Morava loupila v Praze, padla Slavia a také suverénní Sparta

FOTO Nejdřív sláva, potom zmar. Bednářovi zhořkla oslava
Oslava vstupu do klubu kanonýrů Jaroslavu Bednářovi pořádně zhořkla.
A stejně tak fanouškům, kteří slavili 20 let klubu v hokejové extralize. Díky symbolickému vstupnému jich přitom na utkání s Třincem přišlo přes 11 tisíc.
Rady kouče Vladimíra Růžičky byly tentokrát marné...
Oceláři Třinec dominovali a v O2 aréně zvítězili 4:1.
5. 1. 2014 20:03

Praha - Kompletní šestatřicáté kolo měla v neděli na programu hokejová Tipsport extraliga.

V prvních dvou odpoledne hraných duelech zvítězil Třinec na Slavii 4:1 a Karlovy Vary si stejným výsledkem doma poradily s Kladnem. Další výprask inkasoval poslední Chomutov, který padl 0:6 v Liberci.

Senzací kola je domácí porážka druhého pražského "S" Sparty, která prohrála 1:3 s Vítkovicemi. Holešovičtí ale o svůj náskok v čele tabulky nepřišli, jelikož doma 1:2 prohrál také Mountfield, který nestačil na Zlín.

Stejným výsledkem skončil také duel Plzně s Pardubicemi, tentokrát se ale radovali hráči domácího, mistrovského celku. Domácí výhru slavil také Litvínov, která porazil 4:1 Kometu.

Vítkovice i podruhé v sezóně dobyly Holešovice

Ostravané brzy po úvodním vhazování naznačili, proč patří mezi tři nejlepší celky soutěže v bilanci zápasů venku. Začali totiž velmi aktivně a s končící druhou minutou zachránila domácího gólmana Pöpperleho po ráně Szturce tyč. Sparta se poprvé výrazněji dostala ke slovu až po šesti minutách, kdy jel Klimek sám na Šindeláře, jenže nedal.

V začínající 19. minutě si vydobyli možnost první početní výhody hosté a obránce Stehlík v ní 38 vteřin před přestávkou otevřel skóre. Zaskočená Sparta dokázala vyrovnat až ve 33. minutě zásluhou Krejčíka.

Třetí dějství otevřela dohrávaná přesilovka sparťanů z konce prostřední dvacetiminutovky. Velkou šanci v ní však měli díky unikajícímu Svačinovi Ostravané, stav se neměnil. Hosté se ale nakonec dočkali v 53. minutě, kdy přesilovku 5 na 3 zužitkoval Svačina. V power play pak o druhém letošním vítězství Vítkovic na ledě suverénní Sparty rozhodl Húževka.

V duelu Slavia vs. Třinec rozhodla druhá třetina

Slavia byla sice v úvodu aktivnější, do vedení se však dostali hosté. A dokonce při přesilové hře Pražanů. V páté minutě dostal dva menší tresty za hru vysokou hokejkou Varaďa, ale prosadil se jeho spoluhráč Květoň, který si ideálně najel na Rákosovu přihrávku za obranu Slavie a překonal brankáře Furcha.

"Škoda, že jsme dostali hned v naší první přesilovce gól. To nás trošku utlumilo," řekl obránce Slavia Pavel Kolařík. Domácí měli ve druhé části velký tlak, podruhé se ale prosadili opět Oceláři, což rozhodlo. Při Sklenářově vyloučení se od modré čáry trefil Roth. V závěru druhé dvacetiminutovce ale Slavia přece jen udeřila, když se trefil právě Kolařík.

Růžička litoval nevyužitých šancí

Že druhá třetina rozhodla, se shodli i další aktéři duelu. "Pro nás se zápas lámal ve druhé třetině, kdy jsme měli obrovský tlak, ale brankář soupeře předvedl řadu výtečných zákroků. Dvakrát jsme netrefili ani prázdnou branku. Z našeho pohledu byla hodně dobrá, ale dali jsme jen jeden gól, což bylo málo. To ale k hokeji patří," řekl trenér Slavie Vladimír Růžička.

