reklama

Starší brácha válí v NHL, on ve Švédsku. Kaše si sever pochvaluje a vyhlíží šanci v reprezentaci

David Kaše je ve Švédsku spokojen po všech stránkách. Snaží se osamostatnit, zlepšuje angličtinu a dostává dostatek prostoru na ledě. V devatenácti zápasech zapsal jedenáct bodů (3+8). David Kaše je ve Švédsku spokojen po všech stránkách. Snaží se osamostatnit, zlepšuje angličtinu a dostává dostatek prostoru na ledě. V devatenácti zápasech zapsal jedenáct bodů (3+8). autor: Hokej.cz
Odmalička pendloval útočník David Kaše mezi Kadaní a Chomutovem, objížděl srazy mládežnických reprezentací a sáhl si na stříbro z osmnáctek. Po minulé sezoně mezi Piráty ale dvacetiletý forvard ucítil, že je čas na změnu, a vydal se za hokejovým chlebíčkem do Švédska. V Moře sbírá životní zkušenosti a rád by se odrazil směrem k NHL, kde už příjmení Kaše díky staršímu bratru Ondřeji dobře znají.

Praha/Mora - David Kaše odešel po minulé sezoně z Chomutova do švédské Mory. Ačkoliv s Piráty došel až do semifinále play-off, nebyl tak úplně spokojen. Nedostával na ledě tolik prostoru, občas vypomáhal v prvoligové Kadani. Ve Skandinávii si dvacetiletý útočník rychle zvykl.

Mora se vrátila mezi švédskou elitu po devíti letech a Kaše se rovnou zařadil mezi útočné opory mužstva. "Zvykl jsem si hned na začátku. Všechno je bez problémů a moc si to užívám," hlásí Kaše. V devatenácti utkáních posbíral tři góly a osm přihrávek. Své místo má obvykle na křídle druhé formace. V poslední době ale nastupoval jen střídavě.

"Vrátil jsem se po menším zranění, ale necítil jsem se po utkání dobře. Proto jsem znovu vynechal. Doufám, že bude brzy vše v pořádku," vysvětluje Kaše. Po sérii horších výsledků se Mora ocitla na dvanáctém místě ze čtrnácti. Není daleko od předkola, ale ani od baráže. "Na hraně play-off je to vyrovnané, takže nějaký tlak pořád cítíme," říká Kaše.

"Hlavním cílem je záchrana, ale všichni bychom rádi do play-off. Nebude to vůbec jednoduché," pokračuje český útočník. Za Moru hráli dříve bratři Hossové, později Ivan Huml, Miroslav Blaťák či Pavel Brendl. Aktuálně je však Kaše jediným Čechem dokonce v celé švédské soutěži. "Možná je tu na nás velká zima," usmívá se rodák z Kadaně.

Právě domovskou Kadaň nové působiště Kašemu připomíná. Městečko uprostřed Švédska má pouze dvanáct tisíc obyvatel. "Je tu hezká krajina, spousta lesů a jezer. Teď nám napadlo dost sněhu, snad to vydrží," přeje si Kaše. Steskem po domově netrpí. "Myslím si, že to zvládám dobře. Navíc je Mora ryze hokejové město. Všichni nám fandí," pokračuje.

"Připadá mi, že každý ve městě má rád hokej," libuje si Kaše. Jaké našel ve Švédsku rozdíly oproti hernímu pojetí v extralize? "Je tady hodně ofenzivních beků, kteří jsou velmi silní na puku. Hraje se trochu rychleji a aktivněji, ale zásadní rozdíl nevidím," přemýšlí forvard. V týmu působí pět Kanaďanů a jeden Američan, ke kterým má Kaše nejblíže.

"Trávím s nimi spoustu času, hodně mi pomáhají. Ale i ostatní kluci jsou v pohodě, jsme skvělá parta. Každý mluví anglicky, takže je to pro mě nejlepší škola. Co se týče angličtiny, cítím velké zlepšení," říká Kaše, jenž byl v roce 2015 draftován Philadelphií. Skauti ho mají ve Švédsku pod dohledem, starší bratr Ondřej už válí v Anaheimu.

Brácha takovou formu ani nečekal

Ondřej Kaše si vybudoval pozici v A-týmu už v minulé sezoně, v té aktuální se mu daří skvěle bodově. "Samozřejmě jsem na něj pyšný. Takový start nečekal ani on. Hraje perfektně a dělá mi radost," přiznává o dva roky mladší David. Před třemi lety se bratři potkali na juniorském šampionátu, po odchodu Ondřeje do zámoří se cesty rozdělily.

Nabídku hrát s Jágrem NHL odmítl, ve Švédsku byl za hvězdu. Lulea se dnes bude klanět Kučerovi Nabídku hrát s Jágrem NHL odmítl, ve Švédsku byl za hvězdu. Lulea se dnes bude klanět Kučerovi Čtěte zde

"Před měsícem ho přibrzdilo zranění, ale už je zpět a cítí se dobře. Proti Ottawě dal nádherný gól, budu mu dál držet palce," říká Kaše. Vedle Anaheimu stíhá sledovat bídné výsledky Chomutova. O přestávce při Karjala Cupu byl dokonce na skok doma. "Kluky sleduju a s některými jsem v kontaktu. Nevím, čím to je, že se tolik nedaří," podotýká dvacetiletý útočník.

"Trochu na ně padla deka, ale krize potká každý tým. Sezona je ještě dlouhá," tvrdí Kaše. Ten má podle skautů z NHL pracovat na střelbě a více se tlačit do branky. "Dostávám na ledě dost prostoru. Začátek sezony byl z mé strany vydařený, pak to bohužel trochu upadlo. Po pauze jsem se zase zlepšil, ale musím si dávat stále vyšší cíle".

Tajně myslel na pozvánku do reprezentace

David Kaše má doma stříbrnou medaili ze světového šampionátu osmnáctek, třikrát hrál na dvacítkách a už nakoukl i do dospělého národní týmu. V srpnu odehrál dvě přípravná utkání proti Slovensku. "Byla to pro mě nová zkušenost, byl jsem za to rád," říká útočník. Byť v Třinci ani v Žilině nebodoval, patřil mezi nejaktivnější české hráče.

Na Karjalu už nominován nebyl, vždyť také trenér Jandač říkal, že v olympijské sezoně vsadí spíše na zkušenost. "Jak jsem říkal, začátek sezony se mi myslím povedl. Trochu jsem v reprezentační pozvánku doufal," přiznává Kaše. Ve dvaceti letech má však času dost. "Uvidím, jak se mi teď po zranění bude dařit. Třeba nějaká další šance přijde."

Ve videu si můžete připomenout Kašeho vítězný gól (od času 10:30) ze semifinále osmnáctek v roce 2014 proti Kanadě. Komentátor Michal Dusík tehdy vyslovil památnou hlášku: "Kašička to navařil!" Na vaření nebo praní teď nebude Kaše ve Švédsku sám. "Přítelkyně už dorazila a bude se mnou bydlet. Psychicky mi velmi pomůže," uzavírá útočník.

Zavzpomínejte, jak David Kaše poslal českou osmnáctku do finále MS v roce 2014. Youtube |  11:53
reklama