reklama

Švédové: Hrajeme skvěle, domácí prokletí ve finále prolomíme

Fanoušci prý Švédům ve finále pomohou zlomit 27 let trvající prokletí domácích týmů. Fanoušci prý Švédům ve finále pomohou zlomit 27 let trvající prokletí domácích týmů. autor: Michal Eger
Pokud by Švýcaři vyhráli i ve finále nad domácími Švédy získali by své premiérové zlato z MS.

Stockholm - Švédský fanoušek se v sobotu večer učil, jak fandit Švýcarům, pak s k němu v hledišti přidávala i parta na mol opilých Rusů.

Hopp Schwitz ale na konci semifinálového zápasu s USA (3:0) řvala, s výjimkou Američanů, celá stockholmská hala Globen.

Švýcary to nezaskočilo, ani to, že byla v hledišti řada ruských fanoušků, kteří se po čtvrtfinálové porážce 3:8 právě od Američanů přiklonili na jejich stranu.

"Už si totiž stejně jako Češi a další fanoušci koupili lístky na semifinále. Že ho ale budeme hrát my a ne oni, to nikdo nečekal," smál se kapitán týmu Mathias Seger.

Dokonají Švýcaři své Nagano?

Po deváté výhře na šampionátu Švýcaři nejenže slavili historický postup do finále, ale také jistotu zisku medailí po 60 letech.

Celý Stockholm nadchlo švýcarské tažení, které může v neděli večer přepsat hokejovou historii.

Pokud by Švýcaři vyhráli i ve finále nad domácími Švédy (20:30, online reportáž ze zápasu najdete ZDE), získali by své premiérové zlato z MS. Kdyby ale švýcarské Nagano neskončilo zlatou tečkou, vyrovnali by alespoň dosavadní stříbrné maximum z roku 1935.

Zatímco čtvrtfinálová výhra nad Českem 2:1 se brala jako velké překvapení, výhra Švýcarů nad Američany zaskočila jen málokoho, Švýcaři totiž byli po celý zápas lepší.

"Postup do finále není náhoda"

"Tohle je obrovská událost pro celé Švýcarsko. Všichni hráči mají od začátku skvělou formu i štěstí. Co je ale důležité, švýcarští hokejisté se naučili vyhrávat. Už víme, že můžeme porážet i silné týmy a to je to, co jsme v minulých letech neměli," uvedl na tiskové konferenci po zápase švýcarský kouč Sean Simpson.

Švýcaři už jsou tak jediný zápas od toho, aby zopakovali loňskou suverénní jízdu Rusů, tedy deset výher v deseti zápasech.

"Není to náhoda. Takový úspěch je logický, jednou přijít musel. Švýcarsko má kvalitní ligu, osu tohoto týmu tvoří kluci, kteří hráli kvalitní hokej už v mládí. Stojí za tím velká práce svazu, který rozvíjí mládežnický program a dává do něj velké peníze," dodal Simpson.

Persson: Dokážeme to, hrajeme skvěle

V cestě jim však bude stát tým, který má šanci po sedmadvaceti letech zlomit prokletí pořádajících zemí a turnaj vyhrát. Švédové na cestě do finále vyřadili silné týmy Kanady a Finska, což jim dodalo velké sebevědomí.

"Nevidím žádný důvod, proč bychom to nemohli dokázat. Máme dobrý tým a hrajeme skvěle," uvedl po semifinálovém utkání s Finy (3:0) švédský útočník Niklas Persson.

Od triumfu Sovětského svazu v roce 1986 se jen dvě pořadatelské země dostaly do finále, jenže jak Švédové v roce 1995 (proti Finsku), tak Kanaďané v roce 2008 (proti Rusku) neuspěli. Nyní to chtějí Švédové změnit.

Švédy fanoušci pod tlak nedostávají

"Fanoušci nás pod tlak rozhodně nedostávají, naopak nám dodávají energii a sebevědomí. Ve finále nás požene plný stadion a my si to chceme hlavně užít. Uvidíme, co se stane, ale zlato je jednoznačně náš cíl," dodal Persson.

Pokud se to Švédům povede, naváží na poslední triumf z roku 2006, když ve finále porazili 4:0 Česko a stanou se podeváté mistry světa.

reklama