Sparta suverénně přehrála Hradec, Zlín dobyl Brno

Vstup Sparty do play off: Góly, pěsti, vítězství
Oba týmy se na úvod vyřazovacích bojů zaměřily zejména na pozornou defenzivu, i tak se ale hrál rychlý hokej.
Více práce měl hostující brankář Kacetl, jehož jako první výrazněji vyzkoušel Réway, jednička Východočechů byla ale připravena.
V 9. minutě byl vyloučen Forman a Hradec měl k dispozici přesilovou hru. Nevyužil ji ale ke vstřelení branky, naopak hosté inkasovali. Pospíšilovu chybnou rozehrávku využil Sabolič a otevřel skóre.
Druhý gól Sparty mohl v následné početní výhodě vstřelit Kumstát, Kacetl však jeho šanci zlikvidoval.
Aktualizováno 11. 3. 2015 21:30

Praha - Hokejisté Sparty a Zlína vstoupili vítězně do čtvrtfinálových sérií letošního play off. Pražané si poradili 3:0 s Hradcem, Berani pak vyhráli 3:2 v prodloužení na ledě brněnské Komety. Druhé zápasy sérií se hrají zítra na stejných místech.

Souboj Sparty s Hradcem jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE!

V Holešovicích se hrál opatrný hokej

Oba týmy se na úvod play-off zaměřily zejména na pozornou defenzivu, i tak se ale hrál rychlý hokej. V 9. minutě byl vyloučen Forman a Hradec měl k dispozici přesilovou hru. Nevyužil ji ale ke vstřelení branky, naopak hosté inkasovali, když Pospíšilovu chybnou rozehrávku využil Sabolič.

Do druhé dvacetiminutovky vstoupil Mountfield s přesilovou hrou a i díky tomu si vytvořil převahu, která pokračovala i při vyrovnaném počtu hráčů na ledě, na vyrovnání ale hosté nedosáhli. Sparta se v přesilovkách dlouho trápila a nepotvrzovala, že byla v této herní činnosti nejlepší v základní části extraligy.

Při Kudrnově vyloučení se ale rozhodl vystřelit Polášek a jeho pokus skončil za Kacetlovými zády. Během vyloučení Pilaře měl šanci zvýšit vedení Sparty Kumstát, brejk ale ideálně nezakončil. Když poté nevyužil šanci Kudrna, udeřili opět Pražané. A opět v přesilovce: důraz na brankovišti osvědčili Cingel s Hlinkou, Kacetlovy protesty byly marné.

O osudu utkání bylo rozhodnuto, na ledě se ale začalo jiskřit a narůstal počet trestů. Zejména na straně hostů. Radost domácích a Filipa Novotného z čistého konto při premiéře ve vyřazovací části soutěže ale přehnaná agresivita zkazit nemohla.

Zlín zaskočil domácí aktivitou

Berani nenaplnili předpoklady Komety, že svou taktiku v repríze loňského finále postaví na zatažené obraně s pokusy o brejky. Naopak se do protivníka pustili s nečekanou vervou a odvážným útočným pojetím hry.

Kometa postupně srovnala krok, důsledným napadáním soupeře si vytvořila tlak a také mnohem častěji zaměstnávala brankáře Štůralu, který však většinu střel ze střední vzdálenosti s přehledem pochytal. Skulinku ve zlínské obraně našel až ve 14. minutě Čermák, který přízemní střelou k tyči dal první gól.

Když ale domácí nevyužili v polovině základní hrací doby přesilovku, navrátilec z trestné lavice Žižka je za to potrestal poté, co využil zaváhání brněnského obránce Ptáčka a střelou pod horní tyč vyrovnal. O 18 sekund později domácí Kováčik srazil ujíždějícího Vlacha, který z trestného střílení dostal hosty dokonce do vedení. To Kometu zcela vyvedlo z míry. Její hra začala být chaotická a hlavně bezradná v přechodu středního pásma, které Zlín dokonale utěsnil.

Přesto se domácí dočkali vyrovnání, v poslední minutě třetí třetiny zkusila hru bez brankáře, tu ještě vylepšila přesilovka při vyloučení zlínského Říčky za vyhození puku za mantinel. Dvanáct sekund před koncem Vojtěch Němec využil početní výhodu a vyrovnal, prodloužení však netrvalo ani minutu a skončilo zlínskou radostí z vítězného gólu.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

HC Sparta Praha - Mountfield Hradec Králové 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Sabolič, 36. Polášek (J. Hlinka, Réway), 48. Cingel (J. Hlinka). Rozhodčí: Hodek, Hradil - Jiří Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 8:9. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7724. Stav série: 1:0.

Sparta: Novotný - Ďaloga, J. Mikuš, Pilař, Polášek, Piskáček, Barinka - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, J. Hlinka, Buchtele - Sabolič, Cingel, Vondrka - Forman, Přibyl, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.

Hradec Králové: Kacetl - Dietz, Vydarený, Čáp, Jank, Pláněk, Vašíček - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, T. Knotek, Pospíšil - Skokan, Kukumberg, Červený - Vantuch, Tvrdík, P. Beránek (43. Kopta). Trenéři: Draisaitl a Kučera.

HC Kometa Brno - PSG Zlín 2:3 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 14. L. Čermák (J. Káňa II, Vágner), 60. V. Němec (Koreis, Kováčik) - 31. Žižka (Marušák, Čajánek), 31. Roman Vlach z tr. střílení, 61. Okál (Marušák, Leška). Rozhodčí: Hejduk, Šindler - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 0:3. Využití: 1:0. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Brno: Čiliak - Ptáček, Kováčik, Vágner, Hanzlík, Kuboš, Malec - Ton, V. Němec, J. Hruška - Vondráček, Koreis, Burian - Honejsek, H. Zohorna, Dočekal - Mrázek, L. Čermák, J. Káňa II. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Zlín: Štůrala - Marušák, O. Horák, Valenta, Žižka, Kotvan, Řezníček - J. Svoboda, Čajánek, O. Veselý - Okál, Leška, Köhler - P. Holík, Roman Vlach, Říčka - Ondráček, Fořt, Sedláček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.