Sparta šplhá tabulkou vzhůru, Litvínov nadále neporazitelný

FOTO Pech s bolestí na ledě, ale Sparta s Olomoucí nepadla
Pech v závěru zápasu inkasoval v oslabení tvrdý zákrok od Diviše, po kterém se ale nevylučovalo.
Pech se vrátil do hry a při Jerglově vyloučení mohl ještě zvýšit skóre. Na konečném výsledku už nic nezměnil.
Sparťané po předchozích třech porážkách už potřetí za sebou naplno bodovali a pokračuje jejich cesta tabulku směrem vzhůru.
Do holešovické haly našlo cestu 4286 diváků. Zatímco ti nejmenší během zápasu večeřeli,...
28. 9. 2014 17:34
Hokejisté Sparty vyhráli už třetí zápas v řadě, když si v 7. kole extraligy poradili s Olomoucí 3:1.

Praha - Začátek soutěže jim nevyšel, ale hokejisté Sparty zdolali v nedělním 7. kole extraligy Olomouc 3:1 a už potřetí za sebou naplno bodovali. Nováček sice vedl po trefě Ivana Majeského, ale po dvou gólech Petra Kumstáta a jedné brance Tomáše Rolinka vyšel i ve čtvrtém utkání venku naprázdno.

Třinec si doma poradil s Mladou Boleslaví a vyhrál 5:2. Domácí o zisku tří bodů rozhodli zejména ve druhé třetině, ve které se třikrát prosadili.

Domácích tým zvítězil i v Karlových Varech. Energie díky dvěma gólům v poslední třetině vyhrála nad Slavií 4:2.

Pardubice porazily v  Kometu Brno 3:2 po samostatných nájezdech a připsaly si třetí výhru v řadě. Vyrovnaný duel rozhodl Radoslav Tybor, který se prosadil i ve hře. Kometa tak prohrála potřetí za sebou.

Liberec vydoloval na vítkovickém ledě vítězství 3:2, přestože po dvou třetinách dva góly ztrácel. Závěr Severočeši zvládli excelentně a zásluhou Martina Bartka v přesilovce dvě minuty před koncem utkání úplně otočili.

Litvínov i nadále kraluje extralize bez porážky. Verva orazila mistrovský Zlín 5:1, který naopak stále čeká na premiérový bodový zisk v sezoně.

Sparta musela otáčet

Jako první v Holešovicích udeřili ve své početní výhodě ve 14. minutě hosté. Při Pilařově trestu prostřelil Novotného z pravého kruhu Majeský. Olomouc pak ještě znovu prověřila sparťanského gólmana, za domácí se snažili vyrovnat Cingel a Rolinek.

Druhé dějství nabídlo řadu šancí, které se střídaly na obou stranách. Zvýšil náskok hostů mohli Marosz a Ondrušek, za Pražany nepřekonali Trvaje Hlinka a Cingel. Ve 26. minutě se vyznamenal zase Novotný, na něhož nevyzráli Maroš a Laš, který vzápětí v další příležitosti ještě z dobré pozice minul.

Pak už měli více možností Pražané. Trvaj vyrazil lapačkou pokus Buchteleho a vyrazil i další jeho pokus při dalším střídání. Neuspěli ani Kumstát s Rolinkem. Oba si ale pak spravili chuť. Kumstát vyrovnal v 35. minutě z dorážky po Pilařově střele při vyloučení Jaroměřského na dvě plus dvě minuty. V 38. minutě otočil stav Rolinek, který z levé strany naznačil stranu a po objetí branky zasunul puk za bezmocného Trvaje.

V závěrečném dějství měla Sparta převahu, ale nedařilo se jí pojistit náskok. Trvaje nepřekonali Kumstát ani Réway, ve 46. minutě vytěsnil Trvaj Klimkovu dorážku na horní tyč. Potom při signalizované výhodě nebezpečně pálil Polášek a Olomouc odolala následně i ve dvou oslabeních.

