reklama

Co přinesl smír na Kladně? Klub už řídí Patera, přehlasovat ho může jen Jágr

Zdá se, že situace v zákulisí kladenského hokeje se uklidňuje. Jaromíru Jágrovi však přidělávají starosti hokejisté Rytířů, kteří jsou v play off krok od nečekaného vyřazení. Zdá se, že situace v zákulisí kladenského hokeje se uklidňuje. Jaromíru Jágrovi však přidělávají starosti hokejisté Rytířů, kteří jsou v play off krok od nečekaného vyřazení. autor: ČTK
Dlouhotrvající spor mezi vlastníky kladenských Rytířů - hokejistou Jaromírem Jágrem a městem - ohledně účetnictví a dalších problémů se pomalu chýlí ke konci. Zástupci obou vlastníků našli společnou řeč v otázce vedení klubu i kontroly hospodaření.

Praha – Zatímco hráči kladenských Rytířů jsou po suverénní základní části krůček od rychlého vyřazení v play off, v zákulisí klubu je po chmurných časech veseleji. Oba vlastníci, hokejista Jaromír Jágr a město, začali společně řešit potíže nejen kolem účetnictví.

Doteď u Rytířů vládl chaos. Město, menšinový vlastník s třicetiprocentním podílem, vinilo většinového majitele Jágra z chybného hospodaření. Proto přestalo financovat stadion i mládež a chtělo provést kontrolu účetnictví. Do toho klub začala vyšetřovat policie.

Jágr, jenž tou dobou válel na Floridě, nařčení odmítal. Na konci minulého roku však čelil i kladenským hokejovým legendám, které žádaly, aby začal pořádně řídit svůj klub. Ten po dřívější rezignaci Václava Bartoše neměl jasného vládce.

Vše změnila až únorová valná hromada, na níž zástupci obou vlastníků začali spolupracovat. Dohodli se na kontrole účetnictví a jako jednatele za město zvolili olympijského vítěze Pavla Pateru, jenž včera oficiálně nastoupil do funkce. Nyní by měl klub řídit s pomocí Jaromíra Jágra staršího, který má plnou moc od svého syna. Město zároveň opět začalo platit provoz stadionu a plánuje obnovit sedmimilionovou dotaci pro mládež.

"Všichni se pásli na tom, že město se s rodinou Jágrů bije. Jsem strašně rád, že jsme našli společnou řeč a že problémy konstruktivně řešíme," pochvaluje si v rozhovoru pro Aktuálně.cz kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno), jenž se ve sporu dlouhodobě angažuje. Ostatně, hokejové Kladno v minulosti sám řídil, a dokonce za něj nastupoval jako hráč.

V únoru jste se účastnil valné hromady, na níž se oba vlastníci dohodli, že město účetnictví od roku 2011 zkontroluje. Kdy se tak stane?

Teď se bavíme o tom, kdy ho budeme přebírat a jak to bude probíhat technicky. Není to úplně jednoduché, protože je to obrovská hromada papírů. Kdy kontrola začne, je otázka dnů, týdnů, ale nevím, jak dlouho bude probíhat.

Už tedy řešíte pouze technické záležitosti, nikoliv vůli spolupracovat?

Protože jde o velký objem dokumentů, pan Jágr starší si přibral specialistu, který nám to v podstatě předá. My máme k dispozici účetní i auditorskou firmu a budeme oslovovat ještě znalecké ústavy. Z mého pohledu se zdá, že vůle tady je.

Kdo nese odpovědnost za potíže s účetnictvím?

Dříve jste uvedl, že problémy, které vznikly, nezpůsobilo město ani pan Jágr starší. Kdo je tedy způsobil?

