reklama

Žlutomodrý chaos. Švédsku hrozí, že nebude moci hrát na mistrovství světa

Hokejisté Švédska na MS juniorů 2020. Hokejisté Švédska na MS juniorů 2020. autor: ČTK
Hokejisté Švédska jsou před mistrovstvím světa dvacítek v nevídaných problémech, což ohrožuje jejich neuvěřitelnou sérii a zlepšuje vyhlídky Česka.

Pár dní před nedělním odletem do Edmontonu, kde na přelomu roku proběhne tradiční šampionát juniorů, je Švédsko bez hlavního trenéra. Tomase Monténa vyřadil pozitivní test na koronavirus. K týmu už zřejmě nebude moct přicestovat dodatečně.

Ze hry je také Monténův asistent Anders Lundberg, kouč brankářů Nizze Landén a videotrenér Adam Almqvist. 

Skončit museli také čtyři nakažení hokejisté. Všichni měli patřit k oporám, z toho útočník William Eklund by mohl být hvězdou příštího draftu NHL.

"Když tohle všechno vezmu v potaz, je jasné, že nám tu nastal menší chaos," řekl brankář Jesper Wallstedt serveru HockeyNews.se.

A může být ještě hůř. V pátek čeká švédské reprezentanty třetí kolo testů. Jestliže přibude další várka nakažených, hrozí, že mužstvo do Kanady nepoletí vůbec.

Podmínky organizátorů jsou jasně dané. Kdokoliv se ve dvou týdnech před odletem nakazí, je ze hry, přičemž nutné jsou tři negativní testy v řadě. Po výstupu z letadla je povinná ještě čtyřdenní karanténa.

Vyhozená hvězda poslala parťáka do nemocnice. A je arogantní, píší na Slovensku Vyhozená hvězda poslala parťáka do nemocnice. A je arogantní, píší na Slovensku Čtěte zde

Kvůli přísnému sítu už o šampionát přišel například Lukas Reichel, synovec nedávné české superhvězdy, jenž reprezentuje Německo, ale nejvíc komplikací hlásí Švédové. Ačkoliv páteční testování nemusí přinést katastrofu, už nyní je tým citelně oslabený.

"Švédské šance na medaili se drasticky snížily," prohlásil expert stanice SVT Jonas Andersson. "Ze hry jsou klíčoví hráči a Montén. V současné chvíli ale nemám pocit, že tohle je nejdůležitější otázka. Budu šťastný a spokojený, pokud Švédsko nějaký tým vůbec vyšle. Až takhle jsem snížil svoje nároky."

Reprezentace Tre kronor má šampionát odstartovat na Štěpána proti Česku. Následně na něj čekají Rakousko, Rusko a Spojené státy.

Postavení v tabulce bude pro čtvrtfinále důležité, neboť ve druhé skupině číhají tři papírově slabší soupeři - Švýcarsko, Německo a Slovensko.

Přestože švédští junioři stále disponují silným výběrem, v němž vyčnívají hvězdy draftu Lucas Raymond, Alexander Holtz či Philip Broberg, víc než kdy jindy jim hrozí konec jedné neuvěřitelné série. Ve skupině mistrovství světa vyhráli už 52 zápasů v řadě.

Karel Plášek (19), Rasmus Sandin (8) a  David Gustafsson (19) ve čtvrtfinále MS do 20 let Česko - Švédsko Na posledním šampionátu juniorů získali Švédové bronz. | Foto: Lukáš Filipec

Bez hlavního trenéra bude prodlužování šňůry složitější, byť hokejový svaz vymýšlí všechno možné, aby dvacítce zajistil standardní podmínky. Například přibral do kempu Anderse Erikséna, jenž v reprezentaci dlouhodobě pracuje s dorostem. Není ale jisté, zda bude moct odletět, neboť neprošel pravidelným testováním.

Další trenéry tak Švédsko shání přímo v Severní Americe. Také přemýšlí, jestli by Montén nemohl své mužstvo částečně koučovat z domova.

Hlavním trenérem Tre kronor by nakonec mohl být Kanaďan Todd Woodcroft. Má zkušenosti z NHL a aktuálně pracuje s univerzitním výběrem Vermontu. Švédům měl původně znovu pomáhat se "špehováním" soupeřů, ale je připravený převzít zodpovědnější roli.

"Kdyby někdo rozřízl mé srdce, vytekla by z něj žlutá a modrá krev," prohlásil Woodcroft.

S Kanaďanem na švédské střídačce by organizátoři problém neměli. Pokud ale Švédsko (či jiná země) nedá dohromady kompletní tým, jsou připraveni počet účastníků šampionátu seškrtat.

reklama