5. 5. 2009 11:55
Češi mají se Švédy vyrovnanou bilanci
Minulý rok Hadamczikovi svěřenci odešli z MS poraženi.
Minulý rok Hadamczikovi svěřenci odešli z MS poraženi. | Foto: Reuters

Bern - Rok se s rokem sešel a Češi se ve čtvrtfinále hokejového mistrovství světa znovu setkávají se Švédskem. Loni Seveřané vyhráli 3:2 v prodloužení a nechali Česko za branami medailových bojů.

Češi přitom ještě tři minuty před koncem čtvrtfinálového utkání vedli nad skandinávskými soupeři 2:1.

Jenže pak srovnal Nillson a vyrovnaný souboj rozhodl Weinhandl, kterému se ve čtvrté minutě prodloužení podařilo prostřelit Hniličku i díky teči obránce Čáslavy.

To byl ovšem poslední úspěch Švédů na turnaji v Kanadě, neboť v semifinále Seveřané podlehli po boji domácímu výběru 4:5 a v zápase o bronz zase Finsku vysoko 0:4.

Češi se na minulém šampionátu v Kanadě utkali se Švédy již ve skupině, ale i v ní prohráli, tehdy 5:3.

Z národního týmu obě prohry pamatují například Patrik Eliáš, Tomáš Rolinek nebo současný kapitán Marek Židlický. Na druhé straně mezi pamětníky patří mimojiné Wallin, Stralman nebo střelec klíčové branky Weinhandl.

Zjistěte o loňském ČF víc:
Konec. Češi padli v prodloužení, odjedou bez medaile

Se Švédy se ovšem Češi na mistrovství světa utkali ve vyřazovacích bojích od jejich zavedení v roce 1998 ještě třikrát.

V roce 2006 Češi prohráli se Švédy ve finále 0:4, o rok předtím však přešli v semifinále Češi přes Švédsko 3:2, stejně jako v roce 2001 (3:2), kdy opět Češi dokázali Švédy přehrát a dokráčet k titulu.

Vyrovnané statistiky i díky Světovém poháru a OH

Semifinále nepřálo Čechům v roce 2006, kdy na olympijských hrách v Turíně hráči se třemi korunkami na dresu porazili českou reprezentaci jednoznačně 7:3.

Jan Marek v akci.
Jan Marek v akci. | Foto: Reuters

Naopak nejvyšší výhra Česka přišla na jednom z nejlepších hokejových turnajů nového tisíciletí, tedy Světovém poháru v roce 2004.

Češi po pomalejším rozjezdu ve skupině přejeli ve čtvrtfinále Švédy 6:1 a postoupili do semifinále, v němž po napínavém boji podlehli Kanadě.

Historie zápasů playoff na nejlepších turnajích je tedy vyrovnaná, poslední vítězství na MS mají v kapse právě soupeři české reprezentace.

Zda-li se jim podaří znovu uspět, nebo Česko svoji statistiku ještě vylepší, bude jasné již ve čtvrtek. Čtvrtfinálové utkání Švédsko - Česko začíná v Bernu ve 20:15.