V 53. minutě už se Pražané dočkali, když Pech nabil zpoza Kumstátovi, který si připsal druhou trefu v utkání a zároveň v sezoně. Sparta se pak ubránila při Réwayově trestu. Při něm inkasoval Pech tvrdý zákrok od Diviše, po kterém se ale nevylučovalo. Pech se vrátil do hry a při Jerglově vyloučení mohl ještě zvýšit skóre.

Třinec také vyhrál potřetí v řadě

Oceláři začali druhý ze série čtyř domácích zápasů opatrně, do vedení se v souboji s nováčkem soutěže dostali v 11. minutě, kdy za zády Ritticha skončila střela Adamského. Následně si Slezané zahráli dvě přesilové hry, přidat druhý gól ale nedokázali.

V poslední minutě první třetiny se připomněli i hosté, Pabiška však Výborného přihrávku ve vyrovnání nepřetavil. Prosadil se tak opět domácí tým a pomohl mu k tomu svou nedisciplinovaností zejména Musil. Mladoboleslavský útočník byl ve 24. minutě již potřetí vyloučen a Třinec toho využil. Na 2:0 zvýšil tvrdou střelou od modré obránce Roth.

Vzápětí mohla šance hostů na bodový zisk ještě více klesnout. Mikulík zastavil Adamského v šanci jen za cenu faulu a domácí útočník dostal výhodu trestného střílení. Ritticha ale překonat nedokázal.

Oceláře to ale dlouho mrzet nemuselo. Ještě ve druhé části se dvakrát prosadili a dokonce při přesilové hře soupeře. Nejprve skóroval Rákos a poté z trestné lavice se vracející Adamský, který tak vyhnal Ritticha z branky.

Hosté měli šance na snížení, najít recept na pozorného Hrubce, který v předešlých dvou duelech inkasoval jen jednou, se jim ale dlouho nedařilo. Pozorný byl ale i Valent, jenž nahradil Ritticha. Nakonec se ale Středočeši branky dočkali, v 55. minutě přesně střílel Lenc. Na jeho gól dokázal rychle odpovědět Polanský, ale poslední slovo měl Broš, který upravil na konečných 5:2.

Vachovec řídil vítězství Energie

Ze zápasu Varů se Slavií uběhlo pouhých šestnáct vteřin a Závorka, který tentokráte v brance Energie dostal přednost před Habalem, nadvakrát řešil nebezpečnou střelu Klhůfka. Po úvodní převaze Slavie se dostali ke slovu domácí. V 11. minutě se pohotovou dorážkou prosadil Vachovec.

Slavia hrozila zejména zásluhou dvojice Vlasák, Bednář, kteří se také ve druhé třetině podíleli na vyrovnávací brance Pražanů. Ve 28. minutě uběhlo z vyloučení Balána pouhých dvanáct vteřin, když srovnal stav Tomica, který tečoval Bednářovo nahození od modré.

Následně se na ledě přitvrdilo a po tvrdém Deylově naražení na mantinel zůstal otřesený Sklenář několik vteřin na ledě. V polovině utkání využil špatné střídání hostů Duda, který nezištně poslal do nájezdu Pšurného, jenž přesnou střelou překonal Furcha a vrátil vedení na stranu Karlových Varů. O tři minuty později však bylo opět srovnáno, když nekrytý Valach tvrdou střelou z mezikruží prostřelil Závorku.

Závěrečnou třetinu ale ovládli hráči z lázeňského města. Ve 44. minutě při vyloučení Tomici využil přesilovku Vojtěch Tomeček, kterému se po dobývání slávistické branky podařilo potřetí protlačit puk za brankovou čáru. Domácí pozorně bránili a v 53. minutě přidali další gól. Kverka vyhrál buly a Vachovec se poprvé v kariéře zapsal v jednom extraligovém zápase dvakrát mezi střelce.

Pátou branku mohl přidal Balán, ale zcela sám před Furchem neuspěl. Slavia se snažila duel zdramatizovat při power play, kontaktní gól ale vstřelit nedokázala.

