Sparta je na hraně vyřazení, Tygři zvládli i třetí zápas. Třinec vyhrál v Boleslavi

Aktualizováno 7. 4. 2021 22:46
Hokejisté Liberce zdolali ve třetím semifinále play off extraligy Spartu 3:2 v prodloužení a v sérii mají za stavu 3:0 na zápasy postupový mečbol. S vítězem základní části sice Bílí Tygři prohrávali už 0:2, ale díky třem přesilovkovým gólům výsledek otočili. V druhé semifinálové sérii se ujal vedení 2:1 na zápasy Třinec, který dnes zvítězil v Mladé Boleslavi 3:1.
Bílí tygři Liberec v play off 2021
Bílí tygři Liberec v play off 2021 | Foto: HC Sparta, Jan Beneš

Gólem a dvěma asistencemi přispěl k úspěchu Severočechů Michal Birner, tři asistence si připsal Lenc. Liberec může dovršit postup do finále už ve čtvrtek, kdy hostí Spartu opět od 17:00.

"Znovu jsme dokázali, jakou vnitřní sílu a týmový duch máme. Ani za stavu 0:2 se nám nerozklepaly nohy a povedlo se nám zápas překlopit na naši stranu. Opět se potvrdilo, jak důležitou roli hráli přesilovky. Dnes to byl přesně ten zápas, kdy jsme si jimi mohli pomoci. Sehráli jsme je velice dobře a povedlo se nám v nich dát všechny tři branky," řekl Lenc.

Sparta dnes výrazně pozměnila sestavu. Místo Saláka, jenž zůstal kvůli porodu po boku manželky, se vrátila přesně po měsíci do brankoviště sezonní jednička Machovský. Poprvé v play off dostal také příležitost zkušený bek Ondřej Němec na úkor Pavelky.

Trenéři Hořava s Jandačem zamíchali složením všech obran i útoků, včetně elitního, kde u Řepíka a Horáka nastoupil místo Sobotky Rousek. Místo Šmerhy se vrátil se sestavy Dvořáček. Liberecký kouč vyměnil jen ve čtvrté formaci Průžka za Pavlíka.

V úvodu utkání zahrozil dvakrát za hosty Sukeľ, Machovský kryl Grígerovu šanci po Najmanově přihrávce při přečíslení. Sparťanský gólman si poradil i s další Grígerovou možností a v čase 10:34 se radovala Sparta. Dvořáček šikovnou zadovkou zpoza branky od mantinelu našel na pravém kruhu Zikmunda a ten otevřel skóre.

Odpovědět mohl Vlach, ale Machovského nepřekonal. V 15. minutě při Kudrnově vyloučení dotlačil puk do branky Musil, jenže Sparta si vzala trenérskou výzvu a gól neplatil, protože liberecký útočník atakoval hokejkou beton sparťanského gólmana. V 18. minutě Horák našel před brankou osamoceného Řepíka, ale kapitán Pražanů ztroskotal na Kváčovi.

Liberec se snažil tlačit za vyrovnáním, ale větší šance měli v úvodu druhé třetiny Dvořáček a Řepík. Další možnost sebral Rouskovi faulem Kolmann. Nejdříve mohl v oslabení vyrovnat z úniku Musil, ale bekhendovým zakončením neuspěl. Naopak početní výhodu zužitkoval Tomášek, k němuž se šťastně odrazil puk od Birnera a Kváču překonal blafákem do forhendu.

Za 140 sekund se radovali také Bílí Tygři. Při Poláškově vyloučení se trefil z levého kruhu Birner. Kvaču pak prověřil Sobotka, Machovský si zase poradil s Jelínkovou tečí. V 39. minutě se Liberec znovu prosadil v početní výhodě a při Jandusově trestu se trefil přes stínícího Grígera od modré čáry Knot. Otočit stav mohl ještě před pauzou Musil.

Sparta se mohla vrátit do vedení ve 45. minutě, kdy Kolmann podrazil unikajícího Formana, ale trestné střílení neproměnil Řepík. Jeho blafák do forhendu vykryl Kváča levým betonem. "Kdybych dal gól, mohl být výsledek jiný a mohli jsme vyhrát. Bohužel se to nepodařilo," litoval Michal Řepík.

"Měl jsem to vymyšlené. Chtěl jsem se dlouhou kličkou do forhendu dostat za něj, ale Kváča to vybruslil a nenechal mi tam místo. Měl jsem to na dlouhou hůl, takže jsem puk nemohl ani zvednout. Je to škoda," vracel se Řepík ke klíčovému okamžiku

Šance potom kvůli pevným obranám chyběly a střelecké pokusy oba gólmani spolehlivě likvidovali. Postupně si vytvořili možnosti domácích Bulíř a potom i Musil, který se pokusil skórovat z otočky podobně jako v druhém duelu série.

Liberci se 116 sekund před koncem třetí třetiny naskytla výhoda přesilové hry po Košťálově vyhození puku do hlediště, ale Sparta odolala. V čase 61:22 šel opět pykat Košťálek, tentokrát za faul, a Lencův pokus z pravého kruhu tečoval před Machovským Gríger.

"Už proti Hradci ve čtvrtfinále jsme vedli 3:0 na zápasy a poznali jsme, jak těžké je sérii ukončit. Budeme se snažit zítra sérii dotáhnout, ale jsme nohama na zemi. Sparta určitě nechce končit sezónu po porážce 0:4 v semifinále," dodal Lenc.

