reklama

Sparta zahájila boj s filmováním. Sama simulovala nejvíc

Sparta podle Holého bojovala proti simulování nejvíc, sama se ale drží v této statistice na čele. Sparta podle Holého bojovala proti simulování nejvíc, sama se ale drží v této statistice na čele. autor: CPA
Disciplinární komise extraligy letos nově trestala simulování. Ve statistice filmování vede společně s pěti dalšími kluby Sparta, která o to usilovala ze všech nejvíc.

Praha - Disciplinární komise hokejové extraligy vybrala v letošní sezoně do svazové pokladny od klubů a hráčů na pokutách 707 tisíc korun a za hrubé fauly zastavila činnost 26 hráčům na celkem 70 zápasů.

Deník Aktuálně.cz přináší shrnutí její práce. A bylo jí opravdu hodně. Komise se oproti jiným sezonam činila nebývale a nebála se tresty rozdávat ani v průběhu play off.

Zdaleka to přitom nebyly jen tvrdé zákroky za hranicí pravidel plzeňského Ryana Hollwega, či rána Dominika Pacovského do odkryté tváře brankáře Hrubce.

Na paškál šli letos nově hlavně simulanti. Kluby si ale také připlatily za chování svých fanoušků, kteří házeli předměty na led, a nevyplácelo se ani v den zápasu komentovat výkony rozhodčích.

Rekordní číslo: Disciplinárka posuzovala 148 případů

"Nejméně problémová je Slavia, to je ukázkový příklad. Paradox je naopak v příkladu Sparty, která mezi kluby bojovala za trestání simulování nejhlasitěji a právě její hráči pak padali ze všech nejvíc," komentuje s nadsázkou soupis trestů pro Aktuálně.cz šéf komise Karel Holý.

Jeho pětičlenný tým letos posuzoval rekordních 148 případů, mezi nimiž bylo už zmíněné simulování, ale také hrubé fauly či výroky aktérů zápasů proti rozhodčím.

"Loni jsme v tomhle číslo byli na třetině," usmívá se Holý, který sám nad vysokým počtem projednávaných případů kroutí hlavou. "To je ale dáno tím, že jsme od letošního roku projednávali automaticky jakýkoliv vyšší trest a začali jsme od ledna bojovat s filmováním," hledá vysvětlení.

Simulanti zaplatili svazu 250 tisíc korun

Ale teď už čísla: Komise hráčům udělila celkem 3 nepodmíněné tresty na pět zápasů, 10 trestů na tři zápasy, 12 hokejistů stálo dvakrát a jen jednou disciplinárka udělila jen jednozápasový distanc. Dále se komise zabývala 24 případy simulování, z nichž 6 hráčů vyvázlo s napomenutím a 18 potrestala pokutou (simulanti našetřili do svazové pokladny téměř 250 tisíc korun) a zbytek do celkové částky nad 700 tisíc korun doplatily kluby za chování fanoušků či hráči a trenéři za výroky proti rozhodčím v den zápasu.

"Simulování jsme přitom začali trestat až v polovině sezony, takže to číslo mohlo být výrazně vyšší. Celé to bylo ale úsměvné. Na společném jednání 18. prosince se na tom dohodly samotné kluby, byl to vlastně jejich podnět. My teda řekli dobrá, nechali jim dva týdny hájení a stejně jsme jen v lednu za to rozdali deset trestů," kroutí Holý hlavou.

"Ale to už je asi český nešvar. Nemyslím si, že by to v zahraničí bylo tak časté."

Zvláštním trestem je pak pokuta 50 tisíc korun pro ten klub, který během domácího zápasu pustí na kostku záznam sporného momentu. Expertem v oboru je Chomutov, který musel tuto sumu vysypat na stůl hned dvakrát. Jednou se ale stejně provinil i Zlín.

Slavia - příklad slušného chování

A kdo je ze všech nejvzornější? "To je jasně Slavia. S ní nebyl žádný problém a já mám pro to jasné vysvětlení: Je to jednoznačně v osobnosti trenéra a manažera klubu Vladimíra Růžičky," míní Holý.

