reklama

"Směšných" 84 bodů stačí. Art Ross pro Voráčka není drahá

Jakub Voráček stále nevzdává boj o Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL. Jakub Voráček stále nevzdává boj o Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL. autor: Reuters
NHL vystrašila chudá vizitka nejlepších hráčů. Na Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče soutěže bude stačit nejméně bodů za posledních 53 let. Ve hře o trofej je stále i Jakub Voráček.

Praha - Ani paměť tří generací nesahá tak daleko jako teď údiv i zklamání expertů a hokejových fanoušků NHL. Art Ross Trophy, tedy cena pro nejproduktivnějšího hráče soutěže, bude podle všeho na body tou nejlevnější za posledních 53 let. A možná ještě dál.

K jejímu zisku podle výpočtů serveru NHL.com bude letos stačit laciných 84 bodů, což je v porovnání s historickými hodnotami v podstatě směšné číslo. Tak málo měl v základní části, kterou nijak nezkrátila výluka, naposledy Bobby Hull v sezoně 1961 - 1962.

Názory na to, proč přední hvězdy NHL bodově oproti letitým zvyklostem takhle strádají, se přitom rozcházejí. Jen si vezměte ten rozdíl: Loni Sidney Crosby ovládl individuální statistiky se 104 body, Jevgenij Malkin měl před ním dokonce ještě o pět bodů více. 

A k tomu pohled do historie: Wayne Gretzky dokázal ve své nejlepší sezoně bodování vyhrát s neuvěřitelnými 215 body. Méně než sto bodů pak stačilo vítězi kanadského bodování NHL naposledy před jedenácti lety. Martin St. Louis v roce 2004 nasbíral konečných 94 bodů, ani tuto historicky velmi nízkou metu přitom letos nikdo vůbec neohrozí.

Záhada. Že by týmy více bránily?

"Já myslím, že by to mohlo být kvůli tomu, jaká konkurence v lize je. Podívejte se kolem sebe, není tady špatných týmů, hodně jich bojuje o místo v play off, takže hrají play off styl na výsledky 1:0 nebo 2:1 už od října. To se pak body sbírají hráčům těžce," přemýšlel třeba trenér Colorada Patrick Roy. Uznávaný manažer Detroitu Ken Holland se zase více přiklání k tomu, že na elitní formace s hvězdami týmů soupeři nasazují bránící čtvrtou checking-line, která hokej elitním hráčům umí znechutit.

"Částečně proto to tak je," souhlasil obhájce Art Ross Trophy Crosby. "Je těžké skórovat, když brání pět chlapů. Navíc ani gólmani už nejsou tak malí, jsou to vysocí atleti," všimla si hvězda NHL, která ještě hodlá v závěru sezony Ovečkina na čele bodování prohnat. 

Server The Hockey News ale v tomhle ohledu přišel se zajímavým porovnáním, které názor Roye vyvrací. V letošním roce totiž padá v průměru 5,37 branky na zápas. A to je pořád nepatrně víc než v posledních sezonách. Loni 5,34, ještě o rok předtím 5,31 gólů na zápas. 

Nemá anomálii na svědomí vyšší konkurence?

A tak dává větší rozum, jak podivný jev v NHL vysvětluje Ken Hitchcock, trenér St. Louis. Ten má zase za to, že anomálii způsobilo větší množství mladých hráčů, kteří každým rokem přicházejí do ligy a stále zvyšují konkurenci i kvalitu.

"To je vidět na tom, jak kluby budují své týmy. Kdysi to bylo tak, že už třetí formace byla checking line. Když se podívám na týmy teď, nevidím ve střílení branek rozdíl mezi druhou a třetí formací. I ve třetích formacích už jsou hráči, kteří jsou schopni nastřílet i dvacet gólů za sezonu," říká Hitchock.

Do konce základní části zbývá týmům zhruba deset zápasů a na čele kanadského bodování je v tuto chvíli Alexander Ovečkin, který v 71 zápasech nasbíral 73 kanadských bodů, a jen nepatrně se tak přehoupl přes průměr bod na zápas.

Za ním jsou s jednobodovou ztrátou natěsnaní John Tavares, Sidney Crosby (ten však vinou zranění několik zápasů vynechal, a kvůli tomu možná trofej neobhájí) a Nicklas Backström, Ovečkinův spoluhráč z Washingtonu. Ještě o bod méně (70) má Čech Jakub Voráček.

Jeho Philadelphii zbývá do konce zpackané sezony devět zápasů. Už teď je jisté, že letošní boje o Stanley Cup budou bez Flyers, což je na druhou stranu dobře pro Čechy, protože Voráček jako jedna z letošních největších hvězd NHL přijede na mistrovství světa v Praze. 

"Je to na nic, být v takové pozici, ale nejen pro nás. Tahle pozice je na nic pro všechny," řekl Voráček o tom, že tým Philadelphie už ví, že si o pohár nezahraje, a sezonu jen z povinnosti dohrává. "Teď hrajeme za šéfa," řekl Voráček a myslel tím kouče Craiga Berubeho.

Voráček má oproti konkurentům zápas k dobru

Jestli do Prahy Voráček přijede i s individuální trofejí, kterou v historii NHL dokázal vyhrát jen jeden jediný Čech, Jaromír Jágr (zato ale hned pětkrát), to se teprve uvidí. Voráček, který dlouhou dobu kanadské bodování NHL vedl, teď ztrácí na Ovečkina tři body. Oproti němu, Backströmovi i Tavaresovi ale do konce základní části odehraje o jeden zápas víc.

Dnes v noci Philadelphia prohrála 1:4 v Calgary a Voráček u jediného gólu svého týmu asistoval. Přesto už body nesbírá tak, jak byl na začátku sezony zvyklý a jak Philadelphia v marném boji o play off potřebovala.  

V posledních 30 zápasech dal Voráček jen pět branek a na šestnáct nahrával, což znamenalo jeho postupný pád z čela bodování a mělo to pochopitelně přímou souvislost i se špatnými výsledky Flyers.

I Philla má však motivaci do závěru sezony. Tým chce hrát za trenéra, řada hráčů bez smluv na příští sezonu bojuje o prodloužení kontraktu. A toho by mohl v závěrečném boji o Art Ross Trophy využít i Voráček.

reklama