Sparta zahájila Spengler Cup výhrou nad Kanadou, ale trápil ji šampion NHL

26. 12. 2022 22:30
Hokejová Sparta porazila na úvod Spenglerova poháru v Davosu tým Kanady 3:2. Pražané vedli před polovinou zápasu už 3:0, dvakrát se prosadil kapitán Michal Řepík, jednou Daniel Přibyl. Oba góly Kanady dal Brett Connolly. Díky vítězství budou mít sparťané v úterý volno a program ve skupině Cattini uzavřou ve středu od 20:15 proti domácímu Davosu.
Michal Vitouch na Spengler Cupu 2022
Michal Vitouch na Spengler Cupu 2022 | Foto: Profimedia

Tradiční turnaj se rozběhl znovu po třech letech, předchozí dva ročníky zhatily problémy s koronavirem. Pražané nastoupili s Kořenářem v brance a ve čtvrté minutě měli štěstí, že neinkasovali - Perliniho pokus od modré čáry zazvonil na pravou tyčku.

V osmé minutě pykal po faulu Řepík, na pozoru se však musel mít gólman kanadského výběru Hutchinson, jenž sebral radost Davidu Vitouchovi. Sparta udeřila dvakrát během 19. minuty. Nejprve vzal Řepík na sebe koncovku v přečíslení tří na jednoho a pověsil kotouč pod horní tyčku. O 30 sekund později se dobře zorientoval před brankovištěm Přibyl a zvýšil na 2:0.

Po sérii vyloučení se měnilo skóre znovu ve 28. minutě. V přesilovce čtyři na tři nabil Přibyl ideálně na kruh Řepíkovi, jenž ranou z první o Hutchinsona přidal třetí gól. Silný kanadský tým s několika hvězdnými jmény kontroval již za 80 sekund, kdy snížil Connolly. Vítěz Stanley Cupu s Washingtonem z roku 2018 se prosadil znovu ve 35. minutě a Kanada byla na dostřel.

Zkraje třetího dějství se Sparta ubránila v oslabení, poté nevyužil šanci David Vitouch, na druhé straně neuspěl DiDomenico. Sobotka po souhře se Simonem trefil pravou tyčku.

Hodně zajímavé okamžiky nabídla 57. minuta. Nejprve rozezvučel brankovou konstrukci také Moravčík, vzápětí se na druhé straně dostal do úniku Carr, ale Kořenář levým betonem zachránil těsný náskok Sparty a cenné vítězství. Závěrečná power play Kanady už změnu skóre nepřinesla.

Ve skupině Torriani porazili hokejisté švýcarského týmu Ambri-Piotta i díky asistenci reprezentačního útočníka Michaela Špačka švédské Örebro 5:2.

Hokejový Spenglerův pohár v Davosu:

Skupina Cattini:

Sparta Praha - Kanada 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 19. Řepík (Mikliš), 19. Přibyl (M. Vitouch, Moravčík), 28. Řepík (Přibyl, M. Jandus) - 29. Connolly (Gregoire, Eakin), 35. Connolly (Carr, Gregoire). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0.

Sestava Sparty: Kořenář - Krutil, Moravčík, Mikliš, M. Jandus, Böhm, T. Tomek - M. Forman, Sobotka, Řepík - Buchtele, D. Vitouch, Safin - Konečný, G. Thorell, Dvořáček - Simon, Přibyl, M. Vitouch. Trenéři: Hořava a Wallson.

Skupina Torriani:

Ambri-Piotta - Örebro 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Branky: 13. Formenton, 34. Jooris, 35. McMilan, 46. Burgler, 58. Virtanen (M. Špaček) - 23. Mastomäki, 43. Öberg.