Třinec rozhodl už v první třetině

Hokejisté Třince vyhráli ve třetím zápase semifinále na ledě Mladé Boleslavi 3:1 a v sérii hrané na čtyři vítězství vedou 2:1. Klíčový dvougólový náskok si Oceláři vypracovali již v první třetině, domácí poté sice dokázali snížit, ale po brance Miloše Romana na konci druhé části již hosté cennou výhru ubránili.

Slezanům se ideálně vydařil vstup do utkání. Již ve 2. minutě se dostali do vedení, když Jana Růžičku v brance Mladé Boleslavi překonal po Špačkově přihrávce od zadního mantinelu Rodewald. Domácí si první vážnější šanci vypracovali až v 9. minutě, Kecetl byl na Strnadovo zakončení připraven.

V polovině první třetiny zahrozili hosté přečíslením dva na jednoho, Růžička si ale se střelou Hrehorčáka poradil. Vzápětí byl však vyloučen Kousal a Oceláři se v přesilové hře prosadili podruhé. Stránský připravil přihrávkou zpoza branky gól pro Martina Růžičku.

"Ráz zápasu určila první třetina, my jsme vůbec nebyli v zápase. Čekali jsme, co s námi Třinec udělá a proti takovému soupeři si to nemůžeme dovolit. Bohužel jsme nenavázali na druhý zápas (série), kdy tam z naší strany bylo všechno," řekl trenér domácích Pavel Patera.

Středočeši byli střelecky aktivnější, proti pozorně bránícímu soupeři, který stál často se čtyřmi hráči na obranné modré čáře, se jim ale nedařilo se prosazovat. Až ve 29. minutě se ujala střela Šťastného, který zřejmě překvapil Kacetla.

Bruslaři měli poté dvakrát výhodu přesilové hry, vyrovnat ale nedokázali. Naopak na konci trestu Kundrátka se dostal do brejku Martin Růžička, podruhé v zápase se ale neprosadil. Na konci druhé třetiny hosté přece jen své vedení zvýšili, Jan Růžička jen vyrazil pokus Draveckého a Roman jej pohotově dorazil do branky. "Byl to stejně těžký zápas jako předešlé dva. My jsme předvedli to, co v prvním, vyhrávali jsme osobní souboje, což podle mého rozhodlo," pochvaloval si hostující útočník Michael Špaček.

Ve 43. minutě mohl snížit Kousal, nemířil však přesně. Domácí si vytvořili místy až drtivý tlak, gólově se ale neprosadili ani v další početní výhodě v polovině třetí třetiny."Střel jsme měli hodně, ale asi jsme se málo tlačili do brány. Příště musíme prostě víc otravovat gólmana, být u něj na masce," řekl útočník domácích David Šťastný.

Třinec sice v základní části v Mladé Boleslavi třikrát prohrál, v play off nicméně uspěl hned na první pokus. Nic na tom nezměnila ani závěrečná power play domácích.

"Měli jsme super vstup do utkání, dali jsme rychlý gól a cítili jsme, že první třetina nám velmi vyšla. V průběhu utkání se hra vyrovnala a ve třetí třetině nám to domácí udělali těžké. Několik střídání nás zamkli v našem pásmu a vytvořili si nějaké šance. Počítá se ale výhra a my jsme dnes odvedli velmi dobrý výkon podpořený výkonem brankáře a to nám pomohlo k druhému bodu v sérii," řekl třinecký trenér Václav Varaďa.

Semifinále play off hokejové Tipsport extraligy - 3. zápas:

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 3:2 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 28. Birner (Knot, Lenc), 39. Knot (Lenc, Birner), 63. Gríger (Lenc, Birner) - 11. Zikmund (Dvořáček, Polášek), 26. Tomášek. Rozhodčí: Jeřábek, Šindel - Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:7, navíc P. Jelínek (Liberec) 10 min. Využití: 3:1. Bez diváků. Stav série: 3:0.

Liberec: Kváča - Knot, Vitásek, Kolmann, Rosandič, T. Hanousek, Derner, T. Havlín - Lenc, A. Musil, Birner - Bulíř, Gríger, A. Najman - D. Špaček, P. Jelínek, J. Vlach - Průžek, J. Šír, Rychlovský. Trenér: P. Augusta.

Sparta: Machovský - Košťálek, Němeček, M. Jandus, Polášek, O. Neměc,Tomáš Dvořák, Jurčina - Řepík, R. Horák, Rousek - Tomášek, M. Sukeľ, Sobotka - M. Forman, Pech, A. Kudrna - Dvořáček, Zikmund, Buchtele. Trenéři: Hořava a Jandač.

BK Mladá Boleslav - HC Oceláři Třinec 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 29. D. Šťastný (Šidlík, Kotala) - 2. Rodewald (M. Špaček, M. Kovařčík), 13. M. Růžička (M. Stránský, P. Vrána), 39. M. Roman (Dravecký). Rozhodčí: Hodek, Lacina - Brejcha, Pešek. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Bez diváků. Stav série: 1:2.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Šidlík, Ševc, Pláněk,Dlapa, Fillman, Bernad, Hrbas - J. Stránský, Bičevskis, J. Strnad - D. Šťastný, A. Zbořil, Kotala - Jääskeläinen, Claireaux, Cienciala - P. Kousal, O. Najman, Trávníček. Trenéři: Rulík a Patera.

Třinec: Kacetl - Gernát, M. Doudera, D. Musil, Freibergs, Kundrátek, Jaroměřský - M. Růžička, P. Vrána, M. Stránský - Chmielewski, Marcinko, Kurovský - Rodewald, M. Špaček, M. Kovařčík - Dravecký, M. Roman, Hrehorčák - Hrňa. Trenér: Varaďa.