Indiánův Sluneční tanec. Náčelník vystřílel Orly na první místo

Lukáš Caha Lukáš Caha
6. 10. 2015 6:55
Znojemští hokejisté odstartovali letošní sezónu ve velkém stylu. Po osmi kolech suverénně vedou mezinárodní EBEL ligu, v níž již pátým rokem působí. Velké zásluhy na tom má i indián "Žlutý roh".
Velkou zásluhu na výsledcích Orlů má patnáctibodový Colton Yellow Horn, útočník s indiánskými kořeny | Foto: Lukáš Caha

Znojmo – Rozpočet mají sice nejnižší z celé EBEL ligy, ale v tabulce to není vůbec znát. Znojemští hokejisté zažívají pohádkový vstup do sezóny a herními výkony předčí i bohaté kluby, jako jsou Red Bull Salcburk či UPC Vídeň Capitals.

Orli totiž suverénně vládnou mezinárodní soutěži, v níž působí celky z Rakouska, Slovinska, Maďarska, Itálie a Česka. V osmi utkáních prohráli pouze jednou, na svém kontě mají jednadvacet bodů, třiatřicet vstřelených a čtrnáct inkasovaných branek. To jsou nejlepší čísla z celé soutěže a nenašli byste je ani v české extralize.

"Zápasy nám zatím vycházejí a nový sytém funguje, jak má. Je ale zatím brzy, abychom dělali nějaké závěry," zůstává nohama na zemi trenér Jihomoravanů Jiří Režnar.

Podle něj hraje týmu do karet i to, že pět z osmi duelů odehrál doma a odsud si body ještě žádný soupeř neodvezl: "Hokej je o fanoušcích a ti jsou tady opravdu skvělí. Ženou nás dopředu."

Po jednoznačných výhrách nad Lincem (4:0) a úřadujícím mistrem ze Salcburku (7:1) však přišlo vystřízlivění. Orli utrpěli ve třetím kole debakl 1:7 ve Vídni.

"Ve druhé třetině jsme vypadli z rytmu. Najednou nám tam napadaly góly a zbořilo se nám to celé jako domeček z karet," vysvětlovat tehdy po utkání bývalý kouč Vsetína, Havířova či polského Jastrzebie.

Tohle už není náhoda, chválí fanoušci

Vysoká prohra však tým z "města okurek" nepoznamenala a od dalšího utkání začal znovu podávat přesvědčivé výkony. Nejen výsledky, ale i herní styl, jenž Znojmo letos praktikuje, si pochvaluje leckterý fanoušek, který na znojemský zimní stadion zavítá.

"Chodím na hokej už od krajského přeboru, ale ještě nikdy jsem neviděl Orly hrát tak jako dnes. Byla to nádhera. Bojovnost, napadání, skvělá obrana a perfektní útok. Přesilovky na konci druhé třetiny mi skoro připomínaly ruskou mašinu," rozplýval se po posledním utkání Znojma jeden z fanoušků. "Tohle už není náhoda. To je skvělá práce realizačního týmu a hlavně kluků. Klobouk dolů."

A to to se Znojmem v neděli nevypadalo po dvou třetinách zrovna nejlépe. Lublaň, tým ze spodní poloviny tabulky, vedla 2:1 a domácí se nemohli přes kvalitní obranu Slovinců prosadit. Až vyrovnávací gól v jednačtyřicáté minutě Znojemské nakopl a v rozmezí čtrnácti minut vstřelili šest branek!

Lídr bodování? Indián "Žlutý roh"

V brankovišti Orli vsázejí na teprve třiadvacetiletého Patrika Nechvátala z Litvínova. Po čtyři sta padesáti odchytaných minutách se chlubí úspěšností přesahující 95% a vede tabulku gólmanů.

I ve svých jednačtyřiceti letech táhne tým veterán Peter Pucher, jenž nedávno odehrál svůj tisící zápas základní části v elitních ligách. V kanadském bodování soutěže jej nalezneme spolu s vítkovickým odchovancem Ondrejem Šedivým na pátém místě.

Na samém vrcholu trůní nejexotičtější letní posila Orlů ba celé EBEL – Colton Yellow Horn, kanadský útočník s indiánskými kořeny. Na svém kontě má neuvěřitelných patnáct kanadských bodů za sedm branek a osm asistencí.

"Daří se nám a to je dobře. Je to ale zrádné. Nesmíme být myšlenkami moc nahoře, ale ani moc dole," přiznává v rozhovoru pro Aktuálně.cz osmadvacetiletý forvard.

Coltone, jaký je podle vás klíč k úspěchům Orlů?
Jdeme do každého zápasu naplno a přiklání se k nám i štěstí. Občas nám spadne na hokejku odražený puk, někdy dáme laciný gól. Díky tomu, že pracujeme tvrdě a hrajeme naplno, vytváříme si situace, kde se tohle může stát. Samozřejmě pak je tu gólman, který chytá fantasticky. Předvádí skvělé zákroky.

Jak se vám líbí ve Znojmě?
Je to malé město, které se mi líbí. Nemůžu ale říct, že bych chodil ven nějak často. Snažím se soustředit na zápasy a odpočívat. Kluci mě občas pozvou ven. Chodíme do restaurace nebo do kina. Je to jeden z důležitých aspektů toho, abych se tady cítil dobře. Jsem rád, že tu jsem a užívám si to.

Znojmo je vinařská oblast. Dáte si raději víno nebo pivo?
Záleží na večeru. Když vím, že další den máme volno, zajdu si na pár piv. Během Znojemského vinobraní jsem ochutnal i víno. Bylo to na mě docela sladké. Vinobraní bylo jinak moc fajn, nikdy jsem nic takového neviděl, těším se na něco podobného v průběhu roku.

Na sociálních sítích máte fotky s koni. Už jste si stihl ve Znojmě zajezdit?
Tady jsem neměl možnost, ale když se v létě vrátím domů do Kanady, jezdím skoro každý den. Otec spravuje velký ranč. Jednou, až skončím s hokejem, doufám, že to po něm převezmu a budu se o něj starat zase já.

Už dříve jste prozradil, že máte indiánské předky. Dodržujete nějaké tradice?
Tady je to trochu těžké, protože jsem tu sám, ale pravidelně se modlím. Hlavně za rodinu. Doma v Kanadě ale míváme události, kdy se sejdeme a společně prožíváme různé duchovní stavy. Těžko se to popisuje, ale obvykle se sejde celá vesnice nebo skupina, například na Sluneční tanec. Je to něco jako festival, ale více duchovně zaměřený.

V pátečním kole zajíždí Znojmo do Villachu a o dva dny později bude mít šanci vrátit Vídni již zmiňovanou vysokou prohru. Toto utkání startuje v neděli netradičně již ve 14:30 hodin a přenášet jej budou kamery českého televizního kanálu SPORT 5.