Sparta a Třinec vyhrály. Pardubice končí

SportPlus, ČTK
9. 3. 2006 20:01
Praha - Poslední 52. kolo základní části hokejové extraligy je již minulostí. A přineslo rozuzlení zbývající tajenky: kdo se představí v play-off? O poslední dvě místa ve vyřazovacích bojích se utkaly tři týmy. Místenky nakonec putují na pražskou Spartu a do Třince. Oba týmy měly osud ve svých rukách a dokázaly zvítězit. Rozhodly tak o tom, že obhájce titulu z Pardubic se v play-off neukáže.

Infobox

KDO S KÝM?

• Poslední zápasy základní části rozhodly o tom, že nejlepší tým po 52 kolech Liberec se utká s Českými Budějovicemi, pražská Slavia s Třincem, Zlín se Spartou a Vítkovice se Znojmem. Série na čtyři vítězství začnou v neděli v Liberci a na Slavii.

• Poslední Vsetín čeká baráž o udržení s vítězem první ligy. Tím bude buď Ústí nad Labem, nebo Mladá Boleslav.

Sparta poprvé v sezóně zdolala Slavii

Hokejisté pražské Sparty porazili v 52. kole extraligy Slavii 6:1 a zajistili si tak postup do play off. Holešovičtí o své první letošní výhře nad městským rivalem rozhodli již v první třetině, kterou vyhráli 3:0 díky brankám v početních výhodách. Slavia tak na konci základní části extraligy utrpěla nejvyšší porážku v letošním soutěžním ročníku.

Rekordní návštěva sezony 12 264 diváků viděla nevýraznou Slavii, jejíž hráči se připomínali jen fauly a nervózními gesty. Když ve 24. minutě ujel slávistické obraně Ton a prostřelil gólmana, byla Sparta ještě více na koni.

Až poté se Slavia dostala do hry. Beránek ale sparťanského matadora neprostřelil, Divíšek poté odkrytou domácí branku minul. V polovině zápasu měli hosté dvakrát výhodu přesilové hry pěti proti třem. Bříza však v průběhu 89 vteřin neinkasoval, vyznamenal se zejména proti Prorokovi. V klasické přesilovce poté neuspěl ani Bednář.

Když výhodu dvou mužů v poli prohospodařili i domácí, mohl se opět předvést Ton. Franěk totiž zlikvidoval šanci Marka jen díky tomu, že pustil hůl, a domácí kanonýr dostal šanci vyzkoušet si trestné střílení. Tentokrát ale neuspěl.

Spartu to ale mrzet nemuselo, zvláště když v třetí třetině přidal další gól Marek. A ani to nebylo vše. Sparta byla dál při chuti a Slavia jen trpěla. Šestou branku přidal opět v početní výhodě Kratěna. Domácím mohlo nakonec vadit jen to, že Beránek připravil v 59. minutě Břízu o čisté konto.

Sparta - Slavia 6:1 (3:0, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 4. J. Hlinka (O. Kratěna), 8. O. Kratěna (J. Hlinka, Ton), 14. Tabaček (J. Hlinka), 25. Ton (Marek), 49. Marek (Špaňhel, Ton), 52. O. Kratěna (Chabada) - 59. Beránek (Bednář). Rozhodčí: Husička, Minář - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 10:11, navíc Chabada, Pilař - Žabka všichni 10 min. Využití: 4:0. Diváci: 12.264.

Sparta Praha: Bříza - Ptáček, Toman, Vykoukal, Jan Hanzlík, Tabaček, Černošek, Pilař, Stehlík - Ton, Marek, Štrba - O. Kratěna, J. Hlinka, Chabada - Sivek, J. Straka, Netík, od 41. navíc Špaňhel, Langhammer. Trenéři: Výborný a Jelínek.

Slavia Praha: Franěk - Kadlec, Pojkar, J. Novák, Žižka, Žabka, Graňák, Drtina - Duda, Beránek, Prorok - Bednář, Vlasák, Sup - D. Hruška, Divíšek, Dlouhý - Vondrka, Sobotka, V. Růžička ml. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Kalous.

Pardubice se loučí porážkou

Hokejisté Pardubic nebudou mít šanci obhajovat extraligový titul. Po deseti letech totiž nepostoupili ani do play off a skončí devátí. Symbolicky je o postup do vyřazovací části dnes výsledkem 2:3 připravil Zlín, který Východočeši loni ve finále smetli. Ani kdyby ale Pardubice vicemistra porazily, nic by jim to nepomohlo. K postupu totiž potřebovaly zaváhání svých konkurentů, Sparta i Třinec přitom uspěly.

