richarda Krále dvoubrankový náskok. Domácí pak začali mohutně tlačit na hosty a po dorážce Marka Melenovského snížili na 1:2.

Na začátku druhé třetiny sice po pohotové ráně Jana Košťála v přesilovce Vary vyrovnaly, ale pak využili přesilovku i hosté zásluhou Lukáše Handlovského.

Boleslavští pak přežili dvojnásobné oslabení, když Košťál trefil jen tyč a následně Král šikovnou tečí opět poslal hosty do dvoubrankového vedení.

Vary vrátil závěrečné části do hry Jaroslav Kristek, ale z následného tlaku se domácím vyrovnat nepodařilo.

Slavia ovládla derby

V jednoznačnou záležitost v režii domácí Slavie se proměnilo pražské derby se Spartou v 02 Areně. Slávisté vyhráli 4:2, když hrdina nedělního duelu Roman Červenka vstřelil pátý gól sezony.

Hokejisté Slavie otočili zápas s Plzní a srovanil stav série na 1:1.
Hokejisté Slavie otočili zápas s Plzní a srovanil stav série na 1:1. | Foto: Václav Rojík, HC Slavia

Sparťané doufali ve střelecké probuzení své elitní formace, jenže to byli slávisté, kteří se valili do jednoho útoku za druhým a po úvodních sedmnácti minutách vedli zásluhou Jakuba Sklenáře, Davida Hrušky a přesilovkévé trefy Vladimíra Růžičky už 3:0.

O přestávce ve sparťanské brance nahradil Cháberu Petr Přikryl, který inkasoval po necelých čtyřech minutách po trefě ve velké pohodě hrajícího Červenky. Výsledek už jen korigoval ve třetí třetině Petr Ton a Michal Broš.

V Plzni zářil Kanaďan

Parádní entreé v extralize předvedl při výhře 4:2 nad Českými Budějovicemi Kanaďan Tyler Scofield, jenž nasázel hattrick a dokonale tak oslavil pětadvacáté narozeniny.

Plzeňští byli po nedělní porážce ve Vítkovicích hodně naštvaní, stěžovali si na špatnou produktivitu a s ní se potýkali i v utkání s Českými Budějovicemi. Třeba Tomáš Vlasák netrefil ani zcela prázdnou branku a domácí nevyužili ani dlouhou přesilovku pěti proti třem.

V první třetině se ujala až krásná nahrávka zpoza branky Martina Straky, po které pálil přesně Mark Bomersback.

Plzeňští byli aktivnějším týmem a ve druhé třetině vedení zdvojnásobili. Hrdina dne a další zámořská posila Tyler Scofield brilantně provedeným blafákem zvýšil na 2:0. Když se stejný hráč trefil po přihrávce od Matějovského i na začátku třetí třetiny, zdálo se, že je rozhodnuto.

Jenže v rozmezí pěti minut snížili na 2:3 Petr Gřegořek a Michal Hudec. Drama bylo rázem na světě. Jihočeský tlak sílil a Plzeň zachránilo až šikovné kanadské křídlo Tyler Scofield, který zblízka vrátil domácím dvoubrankový náskok.

Zlín otočil zápas v Litvínově

Hokejisté Litvínova v neděli ztratili dobře rozjetý zápas na Slavii a dobrý vstup do utkání nevyužili ani v úterý proti Zlínu, s nímž prohráli 1:2.

František Lukeš se raduje po vstřelení branky Spartě ve druhé třetině. Nahrával Robert Reichel. | Foto: Ondřej Besperát

V první třetině, která byla na pohledné akce a střely velmi chudá se prosadil kapitán domácího Litvínova Robert Reiche, jehož nenápadný pokus z mezikruží brankář Sedláček pustil za svá záda.

Na začátku druhé části hry domácí stupňovali tlak, druhý gól však nepřicházel a hosté postupně začali přebírat aktivitu.  A po opakovené střele srovnal Martin Záhorský. Na začátku třetí části hry otočil skóre Filip Čech, který zakončil pohlednou rychlou akci.

Litvínovští stupňovali tlak, ale vyrovnávacího gólu se nedočkali.

Tenkrát se rozloučil parádně

Ve velkou noční můru se zatím mění úvod extraligy pro nováčka Kometu Brno, ktera nebodovala ani v úterý a na Kladně navíc prohrála 0:4.

Kladenští byli v hodně urputném zápasu produktivnější před brankou.

Hvězdou se stal jednoznačně loučící se Petr Tenkrát, který po dvou brankách v minulém kole byl v uterý u všech kladenských gólů. Tenkrát po tomto zápasu míří do švédského angažmá.

