reklama

Slovenské hvězdy nepřijdou na galavečer, co reprezentace?

Rozbroje mezi hráči a vedením svazu ničí slovenský hokej? Bude mít Slováky na příštím mistrovství světa kdo reprezentovat? Rozbroje mezi hráči a vedením svazu ničí slovenský hokej? Bude mít Slováky na příštím mistrovství světa kdo reprezentovat? autor: ČTK
Rozbroje na Slovensku dál rozkládají tamní hokej. Slovenské hvězdy z NHL nesouhlasí s výsledky voleb do čela Svazu. Hokejisté odmítli pozvání na galavečer Hokejista roku a hrozí bojkotem reprezentace.

Bratislava - Rozbroje na Slovensku dál rozkládají tamní hokej. Odpor hokejových hvězd včele se Zdenem Chárou či Michalem Handzušem proti svazové garnituře už zašel dokonce tak daleko, že byl Slovenský hokejový svaz nucen zrušit slavnostní galavečer Hokejista roku. 

Svaz o zrušení akce rozhodl poté, co zjistil, že se jej všichni laureáti odmítají zúčastnit. A to včetně čerstvého vítěze Stanley Cupu a nejúspěšnějšího slovenského hokejisty historie Mariána Hossy. 

"Mrzí mě, co se děje. Nerozumím tomu, ale věřím, že tyto emoce, které nikomu a v ničem nepomáhají, skončí," prohlásil staronový šéf tamního Svazu Igor Nemeček.

Generální sekretář slovenského svazu Róbert Pukalovič dodal: "Líto nám je především fanoušků, pro které měl být tento galavečer. Rozhodli jsme se finance rozdělit mládežnickým klubům. Ocenění samozřejmě vítězům doručíme."

Facka zlaté generaci? Nemeček říká, že podporu má

Nemeček zároveň řekl, že cítí podporu jak hokejové veřejnosti, tak svých zahraničních kolegů.  To je ovšem v rozporu s tím, co se kolem slovenského hokeje v uplynulých týdnech dělo. 

Rozbroje, které proti staré svazové garnituře postavily hokejové hvězdy i většinu slovenských médií a fanoušků, rozpoutala nedávná tajná volba svazového prezidenta. Tu vyhrál Igor Nemeček, který ve vrcholných funkcích na Svazu působí už od roku 1999 a funkci prezidenta svazu ve volbách obhajoval.

Veřejnost mu ovšem dává za vinu úpadek slovenského hokeje. Slováci už dva roky za sebou na mistrovství světa nepostoupili do čtvrtfinále, pod palbou kritiky je rovněž kvalita tamní nejvyšší klubové soutěže.

Nemeček v tajné volbě porazil jen o třináct hlasů bývalého reprezentačního obránce Richarda Lintnera, jenž měl podporu všech slovenských hokejových hvězd. Lintner nicméně volbu prohrál i kvůli tomu, že ve volbách mohli hlasovat také zaměstnanci Svazu a vedení reprezentace do dvaceti let, jenž pochopitelně hlasem nešli proti Nemečkovi. 

"Facka pro zlatou generaci," psala pak po vítězství ve volbách některá slovenská média. Hokejista Michal Handzuš v rozčílení z výsledku řekl, že slovenský hokej nejspíš musí spadnout až na úplné dno.

Zkraje minulého týdne pak přišel ze strany ukřivděných hokejistů další útok na staronové vedení. Celkem 27 nejlepších slovenských hokejistů včetně Zdena Cháry, Mariána Hossy, Mariána Gáboríka či Tomáše Tatara prostřednictvím dopisu oznámilo, že odmítají nadále spojovat svá jména se současným vedením Svazu - více čtěte ZDE.

Co bude dál? Bojkot reprezentace je reálný

"Odmítáme spojovat naše jména se současnou svazovou identitou, protože přímo popírá všechny principy a zásady fair play, které jsou hlavním přínosem sportu pro společnost. Vyhlašujeme, že budeme na současné vedení vytvářet soustavný tlak za účelem přijetí radikálních změn k zlepšení situace ve slovenském hokeji," napsali hokejisté. 

Ti svůj slib dodrželi tím, že se nehodlají zúčastnit tradičního galavečeru. Slováky teď ale mnohem více děsí otázka, zda tito hokejisté vůbec budou chtít reprezentovat Slovensko na mistrovství světa. A co, když ne?

"Je to jedna z možností. Byli bychom samozřejmě velmi neradi, kdyby to zašlo až tak daleko, protože reprezentovat Slovensko byla pro nás vždy velká čest. Je však důležité poukázat v naší společnosti na neférové praktiky, které se dějí. Bereme to jako naší povinnosti," prohlásil Handzuš v rozhovoru pro slovenský server Aktuality.sk, že bojkot reprezentace skutečně hrozí.

Marián Hossa, nejlepší slovenský hokejista současnosti, řekl: "Pozvání na galavečer Hokejista roku neplánuju přijmout. K nejbližší reprezentační akci se vyjádřím, až přijde čas."

Prohlášení slovenských reprezentantů

Nedávná volba prezidenta SZLH ukázala celému Slovensku a hlavně nám hokejovým reprezentantům, že pravidla SZLH mají velmi daleko od pravidel spravedlivé a férové soutěže. Umožnění hlasování znovu kandidujícímu prezidentovi SZLH, funkcionářům svazu a členům svazových komisí považujeme za absurdní a neakceptovatelné. Kultura svazu nastavená staronovým vedením je pravým opakem pozitivní změny, kterou upadající slovenský hokej velmi potřebuje.

Odmítáme spojovat naše jména se současnou svazovou identitou, protože přímo popírá všechny principy a zásady fair play, které jsou hlavním přínosem sportu pro společnost. Z uvedených důvodů vyjadřujeme nedůvěru SZLH. Zároveň vyhlašujeme, že budeme na současné vedení vytvářet soustavný tlak za účelem přijetí radikálních změn k zlepšení situace ve slovenském hokeji.

Podepsaní hráči: Michal Handzuš, Zdeno Chára, Marián Hossa, Andrej Sekera, Ladislav Nagy, Martin Marinčin, Andrej Meszároš, Branko Radivojevič, Dominik Graňák, Jaroslav Halák, Jozef Stümpel, Ľubomír Višňovský, Marcel Hossa, Marián Gáborík, Peter Podhradský, Tomáš Jurčo, Tomáš Kopecký, Tomáš Tatar, Ján Lašák, Peter Budaj, Radoslav Suchý, Luboš Bartečko, Richard Zedník, Peter Hamerlík, Július Hudáček, Ján Laco, Richard Pánik.


reklama