Sparta doma Plzeň rozstřílela a vybojovala si první semifinálový mečbol

6. 4. 2016 20:49
Hokejová Sparta si poradila doma s Plzní a pátý semifinálový zápas extraligy vyhrála 6:1. Dvěma góly se na tom podílel kapitán domácích Jaroslav Hlinka. Pražané si tak do pátečního duelu na západě Čech vybojovali mečbol.
Jaroslav Hlinka byl hlavním hrdinou pátého semifinálového zápasu
Jaroslav Hlinka byl hlavním hrdinou pátého semifinálového zápasu | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Zcela jednoznačným způsobem si hokejová Sparta poradila doma s Plzní a pátý semifinálový zápas extraligy vyhrála 6:1. Dvěma góly se na tom podílel kapitán domácích Jaroslav Hlinka. Pražané si tak do pátečního duelu na západě Čech vybojovali mečbol, vedou 3:2.

První část bez branek

Sparta vstoupila do domácího duelu o něco aktivněji než soupeř, v úvodní šanci ale mířil mimo paradoxně plzeňský útočník Kubalík. Na opačné straně zářil Machovský, který vychytal bekhendový blafák Buchteleho a udržel také nepříjemnou střelu Formana.

V závěru první třetiny se do zakončení šikovně proháčkoval Jeřábek, ale ani on nezměnil bezbrankové skóre úvodní dvacetiminutovky. Začátek zápasu se nesl v docela opatrném duchu a rozhodčí poslali na trestnou lavici jen Hlinku.

Špaček gólem rozdráždil sparťany

Prostřední periodu zahájila tlakem Plzeň. Kubalík první gól v semifinálové sérii nezaznamenal, o něco později se ale poprvé v extraligové kariéře trefil obránce Michal Špaček. Jeho rána skončila v horním růžku branky. Když ale Sabolič obral o puk Kubalíka a přihrál Lukáši Pechovi, bylo vyrovnáno.

Sparta nakopla motory a rozjela se naplno. Vyloučení Bližňáka potrestal gólem Jaroslav Hlinka, který poslal puk mezi Machovského betony a 14 913 diváků v O2 Areně si mohlo užívat vedení. Za další dvě minuty se nestárnoucí tahoun Sparty trefil znovu. Rázem to bylo o dvě branky a Plzeň byla dole.

Kdyby indiáni udrželi dvoubrankové manko, možná by ve třetí části se zápasem ještě něco udělali. Jenomže Michal Barinka si v poslední minutě druhé části sjel před branku a usměrnil nahození Pecha do branky. Sparta využila další přesilovku a gólem do šatny ještě více potopila západočeské mužstvo.

Šestka vyhnala Machovského z brány

Do třetí části vstupovala Sparta s pohodovým náskokem. Lvovi se zakončení nepovedlo, na opačné straně vytáhl Machovský úžasný zákrok proti Pechovi. Jenomže nestačil na Andreje Kudrnu, který se skvěle uvolnil po buly a zakončil přesně. Vzápětí zvýšil na 6:1 svým druhým gólem v zápase bek Michal Barinka.

To už bylo na plzeňského brankáře moc, Machovského vystřídal Polívka. Pro obě mužstva pak bylo důležité, aby dohrála utkání beze zranění. To se povedlo, příležitost dostali také mladší hráči. Především druhá třetině rozhodla o tom, že Sparta bude moci v pátek v Plzni rozhodnout o postupu do finále.

Semifinále play off hokejové extraligy - 5. zápas

Sparta - Plzeň 6:1 (0:0, 4:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 29. Pech (Sabolič, Kumstát), 31. J. Hlinka (Polášek), 33. J. Hlinka (Forman), 40. Barinka (Pech, Forman), 46. A. Kudrna (Klimek), 47. Barinka (Klimek) - 22. Špaček (Kratěna, Preisinger). Rozhodčí: Polák, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:7. Využití: 3:0. Diváci: 14 913. Stav série: 3:2.

Sparta: Machovský (od 47. Polívka) - Jeřábek (A), Moravčík, Kadlec (A), Špaček, Pulpán, Kubka, Sklenička - Kubalík, Kracík, Indrák - Johnson, Bližňák, Kratěna (C) - Svoboda, Preisinger, Lev - Poletín, Přikryl, Hollweg - Suchý. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

Plzeň: Pöpperle (Taylor) - Polášek, Piskáček, Barinka, Hrbas, Mikúš, Švrček, Kalina - Buchtele, Hlinka (C), Forman - Kumstát (A), Pech, Sabolič - Kudrna, Klimek, Hamilton - Hlaváč, Dragoun, Netík (A) - Černoch. Trenéři: Jandač a Moták.