17. 5. 2012 14:12
Slovenský tým šokoval velkého favorita, rozhodl závěr zápasu
Nadšení. Slovenský tým poslal domů Kanaďany.
Nadšení. Slovenský tým poslal domů Kanaďany. | Foto: Reuters

Helsinky - Sen se stal skutečností. Slovenští hokejisté na světovém šampionátu porazili favorizovanou Kanadu 4:3 a zahrají si semifinále. Reprezentanti kolébky hokeje na turnaji končí.

Slováci začali skvěle, vedli 2:0, ale poté o náskok přišli. Po dvou třetinách byl stav 3:2 pro Kanadu, výběr českého trenéra Vladimíra Vůjtka - slavícího 65. narozeniny - ovšem v závěrečných minutách dvěma góly otočil skóre a dál žije svůj medailový sen.

Kapitán Getzlaf potopil svůj tým

Rozhodující gól vstřelil Michal Handzuš v přesilové hře dvě a půl minuty před koncem. Pod prohru Kanady se tak nejvíc podepsal kapitán Ryan Getzlaf, který hrubě fauloval Mikúše a dostal trest na pět minut plus do konce utkání.

Slováci začali fantasticky. Jejich fanoušci zažili naprostou extázi hned dvakrát během úvodních devíti minut. Nejprve Handzuš našel u levého mantinelu volného Radivojeviče a jeho střelu srazil kolenem za Wardova záda Tomáš Kopecký.

A po pár minutách bylo ještě veseleji. Miroslav Šatan si narazil s Hudáčkem, dostal se do střelecké pozice mezi kruhy a střelou k tyči nedal Wardovi šanci zasáhnout.

Kanaďanům pomohl zpět do zápasu důraz

Favorité ze zámoří byli rázem jako opaření a najednou nevěděli, jak se dostat ke slovenské brance. Zpět do zápasu jim pomohl jejich příslovečný důraz. Na začátku 17. minuty se Kanaďané slétli do Lacova brankoviště jako vosy, obránce Baranka trefil pouze Getzlafa a odražený puk dostal do sítě Evander Kane s pomocí právě Barankovy brusle.

Druhá třetina patřila aktivnějším reprezentantům kolébky hokeje.

K vyrovnání vedla využitá přesilovka. Chára špatně střídal, čehož využil Eberle. Svůj nájezd na Laca ale neproměnil, nicméně ještě stihl zpoza brány nahodit puk na brankoviště, kde byl volný Jeff Skinner - 2:2.

Kanada po vyrovnání zatopila pod kotlem a vyvinula obrovský tlak. A ve 38. minutě slavila. Slováci nedokázali vyhodit puk, Ladd předložil Burrowsovi a ten nadvakrát protlačil kotouč za Laca.

Bartovičovo vyrovnání a kanadské nervy

Ve třetí části to dlouho nevypadalo na zvrat, jenže ten nakonec přišel. V 54. minutě Kanaďané propadli v útočném pásmu a brejk se Slovákům povedl dokonale. Tatár přihrál pod sebe Bartovičovi, který dorazil svou vlastní střelu do sítě.

Dramatický závěr rozhodla kanadská nedisciplinovanost. Po Šatanově střele do břevna krosčekoval Nugent-Hopkins Bartoviče. Tuhle početní výhodu slovenští hrdinové ještě nevyužili, jenže Getzlafův drsný faul kolenem už ano.

Handzuš vyhrál vhazování, sjel si před branku, kde usměrnil Sekerovo nahození do branky. Kanadě nepomohla ani závěrečná power play. První senzace šampionátu je na světě. Slováci vyhráli na MS šestý zápas v řadě a budou hrát o medaile.

Mistrovství světa v ledním hokeji, čtvrtfinále v Helsinkách:

Kanada - Slovensko 3:4 (1:2, 2:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 17. E. Kane (Getzlaf), 27. Skinner (Eberle, Sharp), 38. Burrows (Russell, Ladd) - 6. Kopecký (Radivojevič, Handzuš), 10. Šatan (L. Hudáček, Surový), 54. Bartovič (Tatar), 58. Handzuš (Sekera). Rozhodčí: Jeřábek, Fraňo (oba ČR) - Schulz (Něm.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 3:3, navíc Getzlaf (Kanada) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 11.568.

Kanada: Ward - Keith, Bouwmeester, Phaneuf, Russell, Schenn, Quincey, R. Murray - E. Kane, Perry, Getzlaf - Eberle, Tavares, Skinner - Benn, Nugent-Hopkins, Sharp - Ladd, O'Reilly, Burrows - Purcell. Trenér: Brent Sutter.

Slovensko: Laco - Sekera, Baranka, Sersen, Chára, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - L. Hudáček, Surový, Šatan - Tatar, Mikúš, Miklík - Bartovič, Bližňák, Hovorka. Trenér: Vladimír Vůjtek.