Liberec dohnal ztrátu dvou gólů

Vítkovice se v zápase s Libercem prosadili hned z druhé přesilovky. Rána Stehlíka od modré čáry se mezi vyložené šance ani nedala počítat, ale puk zmizel Schwarzovi v klubku hráčů z dohledu a prošel až do sítě. Vampola mohl své vyloučení odčinit vyrovnávací trefou, ale v početní výhodě v 17. minutě poprvé v utkání orazítkoval tyč vítkovické branky.

Při hře pět na pět se oba týmy dostávaly do tlaku i šancí sporadicky. Vítkovickou obranou ve 26. minutě dokázal prostoupit jen Jelínek, ale jeho sólo zmařil Šindelář. Vypadalo to, že zápas rozhodnou přesilovky. Gřegořek v jedné z nich ve 34. minutě zazvonil na břevno a z brankové čáry puk odpálil Čerešňák. Na opačné straně naopak zaúřadovala nejsilnější přesilovková formace a Zíbovu střelu kousek před Schwarzem usměrnil Huna.

Severočechy dále pronásledovala smůla v koncovce. Ještě před třetí částí mohl kontaktní gól vstřelit Bakoš, ale i jeho pokus zastavila branková konstrukce. Jako mávnutím kouzelného proutku však v třetím dějství přišla změna. Již po 22. sekundách propasíroval kotouč pod Šindelářovým betonem Vampola a náskok domácích vynuloval o šest minut později Vitásek, který překvapil gólmana švihem z kruhu.

Domácím mohl vrátit vedení Němec, ale jeho gólu předcházelo písknutí rozhodčího. Liberec nakonec zápas ještě před koncem řádné doby strhl na svou stranu. Při vyloučení Romana spálil velkou možnost Šimek, ale Vampolovo nahození pak tečoval z brankoviště do sítě Bartek. V závěrečné power play měl prodloužení na holi Káňa, ovšem Schwarze z vyložené příležitosti neprostřelil.

Kometa potřetí za sebou padla

Pardubice se proti Brnu jako první ujaly vedení v 18. minutě. Vůbec první přesilovou hru zápasu využil dorážkou Starý. Stejnou výhodu ale krátce poté dostala i Kometa a také ji využila. Čtyři vteřiny před sirénou se z vrcholu kruhu trefil přesně do horního rohu branky Ton.

Vyrovnávací gól Brno výrazně povzbudil a od druhé části bylo aktivnější než soupeř. Nicméně vše podstatné se na obou stranách odehrávalo výhradně v přesilových hrách, jinak si oba týmy dobře hlídaly nebezpečné prostory. Při hře proti čtyřem se také Kometa dostala do vedení. Obránce König si sjel až k brance a přesně usměrnil prudký Ptáčkův pas.

I Pardubice se dočkaly druhé využité přesilovky. Ve 41. minutě se Tybor před brankou neukvapil, položil si Čiliaka a pak snadno zavěsil. Od té chvíle přebrali režii opět Východočeši. Další obrat měl na hokejce Sýkora, ovšem v jasné šanci ho parádně vychytal Čiliak. I nadále se hrál pohledný hokej, kterému kralovali oba brankáři. Prodloužení mohl odmítnout v poslední minutě Ostřížek, ale z otočky těsně minul.

V prodloužení se hra přelévala ze strany na stranu. Kristan musel vyřešit několik nepřehledných situací před svou brankou, Čiliak se zaskvěl při individuální akci Špačka. Že zápas budou muset rozhodnout nájezdy, nezměnil ani faul Čermáka a krátká přesilovka domácích. Rozhodující nájezd zaznamenal hned v první sérii Tybor.

Mistrovský Zlín dál čeká na první bod

I před zraky reprezentačního trenéra Vladimíra Růžičky zahájil litvínovský Francouz zápas se Zlínem zákrokem proti kapitánovi hostů Čajánkovi. V 13. minutě se prosadili domácí v početní výhodě. Kubát přiťukl puk Lukešovi, který se trefil přesně.

