Sparta těsně přetlačila Zlín a v sérii se ujala vedení, Liberec má mečbol

Aktualizováno 20. 3. 2016 20:54
Hokejisté pražské Sparty se v sérii play off proti Zlínu ujali vedení 2:1 na zápasy. Ve třetím utkání zvítězili na ledě PSG 3:2, domácí přitom neudrželi jednobrankový náskok. Vedení neudržel ve druhém zápase ani Chomutov, který až do 35. minuty vedl nad jinak suverénním Libercem. Piráti však nakonec padli 1:3.
Sparta porazila Zlín ve třetím zápase 3:2.
Sparta porazila Zlín ve třetím zápase 3:2. | Foto: Tomáš Liška

Zlín, Chomutov – Hokejisté pražské Sparty se ve čtvrtfinálové sérii play off proti Zlínu ujali vedení 2:1 na zápasy. Ve třetím utkání zvítězili na ledě PSG 3:2, domácí přitom neudrželi jednobrankový náskok. Vedení neudržel ve druhém zápase ani Chomutov, který až do 35. minuty vedl nad jinak suverénním Libercem. Piráti však nakonec padli 1:3.

Dvěma góly se ve sparťanském dresu blýskl Daniel Přibyl. Čtvrté utkání je na programu v pondělí od 17:20 opět ve Zlíně.

V sestavě Beranů oproti poslednímu vítěznému duelu chyběl pouze zraněný kapitán Veselý, kterého nahradil Kubiš. Trenér Sparty Josef Jandač naopak na předcházející prohru zareagoval několika změnami. Ze sestavy vypadli obránce Švrček a útočníci Buchtele s Cingelem. Místo nich dostali příležitost zadáci Piskáček s Barinkou, útočník Kudrna a v brance nastoupil Pöpperle, jenž střídal v předcházejícím duelu Taylora.

"Rozhodly naše nevyužité přesilovky v první třetině. Kdybychom dali při hře pět na tři gól, bylo by to jiné. Následně to bylo už takové bojovné utkání. Poslední třetinu se nám nepodařil vytvořit tlak, navíc jsme vystřelili jenom dvakrát na branku. Sparta dnes podala asi nejlepší výkon v celé sérii," poznamenal kouč Zlína Rostislav Vlach.

Útočně laděná Sparta začala ve vysokém tempu. Ovšem hned po pěti minutách ji přibrzdilo vyloučení obránce Čajkovského. Přesilovku Berani po 52 sekundách zužitkovali, když na střelu obránce Marušáka brankář Pöpperle nestačil zareagovat. Se stejnou nabídkou naložila podobně o několik chvil později Sparta, když na trestnou lavici usedl obránce Horák. Vyrovnat se podařilo v přesilovce Přibylovi, který tečoval dělovku Čajkovského.

Druhý gól Sparty určilo až video

V závěru prvního dějství Zlín trestuhodně propásl dvě minuty dlouhou početní výhodu pět na tři, při níž obránci marně hledali výhodnou střeleckou pozici k zakončení. Nezdar napravili Berani v úvodu druhé třetiny, kdy se jim nabídl reparát v podobě přesilovky čtyři na tři. Po přihrávkách s obráncem Žižkou překonal Pöpperleho ve 23. minutě Petr Holík.

"Přesilovek bylo dost, ale nehráli jsme je dobře. Play off je bohužel o škaredých gólech, tečích a dorážkách. Ve třetí třetině jsme nehráli hokej, který by měl odpovídat zápasům play off," kriticky poznamenal obránce Zlína Tomáš Žižka.

Vzápětí sólo mezi zadáky soupeře zakončil domácí útočník Roman Vlach střelou do horní tyče. Sparta i podruhé srovnala skóre při přesilovce, když po zpětné přihrávce Kumstáta od zadního mantinelu skóroval Forman. Tuto branku potvrdili rozhodčí až po konzultaci s kolegou u videa.

Závěrečný tlak Zlína? Žádný nebyl

Ve 36. minutě po chybě obránce Horáka na útočné modré čáře získala Sparta poprvé jednobrankový náskok, když protiútok do otevřené obrany zužitkoval Přibyl. "Moc mě těší, že jsme na naši domácí porážku takto zareagovali a já přispěl dvěma góly k vítězství. Musíme se ale mít v dalším pokračování série na pozoru, Zlín ještě bude určitě kousat," tvrdil útočník Sparty Přibyl.

V závěrečné třetině se domácí těžko prosazovali přes defenzívu Sparty. I když bojovali, takticky chytře hrající Pražané jim nedali příležitost k vyrovnání a případnému zvratu. "Sparta v závěru velmi dobře bránila. Chtěli jsme se tlačit do branky. Ale náš tlak byl nulový. Málo jsme stříleli na branku," posteskl si útočník Zlína Robert Říčka.

Sparta tak vyhrála třetí z posledních čtyř vzájemných duelů ve Zlíně." "Dnes jsme vítězství ubojovali a velice si toho u našeho mužstva cením. Ostatní je pod moji úroveň komentovat. Nevím, proč se naprosto regulérní gól tak dlouho zkoumal na videu," uvedl kouč Sparty Josef Jandač.

