Sparťanský útok děsí extraligu, kouče Jandače ale trápí chyby v obraně

Podívejte se na fotogalerii z pátečního duelu s Chomutovem
Domácí začali před nejvyšší návštěvou od svého letního stěhování z Holešovic, k níž dopomohla akce Sparta vzdává hold, v podobném duchu, v němž rozjeli úterní dohrávku s Brnem.
V první třetině sice stihla Jandačova družina ve speciálních dresech nasázet Severočechům "jen" tři góly (zatímco Kometě šest),...
... ale hrálo se znovu prakticky jen na hostující branku a Sparta vypadala nezastavitelně.
Už po 78 vteřinách vstřelil svoji jedenáctou branku v sezoně produktivní obránce Čajkovský. O chvilku později se hákováním provinil Kämpf a po necelé minutě mohl zpátky na led, protože na konci povedené kombinace zakončil zblízka úspěšně Sabolič.
23. 1. 2016 9:25
Sparta v posledních dvou domácích duelech nasázela dohromady 16 branek a před play off nabírá hrozivou formu. Trenér Josef Jandač ale výsledky nepřeceňuje.

Praha - Kouč hokejistů Sparty a budoucí trenér národního týmu Josef Jandač stihl během čtyř dnů počastovat po výborném výkonu svých svěřenců dva ze svých předchůdců na reprezentační střídačce vysokými příděly. Alois Hadamczik s brněnskou Kometou v úterý těsně unikl potupné "desítce" při porážce 3:9. Chomutov s Vladimírem Růžičkou, jemuž dělal Jandač v minulosti asistenta, odjel v pátek z Prahy potupen rovněž šestibrankovým rozdílem (1:7).

"Tohle ale vůbec nijak prestižně neberu. Mužstvo hraje dobře a jednou jsem prostě na té lepší a šťastnější straně, můžu se pak ale zase ocitnout na té horší a budu tady pranýřovaný a kamenovaný. Snažím se být na zemi a nijak nejásat. A zase na druhou stranu - až to přijde opačně, tak se z toho zase naopak nebudu věšet," řekl novinářům Jandač, který s Růžičkou dobyl v roce 2010 titul mistrů světa a patří jako asistent i do současného realizačního týmu Vladimíra Vůjtka staršího.

Za poslední dva zápasy 16 branek

Sparta v každém z posledních tří zápasů vstřelila minimálně šest branek. V sezoně má za 37 odehraných kol na kontě už 11 vystoupení, v nichž skórovala v základní hrací době alespoň pětkrát, díky čemuž je se 144 góly jasně nejproduktivnějším týmem extraligy. Například obhájce titulu Litvínov, který uzavírá tabulku, to zatím nezvládl ani jedinkrát.

Ohromujících 16 branek stihla Sparta nasázet za poslední dva zápasy, čímž potěšila většinu z celkem 22.225 diváků, kteří přišli do hlediště O2 areny na duely s Brnem a Chomutovem. "To je jak ve snu," připustil Jandač k výjimečné střelecké potenci. "Pro nás samozřejmě dobře, pro diváky také, ale já zůstávám na zemi a věřím, že stejně tak i hráči a celé mužstvo," zdůraznil.

Na jeho svěřencích je v posledních zápasech dobře patrné, jak si věří a díky tomu hrají uvolněně, což se promítá do mnohdy velmi vyvedených kombinací. "Dáváme góly i po pohledných akcích, a když vám to tam na začátku napadá, hraje se vždy daleko lépe a branky pak naskakují," konstatoval Jandač.

"Hlavně musíme hrát tak, abychom ty góly nedostávali, protože jich dostáváme poměrně dost. Snažíme se změnit něco v obraně, pracujeme na tom, ale je to otázka realizace na ledě. Jsem tedy spokojený především za to, že s Chomutovem jsme dostali jen jednu branku," prohlásil Jandač.

I k té měl ovšem sedmačtyřicetiletý kouč výhrady. Brankář Tomáš Pöpperle kvůli ní přišel v 56. minutě o čisté konto. "Udělali jsme zase stupidní fauly. I když je zápas rozhodnutý, dostaneme gól, když soupeři nabídneme dvě minuty hry v pěti proti třem. To jsou věci, které nás sráží. Je to o té disciplíně, aby se hráči vyvarovali zbytečných faulů," řekl Jandač.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16