27. 4. 2009 18:45
Česko - Norsko 5:2
Hokejisté České republiky se radují z branky do sítě Norska
Hokejisté České republiky se radují z branky do sítě Norska | Foto: Reuters

Kloten - Splněná povinnost. Čeští hokejisté vyhráli na mistrovství světa ve Švýcarsku i druhý zápas ve skupině D, když v pondělí porazili Norsko 5:2. O svém vítězství rozhodli svěřenci trenéra Růžičky už v první třetině.

Turnaj ale pro národní tým teprve začne. Ve středu ho čeká Finsko, poslední soupeř ze severu Evropy a právě souboj se "Suomi" ukáže, jak na tom reprezentace je.

Hned po několika vteřinách od úvodního buly se stadion otřásl v základech.

Nepadl ale gól, pouze se rozbilo sklo. Nepříliš často vídanou situaci měl na svědomí obránce Marek Židlický, jenž narazil Vikingstada do mantinelu u české střídačky a vedlejší tabulka se hned rozsypala.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Následovala více než čtvrthodinová přestávka, kterou někteří hráči strávili na ledě, jiní si šli sednout na střídačku. Nejméně nadšený z toho byl asi Martin Prusek. Už třiatřicetiletý brankář totiž nastoupil ke svému debutu na MS.

Podobně jako v duelu proti Dánsku (5:0) nečekali fanoušci v Klotenu na první branku dlouho. V šesté minutě si vlastní akci zakončil Jan Marek, jenž překonal norského gólmana Grotnese po nepřesném pokusu Poláka.

Čtěte dále: Vynikající Štěpánek a Jágr. Češi začali MS výhrou 5:0

V polovině třetiny pak přišly další dvě trefy českého výběru.

Olesz vybojoval faul a při přesilové hře se Čajánek před brankou nejlépe zorientoval. Po dvanácti minutách se Růžičkův tým radoval potřetí. Červenka našel ujíždějícího Vašíčka, který se z pravé strany trefil přesně do horního růžku.

Rolinek odstartoval střelecké trápení

Za první krizový moment pondělního duelu se dala označit premiérová přesilová hra Norska.

Nejdříve sice ujeli dva hráči v červených dresech do gólového brejku, jenže Rolinek v zakončení selhal, kromě Grotnese přestřelil i branku. Zakrátko se skandinávský výběr zatlačil favorita do defenzivy a Prusek musel několikrát zasahovat.

Češi udrželi vedení do konce prvního dějství a mohli tak do kabin odcházet spokojeni.

Ve druhé třetině se ale jejich brankostroj zastavil, naopak Norové se přiblížili na dva góly. Možná za to mohlo i rozhodnutí kouče Skandinávců, který poslal do klece slušně chytajícího náhradníka Lysenstoena.

Větší problémy si ale Jágr a spol. způsobili sami.

Čtěte dále: Čajánek: Stojím u branky a čekám, co Jágr vymyslí

Vázla jim kombinace, v defenzivě jim chyběl důraz, a tak nebylo překvapením, že brzy inkasovali. O snížení se postaral Hotlet, jehož ránu od modré čáry tečoval za Pruska obránce Rolinek.

Norové zatápěli českému týmu, dali i dvě branky
Norové zatápěli českému týmu, dali i dvě branky | Foto: Reuters

Hra pak upadla do podprůměru a ani jeden tým si nevypracoval velkou šanci.

Změnil to až Miroslav Blaťák. Běžela 33. minuta, když se Olesz dostal k puku, sám neuspěl, ale našel obránce ruské Ufy, jenž vrátil českému týmu jistotu.

V závěru zápasu došlo i na šarvátku

Ale ani jeho trefa nestačila.

Jistota se vytratila těsně před koncem druhého dějství, když švédští rozhodčí poslali Růžičkův výběr do dvojnásobného oslabení. Jestli si chtěli hokejisté vyzkoušet hru třech proti pěti, tak jim moc nevyšla.

V čase 39:52 se po velkém tlaku prosadil Zuccarello a Norsko se (nutno podotknout, že zaslouženě) dočkalo druhé branky.

Do třetí třetiny vstoupili Češi mnohem lépe. Začala parádními šancemi s neuvěřitelným závěrem pro české barvy.

První situace: Ujel Čajánek, zakončoval ale pozdě a gólman jej vychytal. Chvíli nato totéž zopakoval Jaroslav Hlinka. Zmar poté v 43. minutě dokonal Blaťák, jenž vyslal střelu a místo puku to byl on, kdo skončil v brance.

Trápení pokračovalo. Zaváhal i Hemský a Norové dále kousali z brejků.

Střeleckou mizérii protrhl až v 52. minutě Jakub Klepiš, jenž zvýšil na 5:2 ranou z bekhendu. Skóre se do konce už nezměnilo, pouze došlo k jedné šarvátce, kdy Norové neudrželi nervy dvě minuty před koncem.

Čtěte dále: Hokejisté USA porazili Rakušany a jsou v osmifinále

Česká republika - Norsko 5:2 (3:0, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky:
6. Marek (Polák), 10. Čajánek (Hemský, Jágr), 13. Vašíček (Červenka, Němec), 33. Blaťák (Olesz, Kotalík), 53. Klepiš (Čáslava, Čajánek) - 22. Jakobsen, 40. Zuccarello Aasen (Vikingstad). Rozhodčí: Persson, Vinnerborg (oba Švéd.) - Kaspar (Rak.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. Diváci: 3538.
Česká republika: Prusek - Židlický, Čáslava, Rachůnek, Němec, Polák, Blaťák, Barinka - Jágr, Hemský, Čajánek - Irgl, Marek, Rolinek - Kotalík, Hlinka, Olesz - Klepiš, Vašíček, Plekanec - Červenka. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Norsko: Grotnes (21. Lysenstöen) - Mats Trygg, Myrvold, Jakobsen, Holös, Lund, Kaunismäki - Skröder, Vikingstad, Thoresen - Zuccarello Aasen, Holtet, Ask - Bastiansen, Hansen, Spets - Forsberg, Lorentzen, Röymark. Trenéři: Roy Johansen a Knut Jörgen Stubdal.