reklama

Špaček: Reakce Hadamczika mě překvapila. A nelíbí se mi

Jaroslav Špaček jako jediný z asistentů zůstává na střídačce hokejové reprezentace i pod novým trenérem Vladimírem Vůjtek, bývalý vynikající obránce bude mít opět na starost defenzívu týmu. Jaroslav Špaček jako jediný z asistentů zůstává na střídačce hokejové reprezentace i pod novým trenérem Vladimírem Vůjtek, bývalý vynikající obránce bude mít opět na starost defenzívu týmu. autor: Milan Kammermayer
Alois Hadamczik jako trenér Komety odmítá pustit své hráče na předsezónní reprezentační kemp. To nechápe ani Jaroslav Špaček, který v reprezentaci i po odchodu Růžičky zůstává v roli asistenta.

Praha - Nový trenérský štáb české reprezentace oznámil první nominaci a hned byl problém. Na letní kemp pro extraligové hráče, který se za týden uskuteční v Jihlavě, nechce Kometa Brno uvolnit své útočníky Káňu s Vondráčkem.

Ozval se totiž Alois Hadamczik, který přes Deník Sport ostře kritizoval smysl celé akce. "Oznámili jsme svazu, že naši kluci nepojedou. Je to narušení přípravy klubu," prohlásil Hadamczik. 

Tomu se teď v rozhovoru pro Aktuálně.cz hodně diví Jaroslav Špaček. Asistent Vladimíra Vůjtka, který jako jediný z bývalého vedení reprezentace, v realizačním týmu zůstal. 

"Nechápu to a postoji Hadamczika a Komety nerozumím. Třinec a Sparta na sraz uvolní své hlavní trenéry," argumentuje Špaček v rozhovoru pro Aktuálně.cz a vysvětluje, že kemp svůj smysl má. 

Na střídačce českého týmu bude mít Špaček na starosti obránce, zároveň bude fungovat jako spojka s hráči ze zahraničí. Bude jezdit na inspekční cesty do NHL i po Evropě.

První nominace a hned problém. Ozvala se Kometa Brno, respektive Alois Hadamczik s tím, že vám na letní kemp neuvolní své dva nominované hráče. Co na to říkáte?
Hodně mě to překvapilo a vůbec se mi to nelíbí. Hráči pro národní tým by uvolnění být měli a přijde mi hloupé říkat, že kemp k ničemu nevede a že je zbytečný.

V čem je jeho hlavní smysl?
Dát mladým šanci a ukázat jim systém, který hrajeme. Mít čtyři dny na trénování, protože když přijde v listopadu Euro Hockey Tour, máte jen dva tři tréninky a hned hrajete. Loni se letní kemp osvědčil a projevilo se to na Karjale, kde jsme brali jen hráče z extraligy a předvedli jsme tam velmi dobré výkony.

Navíc pozvánka do národního týmu mladým hráčům možná zvedne sebevědomí, ne?
Dodá to hráči důvěru, každý z toho má radost. Co já vím z loňského roku, tak se na kemp všichni hráči těšili, vytvořili tam výborný kolektiv.

Alois Hadamczik má problém s uvolněním dvou hráčů hlavně proto, že nebudou k dispozici v přípravě na sezonu, rozumíte tomu?
Nerozumím tomu a vůbec to nechápu. Na kempu bude i celý trenérský štáb, tedy i Josef Jandač a Jiří Kalous, kteří trénujou Spartu a Třinec. Kluby je bez problémů uvolní, i když by v té době měli vést své týmy. Stejné to bude i v sezoně, když budou jezdit na Euro Hockey Tour v době, kdy mají nejvíce trénovat. 

Překvapilo vás, že si vedle nich Vladimír Vůjtek za svého asistenta vybral i vás, i když jste nejprve společně s Vladimírem Růžičkou skončil?
Jsem za to každopádně rád. My jsme se potkávali na posledních dvou šampionátech, probrali jsme tam spolu vždycky českou i slovenskou situaci, byli jsme v kontaktu. Jsem moc rád, že si na mě vzpomněl.

Jak se na spolupráci s ním těšíte?
Asi to bude trošku jiné než s Vláďou Růžičkou, ale bude to v pohodě. Já měl hodně dobrý pocit z našeho jednání minulý týden, kdy jsme se sešli jako celý realizační tým. Už se těším na ten kemp do Jihlavy.

Na schůzce jste si minulý týden rozdělili úkoly, Vladimír Vůjtek zdůraznil, že je týmový hráč a dá vám hodně prostoru, prý bude slyšet vaše názory.
Bude to hodně o asistentech. Pan Vůjtek teď pořádně české hráče nevídal, protože sledoval spíše ty slovenské. V tomhle mu musíme pomáhat.

V médiích se tomu pořád říká tým odborníků, je to vůbec poprvé, co reprezentaci povedou hned čtyři trenéři. Na šampionátu to takhle měla Kanada, žádá si to doba?
Tenhle model už jsme měli tohle mistrovství světa teď v podstatě i my, když jsme měli na tribuně pozorovatele. Z tribuny jsou totiž vidět věci, které ze střídačky nevidíte. Dodání těch informací od Jirky Kalouse a Josefa Jandče budou hodně důležité.

Vy se máte s panem Jandačem starat o obranu, co všechno to bude obnášet?
Ono to není jenom o obraně, je to o celém systému týmu, o nastavení mužstva. Defenzíva není jen o bránění, ale také o pohybu na ledě, o tom, jak přejít z obrany do útoku a podobně.

Bude chtít pan Vůjtek na hře českého týmu hodně věcí měnit?
Ještě jsme se o tomhle tak důkladně nebavili, ale budeme vycházet z toho, co tady bylo nastavené už v minulosti.

Vy budete zároveň jako asistent plnit roli jakési spojky s hráči ze zahraničí. Máte komunikovat s hráči z NHL, i z Evropy, že?
Určitě. Další asistenti Kalous a Jandač jsou zaměstnaní ve špičkových klubech v Česku a mohou hrát sezonu dlouho. Musí být proto někdo, kdo bude mít čas cestovat po Evropě a NHL. Já nejsem ničím vázán, proto to budu dělat já.

Bude cest hodně?
Ano, já myslím, že bude. Takových pět určitě. Dvakrát vyrazím na inspekci do NHL, vyjíždět budu i za hráči v Evropě.

reklama