Stanley Cup má nového majitele. Slaví Anaheim

SportPlus, ČTK
7. 6. 2007 6:26
Anaheim - Hokejisté Anaheimu Ducks, kteří nakoukli do NHL až v roce 1993, porazili v pátém zápase Ottawu 6:2 a slaví titul. Uvnitř: GALERIE
ČERVEN - Hokejisté Anaheimu vyhráli poprvé v historii Stanleyův pohár. Ve finálové sérii porazili Otawu Senators 4:1 na zápasy. | Foto: Reuters

Tým, který se jmenuje po filmu Walta Disneye, zkrátil název jen na Kačery a zažil sezonu snů.

Ducks vyhráli Pacifickou divizi, v play off Západní konferenci a nakonec i nejcennější hokejovou trofej - Stanley Cup. V sérii s Ottawou jim stačilo jen pět zápasů, ten poslední na domácím ledě vyhráli jasně 6:2.

• Anaheim chystá oslavy, Ottawa se nevzdává
    Jak viděli pátý zápas série experti z BettingCentra.cz?

Kapitán Anaheimu Scott Niedermayer, který byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem play off, se mohl ze slavného poháru radovat počtvrté v kariéře a ihned se o slastný pocit podělil i se svým bratrem Robem.

JAK SE SLAVÍ NEJCENNĚJŠÍ HOKEJOVÁ TROFEJ

Nejšťastnější ale mohl být další veterán v dresu Kačerů, Teemu Selänne. Ten odehrál 1 041 zápasů v základní části NHL, aniž by lesklý pohár získal. Finský rychlík se přeci jen dočkal. A Anaheim v pátém zápase série neponechal nic náhodě.

Už ve čtvrté minutě otevřel v přesilovce skóre Andy McDonald. Anaheim rozehrál v obranném pásmu hostů sérii rychlých přihrávek a zakončení hrdiny čtvrtého duelu McDonalda se odrazilo od brusle obránce Ottawy Phillipse za Emeryho záda.

Hosté se snažili vyrovnat a jejich ofenzivní aktivitu zkoušel podpořit i kouč Murray, jenž začal experimentovat se složením jednotlivých útoků. První vážnou šanci si Senátoři vypracovali v 9. minutě, ale Spezzovu střelu mířící do domácí branky na poslední chvíli odklonil obránce Beauchemin.

Anaheimský veterán Teemu Selänne slaví zisk svého prvního Stanley Cupu po finálovém vítězství nad Ottawou. | Foto: Reuters

V další stoprocentní šanci se zanedlouho ocitl opět Spezza. V 13. minutě při přesilovce hostů vypálil od modré Meszároš, puku se chopil Neil, přes gólmana Giguera protlačil přihrávku na zcela volného Spezzu, ale ten nedokázal z těsné blízkosti skórovat do odkryté branky.

Do konce první třetiny tak ještě zvýšil na 2:0 Rob Niedermayer. Anaheim se nejprve ubránil při vyloučení Perryho, aby se pár okamžiků po jeho návratu na led zmocnil puku Niedermayer, vyrazil do protiútoku a se štěstím přidal druhou branku Kačerů.

Ve druhé části ještě oživil naděje Ottawy Daniel Alfredsson, který po přesném pasu Schaefera mezi kruhy vypálil a s přispěním padajícího Perryho puk skončil v horním rohu Giguerovy branky. Senátoři ucítili šanci na vyrovnání, ale v době jejich narůstajícího tlaku se sami srazili do kolen.

Smolný vlastní gól rozhodl

V 36. minutě nahodil puk do útočného pásma forvard Kačerů Moen, gólman Emery vyjel za svou branku, zastavil kotouč a předal jej obránci Phillipsovi.

Ten však ve snaze udržet puk co nejdále od dotírajícího hráče Anaheimu omylem zasunul kotouč za Emeryho brusli a strážce branky kanadského týmu si jej nevědomky srazil do vlastní sítě. Nadšené publikum v hale Honda Center reagovalo posměšným skandováním jména nešťastného brankáře.

O pár okamžiků později ale znovu oživil naděje Ottawy Alfredsson. Getzlaf ztratil při vlastní přesilovce puk, k tomu se dostal švédský veterán, po pravé straně pronikl do útočného pásma a našel skulinku mezi ramenem gólmana Giguera a horní tyčkou jeho branky.

Anaheim však drama nepřipustil a o necelou minutu později znovu vedl dvoubrankovým rozdílem. Na Alfredssonův gól rázně odpověděl v 39. minutě obránce Beauchemin, jehož tečovaná střela od modré skončila za Emerym.