Hráči nejbohatšího klubu v zemi ani nepotřebovali zjišťovat, jak si jejich soupeři vedou, sami vytušili, že je zle. Zlín je do smutného děje uvedl rychle. Přečkal 40 vteřin dlouhé oslabení tří proti pěti, pak sám stejnou výhodu během 26 sekund nevyužil. V nervózní atmosféře klíčového zápasu se oba týmy v první části téměř nedostaly ke hře pěti proti pěti.

Domácí nastoupili jen se šesti obránci a brzy jejich šik opustil Kántor. Reprezentační zadák odnesl náraz do mantinelu zraněním vazů v rameni a o první pauze zamířil na operaci do nemocnice. Hosté paralyzovali nejisté domácí během 33 sekund 13. minuty. Nejdřív se při hře čtyř proti čtyřem v pádu šťastně trefil mezi dvěma hráči Trávníček, pak obral v oslabení Snopka o puk Záhorovský a prostřelil Lašáka podruhé.

Pardubické šance dlouho mařil spolehlivý Murín. Zneškodnil i samostatný nájezd loňského vítěze produktivity Mikesky a jen tím podtrhl pardubickou změnu oproti minulé sezoně. Domácí se ještě zvedli a dokázali vyrovnat na 2:2. Čaloun nejdřív při přesilovce doklepl Havířovu střelu, ve třetí třetině vyrovnal Sýkora. Hlinka vypálil do tyče a hbitý útočník střelu dorazil do odkryté klece.

Pardubicím ale nebylo souzeno ani prodloužení. Do jejich rozhozené obrany lehce pronikl Blaťák a švihem sebral domácím poslední zbytky naděje. Fanoušci, jichž i přes neúspěchy chodilo na hokej nejvíc v extralize, ale na svůj tým nezanevřeli. Po zápase děkovali hráčům tak, jako by právě do elitní osmičky pronikli.

Pardubice - Zlín 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 25. Čaloun (Havíř, Kolář), 45. Sýkora (Hlinka) - 13. Trávníček (Kristek, Zubíček), 13. Záhorovský, 58. Blaťák (Benda). Rozhodčí: Homola, Mikula - Bláha, Kostka. Vyloučení: 9:12. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9083.

Pardubice: Lašák - Havíř, Čáslava, Snopek, Kántor, Mudroch, Linhart - Sýkora, Mikeska, M. Hlinka - Razingar, Blažek, Rolínek - Kolář, Koukal, Čaloun - Mrázek, Cetkovský, Korhoň. Trenéři: Bezdíček a Hemský.

Zlín: Murín - Hamrlík, Blaťák, Vosátko, Galvas, Nosek, Zubíček - Barinka, Leška, Mokrejš - Okál, Král, Rachůnek - Kristek, Benda, Trávníček - Melenovský, Gardoň, Záhorovský. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.

Oceláři doma nezaváhali

Hokejisté Třince si po roční přestávce opět zahrají ve vyřazovacích bojích o český titul. Oceláři si postup do play off pojistili domácím vítězstvím 5:3 nad Vítkovicemi, které ve vyrovnaném zápasu doplatily na množství individuálních chyb v defenzivě.

Pinc měl od začátku plné ruce práce. Zlikvidoval rány Kudrny a Tomase, pak ale inkasoval po teči Janků. Vítkovice dokázaly srovnat krok po zásahu Krenželoka, ale úsměv na tváře domácích fanoušků vrátil minutu před první sirénou Padělek.

Po nástupu do druhého dějství unikl v oslabení Peterek a Třinec vedl o dva góly. Když přidal další trefu Skořepa, bylo jasné, že play-off Ocelářům neunikne. Hosté se v závěru zvedli a dvěma góly z přesilovek zdramatizovali zápas. Jenže domácí triumf pečetil Tomas.

Třinec - Vítkovice 5:3 (2:1, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 7. Janků (Pácal, Kroupa), 19. I. Padělek (Tesařík), 22. Peterek (J. Kudrna), 32. Skořepa (Huna), 55. Tomas (Kroupa) - 12. Krenželok (Gulaši), 33. R. Procházka (Kropáč, Uram), 51. Hubáček (Gulaši). Rozhodčí: Skoupý, Šindler - Čech, Chytil. Vyloučení: 7:6. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 4320.

