Sparta pokračuje ve spanilé jízdě, Slavia konečně vyhrála

5. 12. 2013 21:31
Reportáž z 28. kola hokejové extraligy.
Hokejisté Sparty mají důvody k radosti, proti Chomutovu si připsali 20. výhru sezóny. | Foto: Lukáš Drštička

Praha - Hokejisté lídra extraligové tabulky pražské Sparty smetli v souboji prvního s posledním týmem 7:0 Chomutov, když dva góly vítězů vstřelil kapitán Tomáš Rolinek. Gólman Holešovických Tomáš Pöpperle vychytal sedmé čisté konto, poprvé v letošní sezóně pak nastoupil bývalý bitkař NHL David Kočí.

Ve čtvrtečním programu 28. kola nejvyššího hokejové soutěže se ještě hrály další dva zápasy. Liberečtí Bílí Tygři po dvou porážkách opět vyhráli, když si na domácím ledě poradili po výsledky 4:2 s mistrovskou Plzní. Dvě branky vítězů vstřelil Tomáš Urban.

V posledním souboji dnešního extraligového večera pak zdolala pražská Slavia na svém ledě 3:0 brněnskou Kometu a svěřenci kouče Vladimíra Růžičky rázně uťali sérii sedmi porážek v řadě. Brněnský celek naopak nebodoval poprvé po třech triumfech.

Sparta nedala poslednímu Chomutovu šanci

V první třetině udělila Sparta domácím lekci z efektivity. Aktivněji přitom začal Chomutov, ale poté, co se neprosadili Hruška ani Kubinčák, trefil se ve 2. minutě Rolinek, kterého napodobil v 15. minutě z přesilovky nejlepší střelec ligy Ton.

Za domácí měli ještě příležitosti na vstřelení branky Divíšek, který osamocen z mezikruží prostřelil, a těsně před koncem třetiny Šagát, jenž ani na dva pokusy nepřekonal Pöpperleho z bezprostřední blízkosti. Na tříbrankový rozdíl zvýšila Sparta opět v přesilovce, tentokrát ji využila již za šest sekund. Od modré čáry nahazoval Krejčík a Tomáš Rolinek puk tečoval mezi Růžičkovy betony.

Čtvrtý gól přidala Sparta opět po teči před brankářem, to pro změnu tečoval Gřegořek střelu Simona od modré čáry. Po tomto gólu došlo ke střídaní v brankovišti Chomutova, když Růžičku nahradil Hanuljak. Ani on ale postupnou kanonádu hostí nezastavil, když jej postupně překonali Simon, Klimek a Kumstát.

Sešívaní vstoupili do utkání skvěle

Slávisté vykročili za ukončením černé série porážek aktivní hrou od samotného začátku a již ve druhé minutě mohl otevřít skóre Jiří Doležal. Neprosadil se ale stejně jako na druhé straně Tomáš Svoboda nebo následně Tomica.

Ve čtvrté minutě ale už domácí vedli. Střela Jiřího Doležala se odrazila od mantinelu přímo v Bednářovi, který vstřelil svůj třináctý gól sezóny. O deset minut později již vedli domácí o dvě branky, když se z další dorážky – tentokrát v přesilovce – prosadil Žejdl. Brňané, vědomi si dvoubrankového manka, se tlačili do útoku, najít recept na Furcha se jim ale nedařilo.

500. výhra Slavie v základní části v historii

Snížit nedokázali ani při osmnáctisekundové přesilovce pět na tři. V polovině zápasu se tak opět prosadili Pražané; Klhůfek zachytil rozehrávku soupeře a Stránský pohotově dorazil jeho zblokovanou střelu za bezmocného Čiliaka.

Zvýšit vedení domácích mohl Jiří Doležal, trefil však jen tyč. V poslední třetině se již skóre nezměnilo a Slavia si podle klubových statistik připsala 500. výhru v základní části extraligy ve své historii.

Liberecké poslal do vedení Urban

Liberečtí i Plzeňští vstoupili do utkání hodně ospale. V první šanci se ocitl až v sedmé minutě domácí Čakajík, Mensator jeho střelu z mezikruží vyrazil betonem. První přesilovku utkání si zahráli rovněž domácí, proti tvrdým střelám Hunkese a Čakajíka zasáhl připravený Mensator.

