reklama

Straka radí Hertlovi: Neboj, dvacet gólů v NHL dát nemusíš

Martin Straka uspěl v NHL, i když anglicky neuměl ani slovo. Věří i Hertlovi. Martin Straka uspěl v NHL, i když anglicky neuměl ani slovo. Věří i Hertlovi. autor: CPA
Martin Straka dává Tomáši Hertlovi rady pro NHL: Neboj, anglicky se naučíš a dvacet gólů od tebe nikdo čekat nebude.

Praha - Martin Straka zářil v NHL šestnáct let i navzdory tomu, že ze začátku anglicky neuměl ani slovo. V rozhovoru pro Aktuálně.cz teď radí Tomáši Hertlovi.

Český hokejový supertalent a jednou možná i náš nový Jágr v létě odchází do světa velkého hokeje i navzdory tomu, že s tím Slavia nesouhlasí. Ve středu i bez jejího svolení podepsal tříletou smlouvu v San Jose (čtěte ZDE). 

"Je to výborný hokejista, předpoklady na NHL určitě má. Že třeba neumí ještě dobře anglicky, to je úplně jedno," říká Straka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Hertlův kouč ze Slavie Vladimír Růžička i další hokejoví experti ale mají jiný názor. Myslí si, že by měl Hertl hokejově i takticky ještě rok vyrůstat ve velkého hráče doma v Česku.

Proti Hertlovi jste ještě nedávno hrál v play off. Co myslíte, má na to?
S Kovym (Jan Kovář) jsou to suverénně nejlepší mladí hráči u nás v Česku. Je velký, silný a výborný na puku. To jsou věci, které v NHL potřebujete. Předpoklady na to má určitě.

Trenér Vladimír Růžička ale říká, že by měl ještě rok v Česku vydržet a hokejově vyzrát...
Já Tomáše viděl čtyřikrát za sezonu, tak se mně na to blbě říká názor. Láďa (Růžička) ho vidí každý den a je tady z trenérů nejlepší. Jeho slovo vždycky platilo a asi ví, co říká.

Co byste mu poradil? Co ho tam bude čekat?
Ať se nebojí, od něj ještě dvacet gólů za sezonu chtít nebudou. San Jose má skvělý tým a jiné hráče. V první sezoně tam od něj nikdo nebude nic čekat. Chápu, že si ho chtějí stáhnout co nejdřív. Chtějí s ním pracovat, vychovat si ho a připravit si ho na chvíli, kdy u týmu přijde jeho čas. Oni tohle umí.

Není problém, že Hertl prý neumí dobře anglicky?
V tom nevidím vůbec žádný problém, to se hned naučí. Když jsem odcházel do Ameriky já, neuměl jsem říct ani slovo a zvládl jsem to.

Jenže se říká, že ze San Jose odejde jediný Čech Martin Havlát a Hertl by tam i bez angličtiny zůstal sám...
Dneska mladí kluci už základy angličtiny mají. Vidím to i u nás v Plzni, kde máme Kanaďany a mladí se s nimi v pohodě baví. A pokud by náhodou Hertl uměl stejně jako já tehdy jen ahoj a na shledanou, tak mu to bude vadit asi tak do Vánoc. Možná by to pro něj bylo ještě lepší. Když se bude snažit, nemějme o něj strach. Oni to tam uvidí a budou mu pomáhat.

Červenka anglicky neuměl a říká se, že je to jeden z důvodů, proč v Calgary neuspěl. Co si o tom myslíte?
Že je to blbost. Tam byl úplně jiný problém, a to trenér Hartley. Má rád jiné typy hráčů, chce hrát tvrdý hokej. Roman Červenka je technický hráč, ten vám nikdy tvrdě a do těla hrát nebude. Pokud by nedal padesát gólů za sezonu, neměl tam šanci.

Sám jste do NHL šel a měl na začátku problémy, nejen s angličtinou, co je na tom přechodu nejtěžší?
Bude si muset zvyknout na hru do těla a úzký led, to je asi nejhorší. Na Slavii ale mají jeden z nejužších v lize, tak by mu to mohlo pomoct.

reklama