Výkonným ředitelem, který o všem rozhodoval, byl Václav Bartoš. Byla podepsaná dotační smlouva s tím, že příslušná částka má směřovat k jednomu cíli. Podle toho se musíte chovat. Nám ale přišlo vyúčtování, které bylo velmi chybné. Zjistili jsme, že došlo k porušení článku, ve kterém stojí, že nikdo nesmí obchodovat sám se sebou. Tady docházelo k velkému obchodování s Jágr Teamem.

Když jsme hledali polehčující okolnosti, zjistili jsme, že věci jsou nakupovány za co nejdražší ceny. V kamenném obchodě byste ty věci koupil podstatně levněji. To byl ale jen takový bonbónek. Problém byl v tom, že k obchodování vůbec docházelo. Ze smlouvy pro nás vyplývá, že v takovém případě musíme pozastavit dotaci. Nechci se hrabat v tom, kdo obchodoval, nicméně pan Bartoš byl ředitelem Jagr Teamu i společnosti Hokej Kladno s. r. o. Propojení tam bylo. Odpovědnost nese ještě kontrolní výbor a jednatel za město, kterým byl Otakar Černý. On o tom ale vůbec nemusel vědět.

Nyní je novým jednatelem za město Pavel Patera, který byl do této funkce navržený už v polovině minulého roku. Proč jeho jmenování trvalo tak dlouho?

Protože druhá strana ho na valné hromadě nechtěla odsouhlasit. Kdyby se všechno, co teď řešíme, stalo v loňském roce, byli bychom mnohem dál. Nebyla tam vůle, našla se až později.

Jaká je nyní úloha Pavla Patery?

Jednatel společnosti má jedinou roli, která vychází ze zákona. Může rozhodovat o čemkoliv. Jednatelé jsou dva – Jaromír Jágr mladší a Pavel Patera. Jediný rozdíl je v tom, že na valné hromadě by Jaromír Jágr mladší Pavla Pateru přehlasoval. Rozhodovat může ještě pan Jágr starší, který má plnou moc od svého syna.

Patera bude řídit klub s pomocí Jágra staršího

Kdo klub řídil poté, co v létě 2014 rezignoval tehdejší výkonný ředitel Václav Bartoš?

Bylo to tak, že asistent trenéra David Čermák dělal i výkonného ředitele, ale když chodíte na led, není možné klub vést. Zbytek byl v podstatě veden panem Jágrem starším. Klub tedy z mého pohledu nebyl pořádně řízen, protože to je strašně těžké. Prostě dennodenní práce.

Jaromír Jágr starší na to podle vás nestačil?

Pan Jágr toho odvedl strašně moc, ale v jeho 75 letech po něm nemůžeme chtít, aby byl denně na zimáku a všechno řešil. Už jsme se na tom i shodli. Říkal, že je unavený. Proto jsme spolu dali dohromady nějaký model.

Jaký model?

Klub by měl z kanceláře řídit Pavel Patera s tím, že všechno bude komunikovat s panem Jágrem starším. Doteď v té kanceláři neseděl nikdo, což bylo zvláštní. Došlo tedy k tomu, že Pavel Patera je plnohodnotným jednatelem, ne jako Ota Černý, který do kanceláře nechodil.

Na podzim minulého roku začala kladenský klub vyšetřovat policie, problém měl být v účetnictví. Jak to s vyšetřováním vypadá nyní?

Jedna věc je, že se to vyšetřuje, druhá, že někde musí být škoda, ale já ji nevidím. Z mého pohledu se tedy nestal žádný trestný čin, ale policii určitě bude zajímat výsledek kontroly klubového účetnictví. Zatím nikdo obviněný nebyl. Stále se to šetří, ale šetří se tisíc věcí.

Sportovní novinky do e-mailu

Sportovní novinky do e-mailu
  1. Přihlaste se k odběru sportovního newsletteru Aktuálně.cz
  2. Každé všední ráno vám pošleme přehled nejzásadnějších zpráv
  3. Odhlásit se můžete kdykoliv

Chci být v obraze, chci se přihlásit >>


reklama