Ottawský gólman Ray Emery smutně pozoruje puk ve své síti z hole Travise Moena, který zvyšoval už na 5:2 pro Anaheim. | Foto: Reuters

Domácí pokračovali v nastaveném trendu i v závěrečné dvacetiminutovce a účinně eliminovali většinu útočných snah Senátorů již ve středním pásmu, sami naopak i nadále představovali hrozbu pro obranu hostů.

Fanoušci domácího týmu vybuchli nadšením opět v 45. minutě, kdy od modré nahodil kapitán Ducks Scott Niedermayer a jeho střílený centr usměrnil k tyči Emeryho branky Moen.

Poslední příležitost k možnému návratu do utkání dostali Senátoři v 48. minutě. Ve vlastním oslabení vyrazil do brejku Vermette, zahákoval jej Beauchemin a sudí nařídil trestné střílení. Vermette ale nezvládl blafák do bekhendu a nabídnutou šanci promarnil.

Závěr utkání se již odehrával zcela v režii Anaheimu. V 57. minutě se ještě naposledy měnilo skóre, když Ottawští ztratili puk ve vlastním obranném pásmu a jejich chybu potrestal pohotovou dělovkou Perry, který uzavřel na konečných 6:2.

Výsledek - pátý zápas finále:
Anaheim Ducks - Ottawa Senators 6:2 (2:0, 2:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 4. McDonald (Getzlaf, Pronger), 18. R. Niedermayer (Perry), 36. Moen, 39. Beauchemin (McDonald), 45. Moen (S. Niedermayer, Pahlsson), 57. Perry - 32. Alfredsson (Schaefer, Fisher), 38. Alfredsson. Rozhodčí: Devorski, O'Halloran - Heyer, Morin. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. Střely na branku: 18:13. Diváci: 17.372. Konečný stav série: 4:1.
Anaheim: Giguere - O'Donnell, Pronger, Beauchemin, S. Niedermayer, Huskins, DiPenta - Kunitz, McDonald, Selänne - Penner, Getzlaf, Perry - Moen, Pahlsson, R. Niedermayer - May, Marchant, Thornton. Trenér Randy Carlyle.
Ottawa: Emery - Volčenkov, Phillips, Meszároš, Redden, Preissing, Corvo - Heatley, Spezza, Alfredsson - Schaefer, Fisher, Comrie - Vermette, Kelly, Neil - Saprykin, Eaves, Schubert. Trenér Bryan Murray.

Statistiky play off

Střelci:
1. Alfredsson (Ottawa) 14 branek, 2. McDonald (Anaheim) 10, 3. Dacjuk (Detroit), Drury (Buffalo), Gionta (New Jersey) všichni 8, 6. Heatley, Spezza (oba Ottawa), Getzlaf, Moen (oba Anaheim), Parise (New Jersey) všichni 7, ...15. Jágr (NY Rangers) 5

Nahrávači:
1. Heatley, Spezza (oba Ottawa) oba 15 asistencí, 3. Lidström (Detroit) 14, 4. Briere (Buffalo), Pronger oba 12, 6. Selänne, Getzlaf (všichni Anaheim), Gomez (New Jersey), J. Thornton (San Jose) všichni 10, 10. Perry, Pahlsson (oba Anaheim), Eliáš (New Jersey), Connolly (Buffalo) oba 9, 14. Straka (NY Rangers) 8

Plusové a minusové body:
1. Pronger, Pahlsson (oba Anaheim), Numminen (Buffalo) všichni 10 kladných bodů, 4. Nylander (NY Rangers), R. Niedermayer (Anaheim), Kalinin (Buffalo) všichni 9, 7. Franzén (Detroit), O'Donnell (Anaheim) oba 8, 9. Chelios (Detroit) 7, 10. Jágr, Malík, Rozsíval (všichni NY Rangers), Gomez, Greene (oba New Jersey), McDonald (Anaheim), Redden (Ottawa), Connolly (Buffalo), St. Louis (Tampa Bay) všichni 6.

Nejtrestanější hráči:
1. R. Niedermayer 39 trestných minut, 2. Perry (oba Anaheim) 37, 3. Hannan (San Jose) 33, 4. Getzlaf (Anaheim) 32, 5. Cleary (Detroit) 30, 6. May (Anaheim), Hartnell (Nashville) oba 28, 8. Grier (San Jose), Avery (NY Rangers) oba 27, 10. S. Niedermayer, Pronger (oba Anaheim) oba 26.

Nejproduktivnější obránci:
1. Lidström (Detroit) 18 zápasů/18 bodů (4 branky + 14 asistencí), 2. Pronger 19/15 (3+12), 3. S. Niedermayer (oba Anaheim) 21/11 (3+8), 4. Redden 20/10 (3+7), 5. Corvo (oba Ottawa) 20/9 (2+7), ...8. Rozsíval (NY Rangers) 10/7 (3+4).