V přestávce Slezané zkonsolidovali síly a v přesilovce se jim podařilo získat dvougólové vedení zpět. Orsava stihl obehrát vyjetého Furcha a do prázdné branky zvýšil na 3:1. Slavii se poté již duel zdramatizovat nepodařilo, naopak sama počtvrté inkasovala. Oceláři si připsali pátou výhru nad Pražany za sebou, přeskočili je v tabulce a pokazili jim oslavy dvaceti let účasti v nejvyšší hokejové soutěži.

Hradec prohrál před Zlínem dvě utkání v řadě

Hradec šel do zápasu v nejhorším rozpoložení sezony, když poprvé v sezóně prohrál dvě utkání v řadě. Zlín naopak poslední dva duely zvládl vítězně. Trenér Vlach poslal do hry mladého brankáře Kašíka, specialistu na Hradec, a tento tah se mu opět vyplatil.

Hradec byl v úvodu lepší, Zlín chyboval v obranném pásmu, jenže Kašík byl jistý. Domácí navíc nezvládli zřejmě klíčovou chvíli. Od konce 14. minuty hráli bez pěti vteřin dvouminutovou přesilovku pět na tři. Dostali se pouze k několika pokusům z velké dálky, k dorážkám je hosté nepustili. "Zkušení kluci nám chybí. Tyhle situace umějí sehrát," přiznal hradecký útočník Tomáš Rousek.

Hosté byli ve druhé polovině zápasu lepším týmem

Hosté postupně vyrovnali hru a vývoj dostali ke svému oblíbenému stylu. Ve druhé třetině se zvýšilo napětí, porvali se například útočníci Mertl s Kubišem. Klíčový hradecký centr musel po bitce do kabiny na ošetření, Kubiš dostal k dvojnásobnému dvouminutovému trestu ještě osobní na deset minut.

Žádné vyložené příležitosti se však nerodily - přesto Zlín udeřil. Ve 32. minutě se parádním golfákem trefil Čech. O vítěznou trefu se pak ve 45. minutě postaral Köhler. Domácí dokázali vyrovnat až tři minuty před koncem, kdy se prosadil Rousek, na vyrovnání už ale nedosáhli.

Kladno dobře začalo, špatně skončilo

V dresu Kladna nastoupil poprvé útočník Vítězslav Bílek, který se vrátil po skončení angažmá v kazašském Bejbarysu Atyrau. Rytířům se povedl vstup do utkání a ve třetí minutě otevřel skóre při Schusserově vyloučení Kuchler. Hned za 37 sekund ale bylo vyrovnáno, když při Jankovičově trestu prostřelil Cháberu mezi betony Pohl.

I nadále ale byli aktivnější hosté, kteří měli převahu. V druhé třetině pokračoval urputný boj bez větších šancí. Možnost ke skórování si obě mužstva nevytvořila ani při přesilových hrách. Závěrečné dějství patřilo Energii. Ve 43. minutě při Lukáčově vyloučení zakončil kombinaci s Balánem Pohl. Za čtyři minuty v další početní výhodě opět po Balánově přihrávce pak dovršil Pohl svůj první extraligový hattrick.

Chomutov padl už podeváté v řadě

Liberec vstoupil do utkání aktivněji a Růžička v brance hostí musel hned od úvodních vteřin být v pozoru. Se střelami Nedvěda a Barteka si však poradil. Domácí si zahráli také první přesilovou hru, Růžičku ale prakticky neohrozili. Krátce po skončení početní výhody se však na brankovišti prosadil důrazný Víšek a poslal Bílé Tygry do vedení.

V závěru úvodní třetiny hráli domácí další přesilovku a Bulík trefil z bezprostřední blízkosti tyč. Část početní převahy si ale Liberečtí přenesli do začátku druhé třetiny a po nádherném Bartekově pasu ji zásluhou Nedvěda využili. V aréně ještě neutichla radost ze druhého gólu a domácí se mohli radovat potřetí, když se trefil Vampola.

Na čtyřbrankový rozdíl zvýšil dokonce ve vlastním oslabení Víšek, který spolu s Bulíkem ukázkově vyřešil situaci dva na jednoho, a další debakl Chomutova podtrhli Bartek, který dnes zapsal vedle gólu i tři asistence, s Čuttou. Piráti prohráli již podeváté v řadě.

