reklama

Hokejové legendě Vladimíru Martincovi je dnes 65 let

Vladimír Martinec (v druhé řadě uprostřed) byl i na nedávném zápase českých hokejistů se Švédy. Vladimír Martinec (v druhé řadě uprostřed) byl i na nedávném zápase českých hokejistů se Švédy. autor: Milan Kammermayer
K vůdčím postavám slavné československé hokejové generace, jež v 70. letech třikrát sesadila sovětskou "sbornou" z trůnu mistrů světa, patří Vladimír Martinec, který 22. prosince slaví pětašedesátiny.

Praha - K vůdčím postavám slavné československé hokejové generace, jež v 70. letech třikrát sesadila sovětskou "sbornou" z trůnu mistrů světa, patří Vladimír Martinec, který 22. prosince slaví pětašedesátiny. Kariéru skončil tento útočník v roce 1985, ale záhy se stal trenérem.

Své domovské Pardubice přivedl třikrát k titulu a národnímu týmu jako asistent přispěl k triumfu na OH v Naganu 1998 a poté ke zlatému hattricku na MS.

Svou herní variabilitu a nevyzpytatelné kličky uplatňoval Martinec nejčastěji ve spolupráci s centrem Jiřím Novákem a levým křídlem Bohuslavem Šťastným. Útočná řada "Marcello, Bochník a Bogas", jak se jejím členům přezdívalo, patřila k nejlepším na světě.

A i díky sehranosti této trojice nasbíral Martinec obdivuhodnou statistiku. V lize odehrál 14 sezon a 539 utkání, v nichž nastřílel 343 gólů. Reprezentační dres oblékl v 289 případech a zaznamenal 155 branek. S celkovými 498 góly mu patří čtvrté místo v Klubu hokejových střelců. V roce 2001 byl Vladimír Martinec uveden do Síně slávy IIHF.

reklama