Početní výhodu Severočeši sice nevyužili, krátce po jejím skončení se však radovali z vedoucího gólu, když se tečí Vlachovy střely prosadil Urban. Krátce po začátku druhé třetiny se Škoda dočkala vyrovnávací branky. Indrák využil nedorozumění Schwarze s Čakajíkem za brankou a pohodlně zasunul puk do opuštěné klece.

Utkání rozhodl kanonýr Bartek

Z vyrovnání se však Západočeši neradovali příliš dlouho. Za necelou minutu využil početní výhodu přesnou ranou pod horní tyč Bulík a vrátil Bílým Tygrům vedení. Plzeňští ale rovněž přispěchali s rychlou odpovědí. Po krásné Indrákově přihrávce dával do prázdné branky Lev a znovu vyrovnal - 2:2.

Plzeňští posléze promarnili několik šancí jít do vedení a tak je stihl trest – když se po parádním Bulíkově pasu prosadil kanonýr domácích Bartek. Tři minuty před koncem pak po Nedvědově přihrávce uzavřel skóre zápasu Urban.

28. kolo hokejové extraligy:

Piráti Chomutov - HC Sparta Praha 0:7 (0:2, 0:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 2. Rolinek (Kumstát), 15. P. Ton (Pilař), 24. Rolinek (Krejčík, P. Ton), 31. Gřegořek (Simon), 35. Simon, 46. Klimek (Švrček, I. Rachůnek), 51. Kumstát (J. Hlinka). Rozhodčí: Šindler, Lacina - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:2. V oslabení: 0:2. Diváci: 3299.

Chomutov: M. Růžička (31. Hanuljak) - Novák, Pulpán, Krstev, Šulák, Rutta, Trefný - D. Hruška, Bartečko, Hřebejk - Bomersback, J. Straka, Kubinčák - Račuk, Divíšek, Šagát - Hlava, Kämpf, Kůs. Trenéři: Turek a R. Kaše.

Sparta: Pöpperle - Pilař, Hrbas, Švrček, Krejčík, Gřegořek, Philipp, Kubát - P. Ton, J. Hlinka, T. Rachůnek - Kumstát, Pech, Rolinek - Klimek, I. Rachůnek, Buchtele - M. Procházka, Simon, Forman - od 21. navíc D. Kočí. Trenéři: Jandač a Moták.

Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 16. T. Urban (J. Vlach, Valský), 23. Bulík (Výtisk, Hunkes), 48. Bartek (Bulík, Nedvěd), 57. T. Urban (Nedvěd, Dušek) - 22. Indrák, 25. Lev (Indrák, Pletka). Rozhodčí: Fraňo, Pavlovič - Hejl, Kajínek. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. Diváci: 3327.

Liberec: Schwarz - Hunkes, Vitásek, Výtisk, Voráček, Čakajík, Kolmann, Šimek - T. Urban, Nedvěd, Dušek - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, Zacha, J. Vlach - Bulíř, Pospíšil. Trenéři: Hynek a M. Černý.

Plzeň: Mensator - Jiří Hanzlík, Seman, J. Jeřábek, D. Boháč, Mozík, Marcel - Duda, Kašpařík, Vlasák - Indrák, Lev, Pletka - Dvořák, T. Sýkora, Hollweg - Schleiss, Vlček, Holec. Trenéři: Razým a Michal Straka.

HC Slavia Praha - HC Kometa Brno 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Bednář (J. Doležal, Vrdlovec), 14. Žejdl (Wharton, Skokan), 30. Stránský (Klhůfek). Rozhodčí: Turčan, Horák - Charvát, Frodl. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 3520.

Slavia: Furch - Kadlec, Holub, Kolařík, Wharton, Valach, Štich, od 21. navíc Šenkeřík - Bednář, Žejdl, Krenželok - Skokan, V. Růžička ml., Tomica - T. Doležal, Vrdlovec, J. Doležal - Stránský, Klhůfek. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

Brno: Čiliak - D. Nosek, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka - Brendl, Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - Dočekal, Koreis, Burian - Jenyš, H. Zohorna, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

1. Sparta Praha 28 20 1 2 5 122:52 64
2. Hradec Králové 27 11 8 3 5 69:53 52
3. Plzeň 28 14 3 3 8 70:63 51
4. Brno 28 13 3 2 10 66:57 47
5. Zlín 27 11 4 5 7 75:65 46
6. Třinec 27 12 2 2 11 74:74 42