Plzeň zvládla tradiční "derby" s Pardubicemi

Hosté přijeli na západ Čech bez dvou opor Václava Benáka a Petra Sýkory. Po opatrném úvodu si v páté minutě zpoza branky vyjel do střelecké pozice Duda a zamířil přesně mezi nohy pardubického gólmana Hudáčka.

Hosté postupně kvůli nepříznivému stavu otevřeli hru, čehož uzdravený kapitán Indiánů Martin Straka využil k přečíslení dvou na jednoho, po jeho přihrávce ale Lev pálil z voleje ve 35. minutě jen do boční sítě.

O chvíli později se už domácí podruhé radovali, když se prosadil Pletkovi. Pardubičtí se sice snažili ve třetí třetině o kontaktní branku, tu ale vstřelil až 15 vteřin před sirénou Radil.

Výhru Litvínova řídil ex-poslanec Šlégr

Pod výhru Litvínova se v televizním duelu postaral veterán Jiří Šlégr, který byl u všem čtyř branek vítězů. První vstřelil už ve druhé minutě sám, na další tři asistoval.

Na první trefu člena hokejového Triple Gold Clubu ještě reagoval ve 14. minutě Novotný, ovšem na trefy Černého a Rapáče v prostřední části hry už nikoliv. Pojistku přidal v 54. minutě Jánský po další Šlégrově akci. Vítězové se tak dotáhli bod za devátou Slavii, poražené přeskočil na třetí pozici Plzeň.

36. kolo hokejové extraligy:

HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Šlégr (J. Černý, Jánský), 30. J. Černý (Šlégr), 33. Rapáč (Šlégr, Gerhát), 54. Jánský (Šlégr) - 14. Š. Novotný (Kuboš). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Kostka, Bláha. Vyloučení: 5:8. Využití: 2:0. Diváci: 3836.

Litvínov: Francouz - Pavlík, Zeman, Stříteský, Šlégr, Posmyk, Kousalík - Martynek, Ručinský, Trávníček - Jánský, J. Černý, Lukeš - Rapáč, Jurčík, Gerhát - Písařík, Smolka, Zavřel. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Brno: Čiliak - Dujsík, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka - Vondráček, Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, Pivko - Dočekal, Š. Novotný, Burian - Jenyš, H. Zohorna, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

HC Energie Karlovy Vary - Rytíři Kladno 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 4. Pohl (Balán, Bičánek), 43. Pohl (Zaťovič, Balán), 47. Pohl (Zaťovič, Balán), 60. Balán (Pohl) - 3. Kuchler (Havlíček). Rozhodčí: Jeřábek, Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:5. Využití: 3:1. Diváci: 3771.

Karlovy Vary: Závorka - Rýgl, Bičánek, Schusser, J. Drtina, Dresler, Gulaši - Pohl, Balán, Zaťovič - Hovorka, Vachovec, R. Dlouhý - Zucker, Roman Vlach, Kytnár - M. Látal, Koblasa, Micka. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.

Kladno: Chábera - T. Kaberle, David Růžička, L. Procházka, Doudera, Jankovič, P. Hořava, Gutwald - Tenkrát, Dragoun, M. Hořava - Bílek, Havlíček, Kuchler - Eberle, Lukáč, Bajaruns - Machač, Strnad. Trenéři: Čelanský, Zajíc a Neliba.

HC Slavia Praha - HC Oceláři Třinec 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 39. Kolařík (Bednář, Žejdl) - 5. D. Květoň (Roth, Rákos), 38. Roth (Adamský), 48. Orsava (Peterek), 57. Bonk (Martin Růžička, Adamský). Rozhodčí: Čech, Mikula - Frodl, Charvát. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 11.352.

Slavia: Furch - Kadlec, Holub, Kolařík, Wharton, Valach, Štich - Bednář, Žejdl, Krenželok, Knot - P. Jelínek, V. Růžička ml., Tomica - Skokan, Sklenář, J. Doležal - Stránský, Klhůfek, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

Třinec: Hamerlík - Roth, Galvas, Hrabal, Linhart, Roupec, Krejčí - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, Varaďa - L. Květoň, Peterek, Rákos - V. Polák, Matuš, Hrňa. Trenéři: Kalous a P. Marek.

