Souboj titánů pro Kanadu. Švédové dostali tři góly

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
9. 5. 2013 22:17
Kanada porazila domácí Švédsko jasně 3:0 a posunula se před něj na druhé místo stockholmské skupiny.
Hokej, MS 2013, Kanada - Švédsko: Wayne Simmonds (17) - Jhonas Enroth
Hokej, MS 2013, Kanada - Švédsko: Wayne Simmonds (17) - Jhonas Enroth | Foto: Reuters

Stockholm - Hokejisté Kanady ve šlágru základní skupiny A světového šampionátu ukázali svou třídu a porazili domácí Švédsko jednoznačně 3:0.

Reprezentanti zámořského týmu se po výhře dostali na druhé místo stockholmské skupiny o bod před Švédy a o bod za vedoucí Švýcarsko.

První přesilovka a hned vítězný gól

Domácí příznivci se na tento hit pořádně těšili a zaplnili halu Globen do posledního místa. Jenže to, co viděli, se jim líbilo jen půlku zápasu.

Úvod střetnutí však stál za to. První velké vzrušení připravil střelou z mezikruží domácí Hjalmarsson, který patřil mezi nejlepší hráče ve žlutém dresu. O chvilku později mířil po dravém průniku těsně vedle Eberle a Campbell trefil tyčku.

V 9. minutě už Enroth kapituloval, když Kanaďané využili hned první přesilovku. Campbell nabil do opačného kruhu Stamkosovi a proti jeho střele se švédský gólman nestihl dostatečně rychle přesunout.

Zvýšit ještě do přestávky mohli Duchene, Stamkos nebo Staal, na druhé straně pak Smith musel zneškodnit gólovku Lundqvista.

Od půlky zápasu Kanada dominovala

Zámořský celek měl převahu, s níž vstoupil i do druhé třetiny. Navíc ji dokázal také využít, když z první propálil Enrotha Schenn. To Smith měl více štěstí, po střele Danielssona jej zachránila tyč.

Švédové začali okolo poloviny zápasu trochu uvadat a navíc inkasovali potřetí. O'Reilly vyřešil přečíslení dvou na jednoho přihrávkou na Jordana Staala a ten se nemýlil. Seveřané si vyžádali oddechový čas, ale příliš jim to nepomohlo.

Snad kdyby Thörnberg zkraje třetí třetiny trefil odkrytou branku, mohlo být ještě ze zápasu drama. Jenže neuspěl a navíc se domácí sami museli ubránit ještě několika dalším kanadským příležitostem. Na obrat tak již nenašli síly a Severoameričané si připsali zasloužené vítězství.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A:

Švédsko - Kanada 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Stamkos (Campbell, Schultz), 21. Schenn (Read, E. Staal), 33. J. Staal (O'Reilly, Read). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Olenin - Šeljanin (oba Rus.), Woodworth (USA). Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 12.500.

Švédsko: Enroth (51. Markström) - E. Gustafsson, Tallinder, Granberg, Fransson, Fälth, S. Kronwall - Axelsson, Lindberg, L. Eriksson - S. Hjalmarsson, Järnkrok, Landeskog - Pettersson, Lundqvist, Jämtin - Danielsson, Thörnberg. Trenér: Pär Marts.
Kanada: Smith - Robidas, Dillon, Schenn, Campbell, Harrison, Schultz, Brodie - Ladd, Giroux, Stamkos - Read, E. Staal, Simmonds - Hall, Duchene, Eberle - Skinner, J. Staal, O'Reilly. Trenér: Lindy Ruff.

ČR - Dánsko 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)

1. Švýcarsko 4 3 1 0 0 18:7 11
2. Kanada 4 3 0 1 0 15:5 10
3. Švédsko 5 3 0 0 2 11:9 9
4. Norsko 4 2 0 0 2 8:15 6
5. ČR 4 1 1 0 2 7:8 5