Sparta smetla Vítkovice. Vyhrály i Chomutov a Mladá Boleslav

Aktualizováno 23. 12. 2015 20:41
Hokejisté Sparty porazili ve 29. kole extraligy Vítkovice 5:0. Pražané zdolali před svými fanoušky Ostravany popáté za sebou, hosté už šestkrát v řadě nedosáhli ani na bod.
Sparta porazila Vítkovice 5:0.
Sparta porazila Vítkovice 5:0. | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Hokejisté Sparty porazili ve 29. kole extraligy Vítkovice 5:0. Pražané zdolali před svými fanoušky Ostravany popáté za sebou, hosté už šestkrát v řadě nedosáhli ani na bod. Góly vítězů obstarali Marek Hrbas, Michal Dragoun, Daniel Přibyl, Miroslav Forman a Petr Kumstát, gólman Tomáš Pöpperle vychytal podruhé v sezoně čisté konto.

První třetině byla jednoznačně v režii domácí Sparty. Kucsera sice už po pár vteřinách zazvonil na tyč za Pöpperlem, ale to bylo ze strany Ostravanů na dlouhé chvíle všechno. Po vyloučení na obou stranách v krátkém sledu využili sparťané většího prostoru na ledě, na konci parádní kombinace byl v závěru sedmé minuty Hrbas a Pražané vedli.

V další šanci vychytal brankář Dolejš Formana, při souboji tváří v tvář proti Klimkovi mu pomohla tyč. Jenže v 15. minutě si Kovář při souboji s Dragounem, který se tlačil do zakončení, pomohl faulem a domácí forvard dostal k dispozici trestné střílení. Vyřešil ho přesnou přízemní ranou na vyrážečku a bylo to 2:0. Čajkovský chvilku poté pálil z mezikruží nad.

Vítkovice se zvedly, ale gól stejně nedaly

Druhá třetina nabídla vyrovnanější obrázek hry, ale nešlo o menu pro hokejové gurmány. Vítkovičtí se po Buchteleho faulu protrápili přesilovkou, samotný hříšník pak po návratu na led připravil "gólovku" pro Saboliče, ale skvělý Dolejš byl proti. Ve 37. minutě však Přibyl po precizně provedeném blafáku do bekhendu zavěsil pod horní tyč.

Po opětovném návratu ze šaten uháněl na Pöpperleho osamocený Strapáč, ale recept na překonání sparťanského gólmana nenašel. A nepovedlo se to ani Zdráhalovi, Pöpperle pak i podruhé vychytal Strapáče.

Před polovinou třetího dějství bylo definitivně rozhodnuto, když dostal na kruh pro vhazování nabito Forman a Dolejš lovil kotouč z branky počtvrté. Sparta pak v trochu exhibičním závěru zahazovala jednu možnost za druhou, neuspěla ani v 95 vteřin dlouhé přesilovce pět na tři, ale pokračující klasickou početní výhodu nakonec využil Kumstát.

Chomutov vyhrál doma po sedmé

Hokejisté Chomutova porazili Pardubice 4:1 a po sedmé domácí výhře za sebou se v tabulce posunuli na páté místo. Vítěznou branku vstřelil ve 28. minutě ve vlastním oslabení slovenský útočník Peter Ölvecký, který v dresu Pirátů debutoval po příchodu v reprezentační pauze. Dynamo prohrálo třetí z posledních čtyř zápasů.

V úvodu nejdříve domácí gólman Kopřiva vyřešil ošemetnou situaci úspěšně, přestože Pardubičtí už se chtěli radovat z gólu. Ve třetí minutě už se ale Dynamo dostalo do vedení. Za zády brankáře Pirátů skončilo Gregorcovo nahození od modré čáry.

Odpovědět se snažili Sklenář a Růžička a vyrovnání se dočkal Chomutov v osmé minutě. Vondrka z levé strany z rohu ideálně uvolnil beka Ruttu, který bez problémů překonal přesouvajícího se Kristana. Hosté se pak ubránili při Kautově vyloučení a domácí odolali na přelomu první a druhé části při Ruttově trestu.

Zvonila jedna tyč za druhou

Následně se neprosadili domácí v dlouhé početní výhodě včetně 30 vteřin v pěti proti třem. Piráti ale před polovinou utkání získali vedení při přesilovce Pardubic. Sklenář uvolnil Ölveckého, který překonal Kristana kličku do forhendu.

Pak Ölvecký při svém čtyřminutovém pobytu na trestné lavici sledoval i další šanci spoluhráče Červenky. Piráti zvýšili při Kautově vyloučení, když se po Červenkově přihrávce prosadil zblízka Růžička. Před druhou pauzou ještě skončila Červenkova teč na tyči, další možnost nevyužil Tomica a Ölvecký trefil břevno.

Na začátku třetí třetiny neuspěl po Červenkově střele Tomica, ale po 37 vteřinách hry se Piráti opět radovali. Mezi kruhy se dostal k puku Pospíšil a bekhendem prostřelil Kristana. Hosté se snažili marně zkorigovat stav. V 52. minutě při Ruttově trestu trefil Cetkovský tyč. Domácí se ubránili i 11 sekund ve třech proti pěti a Piráti si bez problémů náskok do konce utkání pohlídali.

Boleslav porazila Olomouc a je třetí

Hokejisté Mladé Boleslavi vyhráli nad Olomoucí 3:0 a posunuli se na třetí místo. Domácí definitivně rozhodli o svém vítězství na začátku druhé třetiny, kdy Tomáš Hyka s Tomášem Klimentou navýšili jednobrankové vedení z první třetiny. O to se postaral Dominik Pacovský. Brankář David Rittich si připsal třetí čisté konto v sezoně.