HC Sparta Praha - HC Vítkovice Steel 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 33. Krejčík (Pilař, Forman) - 20. Stehlík (Húževka, Burger), 54. Svačina (Roman, Sloboda), 59. Húževka (Burger). Rozhodčí: Minář, Horák - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 7:8, navíc Forman - M. Hruška oba 10 min. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 5861.

Sparta Praha: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Švrček, Sičák, Kubát, Philipp - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Bahenský, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.

Vítkovice: Šindelář - M. Hruška, Barinka, Sloboda, Kudělka, Kovář, Stehlík, Bail - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, M. Hlinka, Szturc - Kucsera, Kolouch, E. Němec. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Bílí Tygři Liberec - Piráti Chomutov 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 7. Víšek (Bartek), 21. Nedvěd (Bartek, Gřegořek), 22. Vampola (T. Urban), 26. Víšek (Bulík), 46. Bartek, 56. Čutta (Nedvěd, Bartek). Rozhodčí: Homola, Turčan - Hejl, Kajínek. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4646.

Liberec: Melicherčík - Čakajík, Derner, Výtisk, Gřegořek, Čutta, Vitásek, Šimek - Nedvěd, Vampola, Bulíř - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, T. Urban, J. Vlach - Dušek. Trenéři: Hynek a M. Černý.

Chomutov: Martin Růžička - Mrázek, Krstev, Tejnor, Prošek, Bartejs, Trefný, Novák - D. Hruška, Gajovský, Sikora - Bomersback, Bartečko, Šagát - Kubinčák, J. Straka, Hřebejk - od 21. navíc Račuk. Trenéři: Turek a R. Kaše.

HC Škoda Plzeň - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Duda (Vlasák), 36. Pletka (Vlasák, Duda) - 60. Radil (T. Zohorna). Rozhodčí: Wagner, Pavlovič - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:6, navíc Číp (Pardubice) 10 min. Bez využití. Diváci: 6838.

Plzeň: Machovský - Slovák, Jiří Hanzlík, Dan Růžička, J. Jeřábek, Mozík, D. Boháč - Kratěna, Martin Straka, Lev - Duda, Vlasák, Pletka - Indrák, Kašpařík, Schleiss - M. Dvořák, T. Sýkora, Holec. Trenéři: Razým a Michal Straka.

Pardubice: Hudáček - Ďaloga, Gregorc, Píša, V. Kočí, Zdráhal, Vašíček - Radil, T. Nosek, T. Zohorna - Kolář, Somík, Endál - Tybor, Cetkovský, Semorád - Moučka, Nahodil, Číp. Trenéři: Venera a Říha ml.

Mountfield Hradec Králové - PSG Zlín 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 58. Rousek (Knotek) - 32. F. Čech (Holík), 45. Köhler (Balaštík, Leška). Rozhodčí: Šindler, Hrubý - Flegl, Bádal. Vyloučení: 5:7, navíc Kubiš (Zlín) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 4126.

Hradec Králové: Kantor - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Jank, Frühauf, Čáp - Dej, Mertl, Škoda - Švagrovský, Knotek, Červený - Švihálek, Marek, Rousek - L. Květoň, Langhammer, Nedvídek. Trenér: Draisaitl a Kučera.

Zlín: Kašík - Marušák, Horák, Zámorský, Valenta, Matějíček, Řezníček - Balaštík, Leška, Köhler - Kubiš, Holík, F. Čech - Okál, Čajánek, O. Veselý - od 27. navíc Ondráček. Trenér: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

1. Sparta Praha 36 25 1 3 7 150:70 80
2. Hradec Králové 36 15 9 3 9 90:77 66
3. Plzeň 36 18 3 3 12 90:83 63
4. Brno 36 18 3 2 13 90:77 62
5. Zlín 35 14 6 5 10 91:82 59
6. Třinec 36 16 3 2 15 88:92 56