Hosté mohli brzy srovnat krok, ale Francouz předvedl neuvěřitelný zákrok příložníkem a sebral tak Köhlerovi jistý gól. V čase 19:45 se Severočeši prosadili podruhé a opět v přesilovce. Autorem branky byl Šrámek.

Úvod druhé část příliš vzruchu nepřinesl. Až v polovině třetiny si vzal puk za brankou Hanzl, prokličkoval s ním až před Kašíka, ale do zakončení se po zákroku obránců nedostal. Další šance si poté vypracovali aktivní Hübl s Lukešem, Kašíka ale nepřelstili.

Zlín se připomněl v 35. minutě v přesilové hře, kdy prověřili Francouze Kotvan, Marušák a Köhler, ale domácí brankář svůj tým podržel. Nepřekvapil jej ani Vlach.

Litvínov zvýšil náskok v 44. minutě, kdy Lukeš našel krásně rozjetého Hanzla, který se dostal do nájezdu na Kašíka a perfektně provedeným bekhendovým blafákem skóroval. V 50. minutě ujel hostujícím zadákům Majdan, ale Kašík jeho pokus zlikvidoval.

Verva se opět prosadila v 51. minutě, když využila dvojnásobnou početní výhodu. Lukeš tak dlouho 'míchal' s kotoučem až našel Hübla, který bez problémů skóroval. Litvínov byl při chuti a Hübl to potvrdil svým druhým gólem v zápase. V závěru sebral Francouzovi možné druhé čisté konto v sezoně Okál, který využil zaváhání litvínovských hráčů.

7. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Olomouc 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 35. Kumstát (K. Pilař, Barinka), 38. Rolinek (Kumstát, Piskáček), 53. Kumstát (Pech) - 14. Majeský (Rác, Cibák). Rozhodčí: Souček, Šindler - Bláha, Špůr. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:1. Diváci: 4286.
Sparta: F. Novotný - K. Pilař, Barinka, Polášek, Piskáček, Hrbas, J. Mikuš - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, J. Hlinka, Klimek - Sabolič, Přibyl, Cingel - Forman, Volek, Buchtele. Trenéři: Jandač a Moták.
Olomouc: Trvaj - Houdek, Jaroměřský, Vyrůbalík, Ondrušek, Majeský, Rašner, Škůrek - Hrňa, Patera, Diviš - Rác, Marosz, Cibák - Pekr, Matai, Laš - Jergl, Buc, R. Dlouhý. Trenéři: Fiala a Dopita.

HC Oceláři Třinec - BK Mladá Boleslav 5:2 (1:0, 3:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 11. Adamský (Polanský), 25. Roth (Kreps, Irgl), 31. Rákos, 33. Adamský (Galvas), 56. Polanský (Nosek) - 55. Lenc (Robar, D. Výborný), 58. Broš (Klimenta, Mikulík). Rozhodčí: Hradil, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 8:7, navíc Linhart (Třinec) 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 4071.
Třinec:
Hrubec - Roth, Klesla, Trončinský, M. Doudera, Nosek, Linhart, Galvas - Irgl, Polanský, Adamský - Rufer, Kreps, Dravecký - Rákos, Žejdl, Orsava - Cienciala, Růžička, Kindl. Trenéři: Kalous a Varaďa.
Mladá Boleslav:
Rittich (33. Valent) - M. Hruška, Kučný, Stříteský, Trška, Robar, Widmar, R. Čermák - Pacovský, D. Výborný, Pabiška - Mikulík, Broš, Klimenta - Hyka, Musil, Lenc - D. Květoň, Vrbata, Bárta. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