Třinec: Biegl - Výtisk, Pácal, Tesařík, Chmelíř, Kroupa, Frolo - Huna, Skořepa, I. Padělek - J. Kudrna, Peterek, Hašek - Janků, Polanský, Tomas. Trenéři: Juřík, Mach a Daneček.

Vítkovice: Pinc - R. Polák, Philipp, Jasečko, S. Hudec, Jurečka, Dresler - Uram, Káňa, Šebesta - Irgl, Šimíček, Hubáček - Kropáč, R. Procházka, Köhler - Krenželok, Hulva, Gulaši. Trenér: Holaň.

Bezstarostná jízda v Kladně

Hokejisté Plzně vyhráli v souboji týmů, které se loučí se sezonou, 2:1 v Kladně. Situaci v tabulce dnes odpovídal i styl hry obou soupeřů, k vidění byl bezstarostný hokej, kterému vedle bojovnosti chybělo také nasazení, přesnost i kvalita. Oba týmy nastoupily s řadou juniorů a dlouho se nic nedělo.

První gól padl až po polovině utkání. Ve 36. minutě šli do vedení Západočeši, když se Vítek při signalizovaném vyloučení domácího hráče nejlépe orientoval při obléhání Orctovy svatyně. Hosté drželi vedení až do 51. minuty. Potom se však jejich dva hráči nechali zbytečně vyloučit a ve více než půldruhé minuty trvající výhodě dvou hráčů na ledě vyrovnal kladenský Evan tvrdou střelou od modré po ledě. Plzeň však znovu zabrala a výsledkem byl vítězný gól Matějovského.

Kladno - Plzeň 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 51. Evan (Zeman, Martin Procházka) - 36. Vítek (Vorel), 53. Matějovský (Kracík, Trojovský). Rozhodčí: Jebavý, Turčan - Bádal, Charvát. Vyloučení: 8:10. Využití: 1:0. Diváci: 1836.

Kladno: Orct - V. Čech, Evan, Zeman, D. Růžička, Filip, Hořava - Horna, Zajíc, Martin Procházka - Hluchý, Martin Frolík, Tlustý - Besser, Křesťan, L. Vlček - Michael Frolík, Diviš. Trenéři: Müller a Tatíček.

Plzeň: Jež - Cartelli, Vobořil, Trojovský, Hučko, Pulpán, Jindřich - A. Padělek, Kracík, Matějovský - Vítek, Kepl, Vorel - Důras, Šindel, Adamský - Freiberg, Holý, Hobl. Trenéři: M. Sýkora, Rulík a Kampf.

Budějovice se propadly na osmé místo

Hokejisté Českých Budějovic prohráli ve Znojmě 1:3 a propadli se v tabulce ze šestého na osmé místo. V čtvrtfinále play-off je tak čeká vítěz základní části z Liberce. Orli se sice bodově dotáhli na pátém místě na čtvrté Vítkovice, ale kvůli horší bilanci ze vzájemných zápasů začnou vyřazovací část v Ostravě.

Téměř po celých šedesát minut se hrál bezkontaktní hokej v exhibiční pohodě. Góly padaly až ve druhé části. Do vedení šli Jihočeši. V 23. minutě Kutlák po devatenácti sekundách zužitkoval přesilovku pět na tři. Šest minut před druhou přestávkou napřáhl od modré čáry Němeček, Turek vyrazil puk jen před sebe a Pucher pohodlně srovnal.

Atraktivnější byl zápas až v závěrečné třetině. Hübl mířil do tyče a Květonově střele se do cesty postavil Suchan. Pak se Pucher neúspěšně tlačil před Turka a vzápětí promáchl v jasné šanci Dopita. Brankového efektu se Orli dočkali v 49. a 50. minutě. V prvním případě si s Turkem nadvakrát pohrál Mojžíš, v druhé situaci budějovického gólmana vyškolil Plášek.

Znojmo - České Budějovice 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 34. Pucher (Němeček), 49. Mojžíš, 50. Plášek (Pucher, J. Štefanka) - 23. Kutlák (Hübl, Šimánek). Rozhodčí: Blecha, Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 2700.

Znojmo: Suchan - Němeček, Bičánek, Čakajík, Jareš, Mojžíš, Nikolov, Chvátal, Šmach - J. Štefanka, Pucher, Plášek - Erat, Dopita, Ludvík - Ministr, Haman, Ondřej - Mikulík, Smejkal, Kraus. Trenéři: Hořava a Votruba.