"Sám si totiž nedovedu představit, že by si některý slávista dovolil oslabit svůj tým v zápase tím, že bude simulovat. V takové chvíli jsem přesvědčený, že by další den už v osm ráno stal před svazem s pěnezi za pokutu jen proto, aby se to umlčelo a Růžička se to nedozvěděl," říká s nadsázkou, i když hned poté zvážní.

"Ono je to také dáno tím, že se ve Slavii dlouhá léta nic nemění. Sportovní úsek tam má neotřesitelnou pozici. To v jiných klubech to tolik neplatí. Kluby často mění trenéry i členy managementu, je v nich prostě chaos a pak se to odráží i na různých trestech, které mnohdy vyplývají jen z neinformovanosti."

Jediný trest, který disciplinárka proti Slavii vynesla, byl dvouzápasový distanc obránce Komy za napadení plzeňského Jana Kováře v semifinále play off.

Názorný příklad neznalosti pravidel pak může být třeba potrestání brankáře Českých Budějovic Petra Kantora. Tomu byla na konci základní části udělena pokuta 50 000 korun za to, že do utkání s Karlovými Vary nastoupil v nezměřené výstroji.

Statistika simulantů. Podívejte se, kdo padá nejvíc:

Klub Tresty Kdo simuloval?
Sparta 3 Forman, Pilař, Philipp
Vítkovice 3 Voráček, Huna, J. Káňa
Liberec 3 Derner, Víšek, Bulík
Karlovy Vary 3 Pech, Zaťovič, Skuhravý
Chomutov 3 Hruška, T. Káňa, Trefný
M. Boleslav (baráž) 3 Kasík, Ondřej, Mikulík
Třinec 1 Adamský
Litvínov 1 Volke
Pardubice 1 Nosek
Kometa 1 Valach
Olomouc (baráž) 1 Bartoň
Zlín 1 Hamrlík
Plzeň 0
České Budějovice 0
Kladno 0
Slavia 0

Pozn. 18 hráčům byla udělena pokuta ve výši 10% jejich platu, 6 hráčům uděleno napomenutí. "Napomenutí neznamená, že by simuloval méně. Udělovali jsme ho např. v takových chvílích, kdy hráč dostal evidentně holí do obličeje, ale zahodil rukavice i hůl a treatrálně spadl na led. V tu chvíli jsme mu řekli: Rozhodčí to viděl, tak tohle bylo zbytečné, ne?" vysvětluje Holý.

Kluby, co porušují pravidla. Podívejte se, čí kasa se prohla nejvíc:

Klub Pokuty celkem (v kč)
Důvody udělení pokut
Chomutov 140 000 2x sporné situace na kostce + rasismus + výroky proti rozhodčím
Budějovice 70 000 2x výroky proti rozhodčím + nezměřená výstroj brankáře
Kladno 60 000 3x předměty na ledě + trenér Slavie Růžička zasažený pivem
Litvínov 50 000 3x předměty na ledě + 2x výroky proti rozhodčím
Zlín 50 000 Sporná situace na kostce
Pardubice 30 000 Ostré výroky trenéra Lubiny
Vítkovice 30 000 Komunikace GM Husičky s rozhodčím během zápasu
Sparta 10 000 Výroky proti rozhodčím
Plzeň 10 000 Výroky proti rozhodčím
Třinec 10 000 Předměty na hrací ploše
Karlovy Vary 0
Slavia 0
Liberec 0
Kometa 0

Statistika práce Disciplinární komise Tipsport extraligy v sezoně 2012/13

Počet projednávaných případů: 147
Z nich zamítnuto: 57
Napomenutí: 19
Trest na 1 zápas 1
Trest na 2 zápasy 12
Trest na 3 zápasy 10
Trest na 5 zápasů 3
Vybráno na pokutách (v kč) 707 000
reklama