V úterý dva góly sám vstřelil a na dva nahrál.

Pardubice bez Haška neuspěly

Hokejisté Pardubic se ani v úterý nedočkali první výhry (za tři body). Dominik Hašek v Liberci přenechal místo v brance mladému Růžičkovi a s ním Pardubičtí vyšli poprvé v sezoně bodově naprázdno, když prohráli 3:4.

Hosté tahali celý zápas za kratší konec. Po dvou brankách Jana Víška vedli domácí po první třetině 2:1.

Pardubičtí, jejichž stížnosti na pokuty od vedení se dostaly do médií, si na začátku druhé části vytvořili šance na vyrovnání, jenže pak ujel Petr Nedvěd a už to bylo 3:1.

Z rychlého brejku sice snížil Pivko, jenže vzápětí vrátil Liberci tvrdou ranou dvoubrankový náskok Martin Rýgl. Ve třetí třetině už jen snížil Tomáš Divíšek.

HC Plzeň 1929 - HC Mountfield České Budějovice 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)
Branky a nahrávky:
19. Bomersback (Straka), 33. Scofield (Jiří Hanzlík), 47. Scofield (Matějovský), 56. Scofield (Benda) - 50. Gřegořek (Hřebejk), 55. M. Hudec (Veselý). Rozhodčí: Jeřábek, Polák - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:5, navíc Huml (České Budějovice) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 6179.
Plzeň: Francouz - Jeřábek, Modrý, Benák, Jiří Hanzlík, Benda, O'Brien, Dresler, Mezei - Bomersback, M. Straka, Vlasák - Hvila, Kracík, Tvrdík - Scofield, Jan Kovář, Matějovský - Dvořák, M. Heřman, Adamský. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Pejchar.
České Budějovice: Jakub Kovář - L. Poživil, Vydarený, Snopek, Melichar, Ptáček, Gřegořek - Kůrka, L. Květoň, Kotrla, - Melichárek, Šimánek, Sailer - Gulaš, Vak, Hřebejk - M. Hudec, Huml, Veselý - od 30. navíc Mertl. Trenéři: Tlačil a Kupka.

HC Benzina Litvínov - PSG Zlín 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
14. Reichel (Lukeš) - 35. Záhorovský (Míka), 46. F. Čech (Balán, J. Ondráček). Rozhodčí: Mikula, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:7. Bez využití. Diváci: 4850.
Litvínov: J. Hübl ml. - Šlégr, Kubát, Kroupa, Gureň, O. Poživil, Švarný, Punčochář, Skuhrovec - J. Černý, Reichel, Lukeš - Kubinčák, V. Hübl, Trávníček -Jánský, Gerhát, Vopat - Majdan, Jenáček, Bojer. Trenéři: J. Hübl st. a Kučera.
Zlín: Sedláček - Hamrlík, Bořuta, Nosek, Švrček, Míka, Galvas, Linhart, Lučka - Rachůnek, Leška, Důras - Köhler, Kollár, Sivák - Kubiš, Roman Vlach, Záhorovský - J. Ondráček, Balán, F. Čech. Trenéři: Venera, Rostislav Vlach a Hrazdíra.

HC Geus Okna Kladno - HC Kometa Brno 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
21. Tenkrát (Bělohlav), 36. Majeský (Tenkrát), 50. Tenkrát (Frolík, Kalla), 52. Bělohlav (Tenkrát, Kalla). Rozhodčí: Turčan, Souček - Lhotský, Kalivoda. Vyloučení: 10:13. Využití: 1:0. Diváci: 3142.
Kladno: Kopřiva - Toman, F. Kaberle, Mudroch, Šmach, Majeský, J. Dlouhý, Trončinský - Tenkrát, Patera, Martin Procházka - Bílek, Čurilla, Bělohlav - Horna, Kalla, Frolík - Diviš, Tomajko, Kuchler. Trenéři: Müller a Kasík.
Kometa Brno: Trvaj - Koma, Bičánek, Houdek, Zubíček, Vyrůbalík, Kántor - Erat, Dopita, Selingr - Vondráček, Pucher, R. Dlouhý - Brabenec, Šindel, Ludvík - Korhoň, Vorel, Klimt. Trenéři: Kýhos a Baďouček.

