10. 3. 2009 20:35
Vítkovice smetly Slavii 7:2
Sparťané se radovali z vítězství i postupu.
Sparťané se radovali z vítězství i postupu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Jednoznačným vítězstvím 6:1 a postupem do semifinále play-off hokejové Extraligy skončilo pro pražskou Spartu páté utkání série se Zlínem.

Začátek první třetiny nabídl aktivní hokej z obou stran. Hosté věděli, že může jít o poslední zápas série, naopak domácí žádné prodlužování čtvrtfinále nechtěli připustit.

Do první velké šance se dostali Zlínští, když se po zaváhání v rozehrávce domácích dostal ke střele Kollár a trefil tyč Přikrylovy branky.

První gól utkání však vsítili Sparťané. Ondřej Kratěna zpoza brány nahrál nekrytému Výbornému a kapitán domácích nabízenou šanci střelou z úhlu využil.

Ve dvanácté minutě zvedali hráči Sparty ruce ke stropu Tesla arény podruhé; v souboji za brankou vybojoval puk Jakub Koreis, vyjel si před brankoviště a akci zakončil přesnou trefou mezi Bieglovy betony.

Ale studená sprcha pro hosty tím neskončila. Jakub Langhammer v 17. minutě svým důrazem před brankou zařídil holešovickému týmu už tříbrankové vedení.

To už se z branky poroučel Radovan Biegl, kterého nahradila jednička ze základní části, Jakub Sedláček. Ten se ihned ocitl pod palbou rozjeté Sparty, ale žádnou střelu za svá záda nepustil, a tak už se skóre do konce třetiny neměnilo.

Čtěte více: Vítkovice doma porazily Slavii a v sérii vedou 2:1

Do druhé části Sparťané vstoupili ve stejném kvapíkovém tempu a dostali se do několika dalších velkých šancí, z nichž především dvě přesilovkové volaly po gólu.

Na druhé straně se v obrovské šanci na snížení ocitl Petr Leška, ale jeho střelu učebnicovým skluzem vykryl brankář Petr Přikryl, o jehož spolehlivé výkony se Sparta v celé sérii opírala.

A tak se blýskalo před Sedláčkovou svatyní. Již devátý přesilovkový gól Sparty v sérii zařídil Tomáš Netík, který společně s Tonem vyšachoval obránce Zlína a zakončoval do prázdné branky.

Sparta, která od poloviny první třetiny utkání dominovala, vstoupila rázně i do poslední části zápasu, jakoby chtěla zavzpomínat na sérii z roku 1993/1994, kdy Zlín vyprovodila ze čtvrtfinále výpraskem 10:0.

Utkání jsme sledovali zde:

Zlín však díky výbornému Sedláčkovi náporu odolal a deset minut před koncem zápasu se mu těsně po vypršení přesilovky 5:3 podařilo po pěkné kombinaci snížit.

Sparta pak vypadla z tempa a jen dvě minuty po snížení mohl resuscitovat postupové naděje Zlína Petr Leška, ale z trestného střílení, nařízeném po faulu na Ondráčka, o centimetry minul Přikrylovu bránu.

Skomírající plamének zlínské naděje ale uhasil v 53. minutě přesnou ranou Vykoukal. Když si pak dvě minuty před koncem Langhammer povodil Sedláčka a vstřelil šestou branku, bylo po zápase i sérii.

Po výhře 5:1 (celkově 4:1 na zápasy) zaslouženě postupuje do semifinále Sparta.

Vítkovice smetly Slavii

Úřadující mistr a nejlepší tým základní části Extraligy pražská Slavia má ve čtvrtfinále na kahánku. Po čtvrtém zápase s Vítkovicemi, které do play-off postoupily až z předkola, je jen krok od vyřazení.

Vítkovice totiž dokázaly zvítězit i v druhém domácím zápase a v sérii tak vedou 3:1. Další utkání se sice bude hrát v Praze, ale Vítkovičtí zde už jednou v sérii uspět dokázali.

V dnešním utkání byl vidět pohledný, napínavý hokej. První třetina nabídla množství šancí na obou stranách, ale na góly si museli diváci počkat až do druhé části.

