Švédové padli. Euforii z finále zažívá Kanada a Rusko

maj
17. 5. 2008 1:23
Rusko - Finsko 4:0, Kanada - Švédsko 5:4
Sergej Fjodorov překonává brankáře Niklase Backstroma v semifinálovém zápase Rusko - Finsko | Foto: Reuters

Quebec - Finále hokejového světového šampionátu má očekávané složení. Do boje o zlato nejprve postoupili Rusové, které v noci na sobotu doplnili domácí Kanaďané.

Pětkrát bojovali ruští hokejisté o finále světového šampionátu. Marně. Dočkali se až letos na turnaji v Kanadě.

V prvním pátečním semifinále nedali svěřenci Vjačeslava Bykova šanci soupeři z Finska, kterému nepovolili vstřelit ani jediný gól. Po výhře 4:0 mohou dále pomýšlet na zlato, seveřané si zahrají jen sobotní zápas o třetí místo.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Na ruských hráčích byla znát pohoda z dosavadního průběhu turnaje. Ve vyřazovacích bojích má "sborná" výbornou bilanci: deset vstřelených branek a žádná obdržená, stejně jako ve čtvrtfinále udržel brankář Nabokov čisté konto.

Přitom Finové nepůsobili ze začátku nikterak odevzdaným dojmem. Po vítězném prodloužení a přesunu z Halifaxu se mluvilo o tom, že náročnější program na nich zanechá následky.

Čtěte více:
Kanada - Rusko. Ožije legenda ve finále po 21 letech?

Jenže byli to právě oni, kdo si vytvořil první příležitost. Hahl se protáhl kolem ruských obránců před Nabokova, ale už mu nezbylo tolik času k zakončení. Hra byla vyrovnaná, dokud Ovečkin se Sjominem nepřihráli puk na hůl Fjodorova, jenž otevřel ve čtrnácté minutě skóre.

Druhý zásah přidali hráči v červených dresech krátce po začátku druhé třetiny. Finy zmrazil Zaripov, který po další pohledné kombinaci neměl se zakončením do prázdné brány sebemenší problém.

Tempo zápasu mírně opadlo. Rusové, vědomi si svého náskoku, si hlídali své pásmo a spíše vyráželi do nebezpečných protiútoků.

Soupeři se naopak směrem dopředu nadále nedařilo. První formace se neprosazovala a když už se Selänne nebo Koivu dostali do zajímavé šance, tak je zastavil Nabokov.

Rolinek: Další zápasy sledovat nebudu. Je mi to jedno
Padaly slzy. Zklamali jsme fanoušky, tuší Michálek

Podobně to vypadalo i ve třetí třetině. Opatrnost přinášela vedoucímu celku své ovoce, jelikož přidal další dva góly. Zmatku na finské střídačce využil nejprve Morozov, jenž potrestal v přesilové hře mnoho finských hráčů na ledě.

Konečný výsledek stanovil dvě minuty před koncem Sušinskij, jenž převzal na své polovině puk a dovezl ho až do prázdné branky. Rusové mohli slavit postup do finále, kde byli naposledy v roce 2002. A zlato? To získali před patnácti lety.

Další drama už Švédové nezvládli. Do finále jde Kanada

O druhém finalistovi se v Quebeku rozhodovalo později. Bitva Kanada - Švédsko byla naprosto odlišným zápasem, ve kterém se diváci rozhodně nenudili. Skóre se přelévalo z jedné strany na druhou, klíčový náskok získal na konci druhé části domácí výběr.

Kanaďan Brent Burns pomáhá brankáři Pascalu Leclairovi k zákroku
Kanaďan Brent Burns pomáhá brankáři Pascalu Leclairovi k zákroku | Foto: Reuters

Ale zpět na začátek. Co se nepovedlo českému mužstvu, to vyšlo hokejistům ze země javorového listu opravdu parádně. Již vyprodaná hala vypukla nadšením hned po pěti minutách, kdy se prosadil Dany Heatley. V první přesilové hře jej Burns našel před brankou a nejproduktivnější hráč nedal Lundqvistovi šanci.

Kanaďané sice na svého soupeře vlétli, ale z úvodního tlaku vstřelili jediný gól. Skandinávský výběr se přizpůsobil a těsně před koncem prvního dějství vyrovnal. Obránce Stralman prostřelil Leclaira v bráně domácích.

I start do druhé části měli lepší Švédové. Dokonce zásahem Wallina poprvé vedli, nutno poznamenat, že také naposledy.

Hned o chvíli později zklidnil nervózní publikum Getzlaf, jenž vyrovnal na 2:2. Jak jinak než během početní výhody. Skóre pak otočil Mayers, ale "Tre Kronor" znovu zareagovali a na kostce po Stralmanově trefě opět svítil nerozhodný stav.

Hokejové parády v tu chvíli gradovaly. Kdo zápas sledoval, určitě nelitoval. O další zapamatování hodný moment se postarala hvězda Columbusu Rick Nash. Ve 33. minutě nedbal na dva obránce, dokázal se uvolnit a vyslat puk nad vyrážečku bezmocného Lundqvista.

Švédský gólman nepůsobil tak jistým dojmem jako ve čtvrtfinále. Určitě mu za vinu nelze dávat pátý gól v jeho síti, který vstřelil Green. Domácí hráli na konci druhé třetiny přesilovku 5 na 3, obránce přejel celé hřiště, vyhnul se dvěma sraživším se hráčům soupeře a opět mířil pod břevno.

Na posledních dvacet minut pak poslal kouč mezi tři tyče náhradníka Tellqvista. Ten sice už neinkasoval, ale jeho spoluhráči v útoku marně stahovali ztrátu. Nakonec už jen v 55. minutě snížili na konečných 4:5 pro Kanadu.

Kolébka hokeje tak má nadále šanci obhájit titul a doufá v prolomení 22 let dlouhé série, během níž pořádající země šampionát nikdy nevyhrála.

Rusko - Finsko 4:0 (1:0,1:0,2:0)