Liberec je krok od semifinále

Hokejisté Liberce jsou krok od postupu do semifinále play off extraligy. Ve třetím zápase čtvrtfinále vyhráli Bílí Tygři na ledě Chomutova 3:1 a v sérii hrané na čtyři výhry vedou 3:0. Vítěz základní části může postup slavit už v pondělí. Piráti dnes sice vedli, ale hosté dokázali duel otočit. Ve 47. minutě vstřelil vítězný gól Michal Řepík, při power play uzavřel stav Petr Vampola.

Zatímco hosté nastoupili v SD aréně ve shodné sestavě jako v předešlém duelu, kouč Pirátů Růžička nasadil do hry nově obránce Jánošíka s Mrázkem a pozměnil i složení všech útočných formací.

Již v první minutě mohl otevřít skóre Řepík, brankář Kristan si však s jeho šancí poradil. Pozornost Lašáka na druhé straně následně prověřil Tejnor.

Ve třetí minutě byl vyloučen Mrázek, ale Bílí Tygři první přesilovku využít nedokázali. Naopak při ní sami inkasovali. Střelu odraženou od mantinelu za Lašákova záda pohotově dorazil Růžička. Po rychlém přečíslení mohl vedení Chomutova zvýšit Ölvecký, nedokázal však zakončit ideálně.

Rozhodla sporná přesilovka 5 na 3

Liberecký tým byl poté aktivnější, obrana domácích však odolávala. Navíc Chomutov vyrážel do nebezpečných protiútoků, Sklenář však Lašáka nepřekonal. V 17. minutě se na ledě poprvé začalo výrazněji jiskřit, Birner se pošťuchoval s Jánošíkem, Výtisk s Hřebejkem a o dvě minuty později Derner s Ölveckým.

Těsné vedení Pirátů ale odolalo i při náporu favorizovaného soupeře na začátku druhé části. Chomutovští se poté oklepali a nebezpečně pálil Dlapa, Lašák byl ale připraven. Ve 25. minutě byl blízko druhé branky Květoň, i díky zákroku gólmana Bílých Tygrů ale trefil jen tyč.

Ve 31. minutě trefil Pereťagin loktem Vlacha a zápas pro něj předčasně skončil. Zatímco hostující útočník zamířil na ošetření do kabin, ruský bek jej následoval s pětiminutovým trestem.

Liberečtí dostali domácí pod tlak, Kristan ale chytal výborně. Poté ale Vampola přifilmoval pád, rozhodčí vyloučili jen Růžičku a Liberec dostal 1:56 minuty dlouhou výhodu pět na tři, kterou již využil. Vampola ještě trefil horní tyč, Mojžíš poté Kristana již prostřelil.

Do vedení se hosté dostali ve 46. minutě, kdy se po samostatné akci prosadil Řepík. Kristan jeho střelu přes hráče před sebou vůbec neviděl. O minutu později mohlo být rozhodnuto, osamocený Vlach však před slovinským gólmanem nemířil přesně. Další šanci přidat třetí gól měl v 56. minutě Bulíř, trestné střílení však neproměnil. Nakonec se však přeci jen ještě hosté jedné branky dočkali, při power play zamířil do prázdné branky Vampola.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

PSG Zlín - HC Sparta Praha 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Marušák (Čachotský, Roman Vlach), 23. P. Holík (Žižka) - 8. Přibyl (Čajkovský, Polášek), 32. Forman (Kumstát, Mikuš), 36. Přibyl (J. Hlinka, Čajkovský). Rozhodčí: Hribik, Úlehla - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:9. Využití: 2:2. Diváci: 7000 (vyprodáno). Stav série: 1:2.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, O. Horák, Řezníček - Bukarts, P. Holík, Říčka - Okál, Roman Vlach, O. Veselý - Čachotský, D. Šťastný, F. Čech - Ondráček, Fořt, Maruna. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Sparta: Pöpperle - Eminger, Polášek, Čajkovský, Barinka, Piskáček, J. Mikuš, Hrbas - Přibyl, J. Hlinka, Dragoun - Netík, Hamilton, Sabolič - Forman, Pech, Kumstát - A. Kudrna, Černoch, Hlaváč. Trenéři: Jandač a Moták.

Piráti Chomutov - Bílí Tygři Liberec 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 5. V. Růžička ml. (Jánošík, Tejnor) - 35. Mojžíš (Ševc), 47. Řepík (Birner), 60. Vampola. Rozhodčí: Pešina, Hradil - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:7, navíc Pereťagin (Chomutov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5129. Stav série: 0:3.

Chomutov: Kristan - Rutta, Skinner, Jánošík, J. Mrázek, Tejnor, Pereťagin, Dlapa - Červenka, V. Růžička ml., Vondrka - Ölvecký, D. Květoň, Sklenář - Hřebejk, Kämpf, Tomica - Račuk, D. Kaše, Dušek. Trenéři: V. Růžička st., B. Kopřiva a J. Šťastný.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk - Bakoš, Vampola, Radivojevič - Řepík, Bulíř, Birner - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Stránský, Lakatoš, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.