HC Slavia Praha - HC Sparta Praha 4:2 (3:0, 1:0, 0:2)
7. Sklenář (Roth, Žižka), 12. D. Hruška (Branda), 18. V. Růžička ml. (Drtina, Vondrka), 24. Červenka (Tomica, Endál) - 44. Ton (Vykoukal), 58. Broš (Langhammer). Rozhodčí: Šindler, Fraňo - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:7, navíc Netík (Sparta) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 9286.
Slavia: Neruda - Kadlec, Špelda, Roth, Žižka, Kolařík, Vašíček, Drtina - Endál, Červenka, Tomica - D. Hruška, Branda, Doležal - Sklenář, V. Růžička ml., Vondrka - Micka, P. Jelínek, M. Čermák - Havel. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.
Sparta: Chábera (21. Přikryl) - Vykoukal, Jan Hanzlík, Macholda, Gulaši, Černošek, S. Hudec, Mrázek - D. Výborný, J. Hlinka, Ručinský - Látal, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Netík - Hrdel, Podlešák, Hromas - Koreis. Trenéři: Hynek a F. Výborný.

HC Energie Karlovy Vary - BK Mladá Boleslav 3:4 (1:2, 1:2, 1:0)
19. Melenovský (Kristek, Pletka), 24. Košťál (Čutta, Skuhravý), 48. Kristek (Pletka) - 7. Fabuš (Jindra, Ferebauer), 8. Král (Žabka), 26. Handlovský (Macho, Jiruš), 34. Král (Sup, Pabiška). Rozhodčí: Kubeš, Svoboda - Charvát, Rozlílek. Vyloučení: 5:7, navíc Skuhravý (Karlovy Vary) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 3670.
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Čutta, Dobroň, Hájek, Mucha, Prošek, Brňák, Parýzek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Skladaný - Hluchý, Pech, Pletka - Zucker, Dej, Zaťovič. Trenéři: Paleček, Antonik a Kněžický.
Mladá Boleslav: Schwarz - Frolo, Jiruš, Žabka, Kasík, Šterbák, Duben, Čížek, Jindra - Bahenský, Vrbata, Handlovský - Pabiška, Král, Sup - Nouza, T. Sýkora, Boháč - Fabuš, Ferebauer, Macho. Trenéři: V. Čermák a Šejba.

Oceláři Třinec - Vítkovice Steel 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
20. Polanský (Polák, Tomas) - 23. Treille (Štefanka, Krenželok), 55. Kvapil (Ujčík, R. Hruška), 60. Stehlík (Kvapil, Ujčík). Rozhodčí: Hodek, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:2. Diváci: 3023.
Třinec: Hamerlík - Cartelli, Zíb, Seman, Malec, Hrabal, Výtisk, Lojek, Andersons - Balej, Kohn, M. Růžička - D. Květoň, Peterek, Martynek - Polák, Polanský, Tomas - Kanko, Ostřížek, Kútny. Trenéři: Marek a Kopřiva.
Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, Rehák, Kuboš, Stehlík, Sičák, Trnka - Kvapil, Burger, Hubáček - Treille, Štefanka, Krenželok - Ujčík, R. Hruška, Varaďa - Klimek, Strapáč, Svačina. Trenéři: Hadamczik a Konečný.<

Bílí Tygři Liberec - HC Eaton Pardubice 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)
5. Víšek (Bartovič), 13. Víšek, 24. P. Nedvěd (Klimenta, Hunkes), 37. Rýgl (P. Nedvěd, Klimenta) - 10. Kolář II (Cetkovský), 35. Pivko (P. Sýkora), 59. Divíšek. Rozhodčí: Hradil, Husička - Guth, Rittich. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:2. Diváci: 7014
Liberec: Leinonen - Čakajík, Rýgl, Hunkes, Derner, J. Moravec, Jareš, Holub - Podkonický, P. Nedvěd, Klimenta - Víšek, Kašpařík, Bartovič - Blatný, Nedorost, Hlaváč - Plodek, Špaček, Ondřej. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.
Pardubice: M. Růžička - Richter, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Kočí, M. Šeda - P. Sýkora, Zohorna, Pivko - Kolář I, Koukal, Starý - Cetkovský, Špirko, Somík - Klejna, Divíšek, Rákos. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.

1. HC Vítkovice Steel 4 3 1 0 0 13:5 11
2. HC Slavia Praha 4 3 0 0 1 16:10 9
3. BK Mladá Boleslav 4 3 0 0 1 11:8 9
4. HC Plzeň 1929 4 3 0 0 1 10:9 9
5. PSG Zlín 4 2 1 0 1 10:8 8
6. HC Mountfield Č. Budějovice 4 1 1 1 1 12:11 6