Chyby gólmanů určily, že Slováci vyzvou ve čtvrtfinále Finy

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
14. 5. 2013 21:33
Především díky dvěma minelám amerického brankáře Bena Bishopa postoupili Slováci do čtvrtfinále hokejového MS.
Podívejte se na laciný gól, který daroval Slovákům Ben Bishop. | Video: youtube.com

Helsinky - Pokud se chtěli Češi před klíčovým duelem s Norskem inspirovat, jak se bojuje o čtvrtfinále mistrovství světa, nemuseli chodit daleko.

V úterním duelu s Američany to předvedli Slováci, kteří díky fantastickému nástupu do utkání zvítězili nad zámořským celkem 4:1, a zajistili si tak čtvrté místo ve skupině H. Online jsme zápas sledovali zde.

Bishop se červená ještě teď

Někdejší federální partneři Čechů ovšem za výhru do velké míry vděčí soupeřovu brankáři Benu Bishopovi, který sice není slovenského původu jako americký kapitán Paul Stastny, ovšem na začátku dnešního zápasu to vypadalo, jako by pod Tatrami měl minimálně polovinu příbuzenstva.

Hned po úvodní buly si totiž nechal za brankou vypíchnout Tomášem Kopeckým puk a Branko Radivojevič vstřelil po pouhých 15 sekundách do prázdné branky první gól zápasu (video zde!).

To ale nebylo vše. O další tři minuty později totiž brankář Tampy Bay pustil lehké nahození Martina Barteka od levého mantinelu a rázem to bylo 2:0.

Staňa se naopak činil

Naopak slovenský gólman Rastislav Staňa se na rozdíl od Bishopa v brankovišti hodně činil. I díky němu Slováci přestáli několik hodně nebezpečných šancí soupeře.

Ve 31. minutě navíc při vyloučení Smithe zvýšil už na 3:0 po pohledné akci do prázdné branky René Vydarený. Američané nicméně v poslední minutě druhé části vstřelili díky Danny Kristovi kontaktní branku.

Slováci museli stejně jako Češi zvítězit

Svěřenci Vladimíra Vůjtka si ovšem ve třetí třetině náskok už pohlídali a naopak při power play USA vstřelili Marko Daňem rozhodující čtvrtý gól.

Američané tak propásli příležitost postoupit do čtvrtfinále z prvního místa a v boji o semifinále vyzvou nadupané obhájce titulu z Ruska, které navíc ještě posílí kapitán Washingtonu Capitals Alexander Ovečkin (VÍCE ZDE!).

Rozhodl o tom večerní duel domácí reprezentace Finska s Lotyšskem, ve které si hráči Suomi zajistili potřebné vítězství. Ovšem pořádně se na něj nadřeli - vždyť soupeře, kterému už o nic nešlo porazili až po prodloužení.

Lotyši měli blízko k senzaci

A stejně jako v případě duelu Slovensko-USA i zde rozhodla chyba brankáře. Po vyrovnaném průběhu, kdy nejprve vedli Lotyši 1:0, aby následně Finové vývoj skóre otočili a soupeř tři minuty před koncem vyrovnal.

V prodloužení Lotyši domácí čtyři minuty i díky přesilovce vozili na kolotoči, aby v závěru 64. minuty ujel Pihlström a lehkou střelou, po které se musel gólman Gudlevskis červenat, rozhodl o triumfu favorita.

Jisté páté místo ve skupině mají každopádně Němci, kteří v přímém souboji porazili Francii 3:2 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelil Christian Ehrhoff, kterému nabil na krásnou ránu do růžku Marcel Goc.

Výsledky Mistrovství světa v hokeji - skupina B:

Slovensko - USA 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Radivojevič (Kopecký), 4. Bartek (Šatan), 31. Vydarený (Záborský, Kukumberg), 59. Daňo (Šatan) - 40. Kristo (Carle). Rozhodčí: Olenin (Rus,), Rantala (Fin.) - Dědulja (Běl.), Käck (Švéd.). Vyloučení: 2:5, navíc C. Smith (USA) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 9262.

Slovensko: Staňa - Sekera, Mezei, Jurčina, Vydarený, Sersen, Mihálik, Švarný - Radivojevič, Surový, Kopecký - Miklík, Kukumberg, Záborský - Šatan, Ölvecký, Bartek (41. L. Hudáček) - Daňo, Bližňák, Haščák. Trenér: Vladimír Vůjtek.

USA: Bishop - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Petry, Ch. Butler, McBain - C. Smith, P. Stastny, Moss - S. Gionta, Thompson, Carter - Oshie, Stapleton, Galchenyuk - Bjugstad, Palushaj, B. Butler - Kristo. Trenér: Joe Sacco.

Francie - Německo 2:3 po prodloužení (1:1, 1:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Desrosiers (Besch, Y. Treille), 35. Roussel - 18. Ehrhoff (Ullmann, Greilinger), 42. M. Wolf (Hördler), 62. Ehrhoff (M. Goc). Rozhodčí: Baluška (SR), Reiber (Švýc.) - Blümel (ČR), Morrison (USA). Vyloučení: 7:2, navíc Roussel (Francie) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5062.

Francie: Huet - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch, Moisand - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, Da Costa - Ritz, Raux, Bertrand. Trenér: Dave Henderson.

Německo: Zepp - Ankert, Ehrhoff, Baxmann, Hördler, N. Goc, M. Müller, Krueger - Rankel, M. Goc, Schütz - M. Wolf, Ullmann, Gogulla - Tripp, Kink, Y. Seidenberg - Mauer, Hager, Pietta - Greilinger. Trenér: Pat Cortina.

Lotyšsko - Finsko 2:3 v prodloužení (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Meija (Džerinš, K. Jass), 57. Jekimovs (Meija, Dřerinš) - 10. Salminen (Korpikoski, Mäntylä), 31. Mikael Granlund (Salminen, Laakso), 64. Pihlström (Savinainen, Mäntylä). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Piechaczek - Hunnius (oba Něm.), Arm (Švýc.). Vyloučení: 8:4. Využití: 0:1. Diváci: 12.289.

Lotyšsko: Gudlevskis - K. Redlihs, Sotnieks, Kulda, Freibergs, Andersons, Saviels, M. Jass - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Keninš, Girgensons, Indrašis - Džerinš, Meija, Jekimovs - K. Jass, Štals, Berzinš - Širokovs. Trenér: Ted Nolan.

Finsko: Raanta - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Korpikoski, Koskiranta - Savinainen, Mikael Granlund, Pihlström - Anttila, Hagman, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.