Při absenci kapitána Davida Výborného nalepil na dres v domácím týmu 'céčko' Lukáš Pabiška. Jeho tým začal zápas aktivně a už po 43 vteřinách hry musel zahákovat unikajícího Klimentu Vyrůbalík. Více se ale v úvodní přesilovce zapotil domácí brankář Rittich, který po střele Ondruška málem doklouzal i s pukem do branky. Zda skutečně puk nepřekročil brankovou čáru, nakonec zkoumal i videorozhodčí.

Pak udělal na ledě průvan v reprezentační formě hrající Jarůšek a z jeho důrazu dokázal vytěžit dorážkou úvodní branku zápasu Pacovský. Mladoboleslavský střelec mohl přidat i druhou branku, ale jeho blafák po přihrávce Urbana Konrád dokázal vykrýt. Na druhé straně se dostal k volnému puku mezi kruhy Eberle, ale mířil přesně doprostřed brány.

Domácí vstoupili do druhé dvacetiminutovky opět aktivněji a byli odměněni už po 23 vteřinách hry, když se u mantinelu uvolnil Hyka a nekompromisně zavěsil. Za tři minuty se opět mladoboleslavští fanoušci radovali. V samostatném úniku byl faulován Klimenta, který dokázal střelou zápěstím proměnit následné trestné střílení.

Konrád poprvé v sezoně střídal

To byl poslední moment v zápase pro brankáře hostí Konráda, kterého nahradil v brankovišti Vošvrda. Na druhé straně mohl odpovědět Holec, ale jeho střela z mezikruží mířila mimo tři tyče.

Mladá Boleslav hrála s chutí. Nejprve Jarůšek nedokázal vleže překonat Vošvrdu, pak neodlepil střeleckou smůlu ze své hokejky Klepiš, když mohl po akci Hyky s Klimentou střílet do odkryté branky, ale radost mu pokazil Vošvrda. Domácí mohli náskok navýšit v minutu dlouhé dvojnásobné početní výhodě, ale tu Hanáci přestáli bez úhony.

Ve třetí třetině mohl výsledkem pohnout jako první domácí kapitán, ale puk ho v úniku na branku neposlechl podle jeho představ a střela bekhendem šla Vošvrdovi do ramena.

Velmi slušně naplněnou arénu pak dostal do varu přesilovkový zámek, v němž nejnebezpečněji pálil Bárta, jehož ránu vytěsnil brankář Mory maskou. Také hosté zahrozili v početní výhodě, ale Houdek trefil jenom tyčku. A tu samou tyč mohl tentýž hráč proklínat v další přesilovce Olomouce. Rittich tak mohl slavit nulu.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

Zdroj: Sport

29. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Vítkovice Steel 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 7. Hrbas (Mikuš, Pech), 15. Dragoun z trestného střílení, 37. Přibyl (Forman, Buchtele), 50. Forman (Přibyl, Polášek), 60. Kumstát (Pech, M. Procházka). Rozhodčí: Pešina, Horák - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 6140.

Sestavy: Sparta: Pöpperle - Čajkovský, Švrček, Eminger, Polášek, Hrbas, J. Mikuš - Forman, Přibyl, Buchtele - Hamilton, Klimek, Sabolič - M. Procházka, Pech, Kumstát - Netík, Dragoun, A. Kudrna. Trenéři: Jandač a Moták.

Vítkovice: Dolejš - Štencel, Kudělka, Sloboda, Klok, Čerešňák, Pastor, Kovář - Hovorka, Kolouch, Kucsera - Zdráhal, Balán, Burger - J. Káňa I, Strapáč, Húževka - Tomi, Jáchym, E. Němec. Trenér: Svozil.

BK Mladá Boleslav - HC Olomouc 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávka: 5. Pacovský (Jarůšek), 21. Hyka, 24. Klimenta z trestného střílení. Rozhodčí: Fraňo, Lacina - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 4115.

Sestavy: Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Voráček, Trončinský, Holub, Ovčačík, Kučný - Hyka, Klepiš, Klimenta - Jarůšek, Urban, Pacovský - Bárta, Musil, Lenc - Kubica, R. Hruška, L. Pabiška. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Olomouc: Konrád (24. Vošvrda) - Vyrůbalík, Houdek, Valenta, Staněk, Ondrušek, Jaroměřský - Buc, J. Knotek, Laš - Eberle, Řípa, Vodný - Kafka, Zeman, T. Mikúš - Kucharczyk, Herman, Holec. Trenéři: Venera a Tomajko.

Piráti Chomutov - HC Dynamo Pardubice 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Rutta (Vondrka, V. Růžička ml.), 28. Ölvecký (Sklenář), 37. V. Růžička ml. (Červenka, Vondrka), 41. Pospíšil (Harant) - 3. Gregorc (Kolář, Kaut). Rozhodčí: Pavlovič, Hejduk - Ondráček, Hynek. Vyloučení: 7:5, navíc Cetkovský (Pardubice) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5167.

Sestavy: Chomutov: M. Kopřiva - Rutta, Skinner, Harant, Jánošík, Šidlík, Pereťagin - Pospíšil, Červenka, Tomica - D. Květoň, V. Růžička ml., Vondrka - Hřebejk, Ölvecký, Sklenář - Chlouba, Dušek, Kubinčák. Trenéři: V. Růžička st., B. Kopřiva a J. Šťastný.

Pardubice: Kristan - Štajnoch, Gregorc, Nedbal, Čáslava, Bokroš, M. Šeda - Orsava, Nahodil, Rolinek - P. Sýkora, Redenbach, Marcinko - Rapáč, Cetkovský, Poulíček - Kolář, Kaut, Pipek - Moučka. Trenéři: R. Král a Zadina.