Trenér Slavie Praha Vladimír Růžička má rozhodně o čem přemýšlet.
Trenér Slavie Praha Vladimír Růžička má rozhodně o čem přemýšlet. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

V té se během úvodní minuty dvakrát dokázali prosadit brankami Krenželoka a Varadi domácí a publikum vřelo.

Ještě více je o pět minut později rozvášnil třetí gól v síti hostujícího gólmana Furcha, který z dorážky vsítil Radim Hruška.

Slavii se sice poté podařilo brankami Doležala a Tomicy snížit rozdíl ve skóre na rozdíl jediného gólu, ale ještě před třetí sirénou domácím vrátil dvoubrankové vedení Svačina.

Třetí třetina patřila už jen Vítkovickým. Na jejím začátku prostřelil Nerudu, který vystřídal Furcha po čtvrtém gólu, po rychlé akci Petr Hubáček.

Zápas jsme sledovali on-line

Když o pět minut později zvyšoval na 6:2 střelou mezi betony Marek Kvapil a o vítězi čtvrtého čtvrtfinále bylo rozhodnuto.

V 55. minutě upravil výsledek na konečných 7:2 střelou od modré Petr Jurečka.

Vítkovičtí vedou v sérii 3:1 na zápasy a mohou do semifinále postoupit už v příštím utkání, které se hraje na Slavii.

Zápasy čtvrtfinále play off hokejové extraligy:

Sparta Praha - RI Okna Zlín 6:1 (3:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 9. D. Výborný (Kratěna), 12. Koreis, 17. Langhammer (Netík, Jan Hanzlík), 32. Netík (Ton), 53. Vykoukal (Netík, Ton), 59. Langhammer (Netík, Jan Hanzlík) - 51. Leška (Köhler, Hamrlík). Rozhodčí: Minář, Mikula - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. Diváci: 8848. Konečný stav série: 4:1.

Sparta: Přikryl - Pilař, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, S. Hudec, od 59. navíc Cunik - D. Výborný, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Netík - Hromas, Koreis, Hrdel - Látal, Podlešák, Kafka - od 41. navíc Mrňa. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Zlín: Biegl (17. Sedláček) - Hamrlík, Galvas, Nosek, Lučka, Míka, Kučný, Bořuta, Linhart - Balaštík, Leška, Köhler - Rachůnek, Kollár, Andrašovský - Kubiš, Roman Vlach, Záhorovský - J. Ondráček, Balán, F. Čech. Trenéři: Venera, Rostislav Vlach a Hrazdíra.

Vítkovice Steel - Slavia Praha 7:2 (0:0, 4:2, 3:0)

Branky a nahrávky: 21. Krenželok (Kvapil, J. Štefanka), 21. Varaďa (Hubáček, Burger), 25. R. Hruška (Ujčík, Svačina), 36. Svačina (R. Hruška, Ujčík), 41. Hubáček (Varaďa, Burger), 45. Kvapil (Klimek, M. Barinka), 55. Jurečka (Hubáček, M. Barinka) - 29. Doležal (Vašíček, Bednář), 36. Tomica (Bednář). Rozhodčí: Hodek, Polák - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 9:12, navíc Krstev 10 min., Ujčík - Doležal oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 9138. Stav série: 3:1.

Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, M. Barinka, Kuboš, Stehlík, Krstev, Trnka - Klimek, J. Štefanka, Krenželok - Varaďa (49. Treille), Burger, Hubáček - Strapáč, Hurtaj, Kvapil - Ujčík, R. Hruška, Svačina. Trenéři: Hadamczik, Konečný a Moták.

Slavia: Furch (36. Neruda) - Kadlec, Špelda, Drtina, Žižka, Vašíček, Sloboda, Vyhlídal - D. Hruška, Beránek, Tomica - Bednář, Červenka, Doležal - Micka, Vondrka, M. Čermák - Endál, P. Jelínek - od 28. min. navíc M. Ondráček, od 50. navíc T. Svoboda. Trenéři: V. Růžička st. a Kalous.