HC Energie Karlovy Vary - HC Slavia Praha 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Branka a nahrávka: 11. Vachovec (Duda, J. Tomeček), 30. R. Pšurný (Duda, Redlihs), 44. V. Tomeček (Šmach), 53. Vachovec (J. Kverka ml.) - 28. Tomica (Bednář, Vlasák), 33. Valach (Bednář, Tomica). Rozhodčí: Fraňo, Pavlovič - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. Diváci: 3202.
Karlovy Vary:
Závorka - Harant, Sičák, J. Tomeček, Redlihs, Šmach, Deyl, Dvořák - Duda, J. Kverka ml., Vachovec - D. Hruška, Balán, R. Pšurný - V. Tomeček, Skuhravý, Heizer - Gorčík, R. Hruška, Koblasa - Flek. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.
Slavia Praha:
Furch - Kolařík, Krejčí, Valach, Holub, Knot, Štich - Bednář, Vlasák, Tomica - Stránský, Klhůfek, Sklenář - Weissmann, Vas, Micka - Tomek, Andres, Poletín. Trenéři: Lubina a J. Beránek.

HC Vítkovice Steel - Bílí Tygři Liberec 2:3 (1:0, 1:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 15. Stehlík (Šenkeřík, Šedivý), 39. Huna (Zíb, Roman) - 41. Vampola (Bartek), 47. Vitásek (P. Jelínek), 58. Bartek (Vampola). Rozhodčí: R. Čech, Mrkva - Jindra, Zíka. Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. Diváci: 5099.
Vítkovice: Šindelář - Šenkeřík, Stehlík, Zíb, Kovář, Čerešňák, Klok, Štencel - Šedivý, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa I, E. Němec, Strapáč - Vandas, Kolouch, Zdráhal. Trenéři: Oremus a Šimíček.
Liberec: Schwarz - Škoula, Šimek, Gřegořek, Kolman, Vitásek, Voráček, Kajínek - Bartek, Vampola, Kica - Bakoš, Filippi, Bulíř - Valský, Bulík, P. Jelínek - Jass, A. Dlouhý. Trenéři: Hynek, M. Černý a Láska.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Kometa Brno 3:2 po sam. náj. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 18. Starý (Kolář, M. Špaček), 41. Tybor (Nahodil, Radil), rozhodující nájezd Tybor - 20. P. Ton (J. Hruška, Ostřížek), 31. König (Ptáček). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Frodl, Lučan. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:2. Diváci: 8673.
Pardubice:
Kristan - Čáslava, Ščotka, Havlík, Benák, Mojžíš, Gregorc, Kočí - P. Sýkora, T. Zohorna, Semorád - Radil, Nahodil, Tybor - Kolář, M. Špaček, J. Starý - Voženílek, Kaut, Cetkovský. Trenéři: Venera a M. Říha ml.
Brno:
Čiliak - Hanzlík, Kuboš, König, Dlapa, Malec, Ptáček - P. Ton, Ostřížek, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - J. Svoboda, L. Čermák, Dočekal - P. Mrázek, Raška, Vondráček. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.

HC Verva Litvínov - PSG Zlín 5:1 (2:0, 0:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 13. Lukeš (Kubát, Ručinský), 20. Šrámek (Hanzl, Martynek), 44. Hanzl (Lukeš, Pavlík), 51. Hübl (Lukeš, Kubát), 54. Hübl (Lukeš, Jánský) - 59. Okál (Kotvan). Rozhodčí: Turčan, Wagner - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 3:6. Využití: 3:0. Diváci: 5011.
Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Pavlík, Sklenička, Pavelka, Zeman, M. Beránek - Jánský, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - Majdan, Piroš, Trávníček - Písařík, Šrámek, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.
Brno: Kašík - Marušák, Řezníček, Žižka, Kotvan, Tesařík, O. Horák, od 49. navíc Valenta - Balaštík, Leška, Köhler - Okál, Čajánek, O. Veselý - Ondráček, Holík, F. Čech, od 35. navíc Roman Vlach. Trenéři: Rostislav Vlach a Jurík.

1. Litvínov 7 5 2 0 0 28:10 19
2. Třinec 7 5 0 1 1 24:13 16
3. Pardubice 7 4 1 0 2 20:14 14
4. Sparta Praha 7 4 0 0 3 24:16 12
5. Vítkovice 6 4 0 0 2 20:17 12
6. Hradec Králové 7 4 0 0 3 16:13 12