Strakův gól přinesl Spartě vítězství

ČTK, SportPlus
13. 4. 2006 19:53
Praha - Hokejisté Sparty porazili ve třetím finále extraligy na svém ledě Slavii 2:1 díky gólu Josefa Straky v prodloužení. V sérii sparťané vedou na zápasy ve stejném poměru.

Série pokračuje zítra druhým zápasem v holešovické hale.

Sparta před rekordní návštěvou sezony 14.171 diváků začala svižně a Netík s Dragounem měli slibné šance k tomu, aby otevřeli skóre. Jenže Franěk měl svůj den.

A tak jako první vstřelila gól i ve třetím zápase finálové série Slavia. Graňák podnikl troufalý výlet z obrany přes celé hřiště, na útočné modré předal puk rozjetému Sobotkovi a ten zakončil akci dvou nejmenších slávistů střelou mezi Břízovy betony.

Hrdou Spartu tento moment v bouřlivé atmosféře rozkolísal. Diváci v zaplněné hale si pak jen vzdychli, když Sivek přihrál puk volnému Hlinkovi, jemuž zakončení vůbec nevyšlo. Podobně si na druhé straně vedl Sup, kterému se puk smekl a místo za osamělého Břízu jej poslal do rohu.

Sparťanský kouč Výborný vytušil, že je potřeba změnit nefungující vazby, Tona na pravém křídle druhého útoku vyměnil před druhou částí zápasu za Netíka, ale jeho tým se v herní bažině propadl ještě níž.

Dlouhé minuty marně hledal klíč od brány, jíž by unikl z vlastního obranného pásma. A to dokonce i při vlastní přesilovce. Jak se stalo ve finálovém klání městských protivníků tradicí, Sparta přitiskla Slavii až v posledních minutách zápasu. Vykoukal si vyměnil puk s Kratěnou, v plné jízdě se nebezpečně přiblížil k Fraňkovi, jenže jeho ránu zastavila tyč.

Sparta se přece jen v závěru gólově prosadila. Soupeřův obránce Žižka si sedl na trestnou lavici, ale po pouhých pěti vteřinách se z ní zase zvedl. Straka vyhrál vhazování přímo na Pilařovu hůl a obránce propálil Fraňka mezi betony.

Útočník se pak stal opěvovanou figurou třetího derby sám. Po 107 sekundách prodloužení ujeli s Tonem, který přihrávkou před odkrytou branku překonal zbývajícího obránce a Straka bez problémů trefil poprvé v letošním play off síť.

Výsledek:
Sparta Praha - Slavia Praha 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 53. Pilař (J. Straka), 62. J. Straka (Ton) - 5. Sobotka (Graňák). Rozhodčí: Minář, Smeták - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Diváci: 14.171. Stav série 2:1.
Sparta: Bříza - Ptáček, Černošek, Vykoukal, Jan Hanzlík, Pilař, Tabaček, Stehlík - O. Kratěna, J. Hlinka, Sivek - Ton, Marek, Kašpařík - Netík, J. Straka, Špaňhel - Dragoun, Langhammer, M. Růžička. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Slavia: Franěk - Kadlec, Kolařík, J. Novák, Žižka, Graňák, Žabka - Duda, Beránek, Tomica - Bednář, Vlasák, Sup - D. Hruška, Sobotka, Prorok - Vondrka, Divíšek, Dlouhý - Kopecký. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.