Soud o 605 tisíc za třináctiletého hokejistu opět odložen

Adam Sušovský Adam Sušovský
21. 1. 2015 17:56
U Okresního soudu v Olomouci vypovídali první svědci. Případ otce, který za přestup třináctiletého syna hokejisty zaplatil klubu 605 tisíc korun, bude pokračovat v březnu.
Soud o 605 tisíc korun za malého hokejistu pokračuje.
Soud o 605 tisíc korun za malého hokejistu pokračuje. | Foto: ČTK

OlomoucOkresní soud v Olomouci se ve středu podruhé zabýval případem Petra Krejčiříka, který za přestup svého třináctiletého syna-hokejisty z Olomouce do Zlína musel klubu zaplatit 605 tisíc korun. Teď chce část z této sumy zpět. Verdikt nepadl.

Soud dnes v případu pouze vyslechl žalobce i první svědky, vypovídali zástupci klubu PSG Zlín, za který nyní šestnáctiletý reprezentant Vojtěch Krejčiřík hraje. Generální manažer klubu Karel Adámik a sportovní manažer Jiří Šolc. Hned poté soudkyně případ odložila na 17. března, kdy vyslechne i posledního navrženého svědka hráčského agenta Michala Sivka.

Bez peněz otce by přestup nebyl

„Kdybych věděl, že celá záležitost skončí u soudu, s přestupem Vojtěcha Krejčiříka do Zlína bych nesouhlasil,“ uvedl ve výpovědi mimo jiné Adámik, jehož klub Olomouci za přestup zaplatil ze svého účtu celou sumu 605 tisíc korun, které otec Zlínu na základě splátkového kalendáře dodnes splácí.

„Když mi bylo řečeno, že HC Olomouc požaduje za hráče 605 tisíc korun, okamžitě jsem to zamítl. Až pak jsem dostal zprávu, že je pan Krejčiřík ochoten tyto peníze zaplatit. Bez jeho peněz by k takovému přestupu nedošlo,“ uvedl Adámik.

Dosud Krejčířik Zlínu splatil 525 tisíc korun. Zlín mu v této dohodě zároveň zaručil, že v případě dalšího hráčova přestupu jinam si nemůže nárokovat žádnou další ani tabulkovou odměnu. A právě na tom stojí obhajoba. Žalovaná strana zastoupena advokátem Michalem Zahnášem tvrdí, že jestli otec dítěte chce nějaké peníze vrátit zpět, má je požadovat po Zlínu.

K jádru celého sporu se musíme vrátit do roku 2011. Tehdy byl Krejčiřík podle svých slov donucen pod pohrůžkou konce kariéry svého syna podepsat s olomouckým klubem smlouvu. Pokud by prý nepodepsal, nenechal by klub syna hrát ani trénovat, navíc to bylo v době blížícího se konce přestupního termínu, takže byl vyloučen přestup jinam na základě tabulkové hodnoty.

Pochybil i hokejový svaz?

Na základě této smlouvy se stal poté jeho syn majetkem klubu, který s ním mohl jakkoliv obchodovat. Původně za přestup do jiného klubu Olomouc požadovala 1,5 milionu, poté slevila na 605 tisíc. Petr Krejčiřík se dnes nárok na tak velké peníze opět snažil zpochybnit.

„Kromě toho, že na této hráčské smlouvě chybí souhlas opatrovnického soudu, se takové smlouvy s hráčem ve věku třináct let neuzavírají. Smlouvy se v českém hokeji uzavírají až v období mladšího dorostu, tedy v šestnácti letech. Tady je ale důležité říct, že v takovém případě jde o typizovanou smlouvu, kterou svaz svým podpisem registruje. V našem případě se o takovou smlouvu nejednalo a z toho plyne, že při jakémkoliv přestupu nemá klub nárok na nic jiného než tabulkovou cenu,“ uvedl jeho advokát Jaroslav Brož.

Upozornil tím na fakt, že Krejčiříkem podepsaná smlouva neměla bez podpisu ČSLH s hokejovým prostředím co dočinění a tudíž se neměla spojovat s přestupním řádem. Svaz měl podle něj povolit přestup za tabulkovou hodnotu hráče (tehdy 150 tisíc korun) a otázku plnění smlouvy si až poté měl klub řešit s otcem v občansko-právním řízení.

Svaz ale údajně tehdy postupoval jinak: “Smírčí komise nám řekla, že je smlouva v podstatě neplatná, ale máme si to řešit občansko-právně. Řekli nám, že povolí přestup, až si to vyřešíme. Kdybych se ale nejprve začal soudit, kluk dva roky nehraje. Proto jsem peníze zaplatil,” tvrdí Krejčiřík s tím, že jeho syn v té době nemohl trénovat v Olomouci ani nikde jinde.

Otec je ochoten zaplatit jen 150 tisíc

“Šlo nám tedy o čas, protože kluk půl roku seděl doma a nemohl trénovat. Proto jsme se rozhodli, že si půjčíme peníze v rodině a od banky a tuto částku zaplatíme, aby mohl hrát,” uvedl dál Krejčiřík ve výpovědi.

“Jednoznačně tady došlo k bezdůvodnému obohacení. Tohle je nestandardní a nemorální už jenom tím, že nás ve třinácti letech donutili podepsat smlouvu, což je v rámci českého hokeje hodně neobvyklé. Ale oni to moc dobře věděli, měli to všechno připravené. Já si ale stojím za tím, že můj syn měl do Zlína přestupovat pouze za tabulkovou cenu 150 tisíc korun,” prohlásil Krejčiřík.

“Tehdy jsem na stadion nesl i 300 tisíc, dvojnásobek jeho tabulkové hodnoty, jen abychom mohli z tohoto klubu odejít, odmítli to,” dodal otec, který se u soudu dožaduje pouze vrácení rozdílu mezi tržní cenou syna 605 tisíc a jeho tehdejší tabulkovou hodnotou 150 tisíc korun.

Šestnáctiletý Vojtěch Krejčiřík, který byl také v soudní síni přítomen, po přestupu do Zlína v tamním dorostu válí. Se 41 kanadskými body v 26 odehraných zápasech byl třetím nejproduktivnějším hráčem extraligy staršího dorostu v základní části a je také v širším výběru české reprezentace do sedmnácti let.

 

Právě se děje

Další zprávy