České Budějovice: Turek - Gřegořek, Posmyk, Kutlák, Harant, Vydarený, Kotaška - M. Hudec, Brabenec, Veselý - Šimánek, Hübl, Sailer - Bělohlav, Vak, Kotrla - L. Květoň, Mertl, Hřebejk. Trenéři: Jandač a Kupka.

Litvínov zažil na závěr debakl s Vary

Hokejistům Litvínova se nepodařilo v závěrečném utkání základní části vylepšit nepříliš lichotivou bilanci vzájemných utkání s Karlovými Vary, prohráli 1:5. Severočeši nedokázali ani naplnit záměr posunout se v případě vítězství na konečnou jedenáctou příčku v tabulce. Litvínov skončil dvanáctý.

Domácí už od osmé minuty prohrávali, když se po přihrávce Skuhravého prosadil Kumstát. Hosté, kteří působili daleko jistějším dojmem, zahrozili znovu ve 13. minutě, kdy od modré pálil Řezníček a Kumstátova teč skončila na tyčce. Minutu na to Litvínov srovnal. Ve druhé části přepnuli hosté ze západu Čech na vyšší rychlostní stupeň a odskočili Chemopetrolu až na rozdíl tří branek. Nejdříve se na začátku třetiny prosadil Košťál, v polovině dosáhl gólu šikovnou tečí Skuhravý a střelecké hody Energie uzavřel při hře čtyři na čtyři obránce Němec.

V posledním dějství už jen hosté kontrolovali hru a domácí se snažili zbytečně neinkasovat. Konečnou podobu dostal výsledek minutu před koncem, kdy pálil Kraft.

Litvínov - Karlovy Vary 1:5 (1:1, 0:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 14. Gombár (Sklenička) - 8. Kumstát (Skuhravý), 25. Košťál (Dvořák), 31. Skuhravý (Selingr, Kumstát), 33. Němec (J. Řezníček, Skuhravý), 59. Kraft (Kloz, Dvořák). Rozhodčí: Rejthar, Kubeš - Guth, Rittich. Vyloučení: 7:5. Bez využití. Diváci: 1815.

Litvínov: R. Fiala - Hranáč, Skuhrovec, Punčochář, Ťupa, Lašek, Kočí - Jánský, Reichel, Kubinčák - Gombár, Sklenička, Šaffer - Závada, Martinec, Zadina - Vrtek, Rindoš, Švejda. Trenéři: V. Sýkora a P. Fiala.

Karlovy Vary: Mensator - Němec, J. Řezníček, Duben, Dobroň, J. Polák, Kloz - Košťál, Skuhravý, Kumstát - Milan Procházka, Kraft, Dvořák - Pavelek, Pech, Tvrdek - Selingr, 40. navíc Hlubuček. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.

Liberec si odvezl body ze Vsetína

Loučení s extraligovou sezonou se vsetínským hokejistům nepovedlo. Přestože dokázali s vítězem základní části po celý čas držet krok, na body to dnes nestačilo. Liberec rozhodl o svém vítězství 2:0 ve druhé třetině, kdy se o první a zároveň rozdílovou branku zápasu postaral Pletka.

Velmi blízko vyrovnání a prodloužení byli Vsetínští v 57. minutě, kdy se jim naskytla 67 sekund trvající přesilová hra pět na tři. Během této výhody ale ani jednou nedokázali přímou střelou ohrozit brankáře hostí. Naopak osm vteřin před sirénou pojistil výhru Liberce Šachl, který tečoval ránu Podkonického.

Vsetín - Liberec 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 28. Pletka (Hlavačka), 60. Šachl (Podkonický, Vaic). Rozhodčí: Smeták, Hradil - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:10, navíc Jenáček 10 min. - Víšek 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 2105.

Vsetín: Hovi - Hrabal, Kučný, Augusta, Spitzer, Ponomarev, Jaškin - D. Květoň, Stantien, Jenáček - Sakrajda, Janeček, Demel - Valko, Steiner, O. Hruška - Dubec, Duba. Trenéři: Kopřiva a Vlach.

Liberec: Hnilička - J. Moravec, Richter, Derner, Jiří Hanzlík, Krstev, Hlavačka, Holub - Vaic, Podkonický, Šachl - Čermák, Rataj, Tomajko - Pletka, Vampola, S. Procházka - Klimenta, Víšek (21. Pabiška), Rozsíval. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.