reklama

Šulák patřil ve Finsku mezi nejlepší. Nyní vyhlíží svůj první start za Detroit

Libor Šulák v reprezentačním dresu Libor Šulák v reprezentačním dresu autor: Milan Kammermayer
Finské Lahti se do vyřazovacích bojů finské ligy sice neprobojovalo, ale Liboru Šulákovi sezona zatím nekončí. Český bek se přesunul za oceán a touží po prvním startu v NHL. Stihne ho ještě letos?

Praha - Před rokem se jeho jméno skloňovalo na všech frontách. Poté, co Libor Šulák táhl dvě sezony znojemské hokejisty v mezinárodní Erste Bank Eishockey lize a získal ocenění pro nejlepšího mladého hráče této soutěže, jej povolal trenér Josef Jandač do národního týmu.

Tehdy třiadvacetiletý bek překvapil na přípravných kempech natolik, že nakonec odletěl s reprezentací i na mistrovství světa do Paříže, kde naskočil ke dvěma duelům včetně čtvrtfinále proti Rusku. Tato pohádka však nekončila. Krátce poté, co Šulák podepsal smlouvu ve finském Lahti, přišly nabídky až z NHL. Ze čtyř konkrétních nabídek si nakonec vybral Detroit.

Snová sezona ve Finsku

Rodák z Pelhřimova absolvoval s Red Wings přípravu, ovšem do prvního týmu se neprobojoval, a tak upřednostnil Lahti před farmou v Grand Rapids. Výsledek? Ve dvaačtyřiceti zápasech vstřelil devět branek a na dalších třiadvacet asistoval. S touto statistikou byl nejproduktivnějším bekem Pelikánů a dokonce se může pyšnit nejlepším bodovým průměrem ze všech obránců ligy.

"Špatné to nebylo, ale úplně spokojený nejsem. Mohlo to být z mé strany ještě lepší," zůstal při hodnocení svého prvního zahraničního angažmá skromný. "Jsem ale hrozně rád za tu příležitost, že jsem mohl v Lahti působit," dodal Šulák. Jeho tým skončil již v předkole play-off, a tak následoval telefonát z Detroitu a rychlý přesun za oceán.

Ke Grand Rapids, které je vzdálené necelou hodinu letu od Detroitu, se bývalý hráč Znojma a Chomutova připojil během uplynulého víkendu, avšak do Ameriky si přivezl kromě hokejové výstroje i nachlazení.

"Domluva je taková, že až se uzdravím, měl bych naskočit v AHL," prozradil Šulák a zároveň přiznal, že by alespoň minimální šance na jeho první start v NHL mohla existovat ještě letos. "Zatím vůbec netuším, ale je to otázka toho, jak budu hrát na farmě."

Další kapitolu napíše v Americe

Detroit odehraje do konce základní části ještě sedm kol, ve vyřazovacích bojích bude stejně jako loni chybět. Pokud to však Šulákovi nevyjde nyní, s velkou pravděpodobností si svoji premiéru v nejlepší lize na světě odbude za rok.

"Budu začínat v Americe, to už je stoprocentní," prozradil své plány do budoucna. "Teprve se ale ukáže, jestli zůstanu na farmě nebo půjdu do NHL. Bude záležet na tom, jak se připravím, a jak se mi bude dařit v kempu."

A pokračování v dresu národního týmu? Ve výběru trenéra Josefa Jandače na přípravný kemp v Praze před Carlson Hockey Games Šulákovo jméno nefiguruje. "Jsem v Americe až do konce sezony, takže žádné náznaky z reprezentace nemám," uzavřel rozhovor dvojnásobný juniorský mistr České republiky.

reklama