Světový pohár? Češi ztrácí nejen v obraně, Kanada má třikrát dražší tým

Daniel Poláček Daniel Poláček
30. 5. 2016 5:55
Češi projdou na Světovém poháru ostrým testem. Už se nemůžou opřít o služby legendárního Jaromíra Jágra, poprvé na velké akci musí spoléhat na porevoluční generaci. Skřípat může především obrana. Další otázkou je, zda týmu nebude chybět Jiří Hudler, jehož trenéři opomenuli.
Ondřej Pavelec proti Tayloru Hallovi, který na posledních dvou MS získal dohromady 21 bodů (13+8). Na soupisku pro Světový pohár se nevešel.
Ondřej Pavelec proti Tayloru Hallovi, který na posledních dvou MS získal dohromady 21 bodů (13+8). Na soupisku pro Světový pohár se nevešel. | Foto: Milan Kammermayer

PrahaČeši projdou na Světovém poháru ostrým testem. Už se nemůžou opřít o služby legendárního Jaromíra Jágra, poprvé na velké akci musí spoléhat na porevoluční generaci. Skřípat může především obrana.

Nový šéf lavičky Josef Jandač povolal do Toronta deset hokejistů, kteří se narodili v roce 1990 a později. Pěti hráčům je nanejvýš 24 let. Jak obstojí?

Když Češi před 12 roky hráli poslední Světový pohár, neměli výraznou slabinu. Proto sahali po finále, stačila k němu jedna povedená akce v prodloužení (tu ale nakonec rozehrála Kanada). Tehdy zářili Havlát, Hejduk, Eliáš, Židlický, Hamrlík a další. Většina jmen budila mezi soupeři respekt.

Chybí náhrada za Židlického

I tentokrát české mužstvo vyrukuje se silnou brankářskou trojicí. Mrázek, Neuvirth a Pavelec nejsou horší, než byli Vokoun, Čechmánek a Bříza.

Ani útok za tucet let zásadně nezchátral, byť v něm není tolik globálních hvězd. Podstatně hůř dopadla obrana. Průměrný bek ze současné nominace, který nastupuje v NHL, hraje méně a sbírá podstatně méně bodů:

Průměrný český bek v nominaci na SP Body v sezoně NHL Prům. čas na ledě v sezoně NHL
2004 26,5 20:28
2016 10,7 17:01

Z toho je patrné, že Česku chybějí konstruktivní zadáci. Ani Andrej Šustr, jenž letos posbíral slušných 21 bodů, rozhodně není král rozehrávky. Michal Kempný, další nominovaný obránce se solidní produktivitou, zase nikdy nehrál v zámoří.

Marek Židlický, který s lehkostí podporoval ofenzivu v minulosti, tentokrát nepojede. Není to překvapivé, už mu je 39 let. "Řekl mi, že neví, co se bude dít a jestli vůbec bude dál hrát hokej," prozradil generální manažer reprezentace Martin Ručinský.

Trpět nemusí jen česká rozehrávka, ale rovněž s ní související přesilovka. V Omsku ji hrál Kempný, v Calgary si k ní "čuchnul" Jakub Nakládal, ale to je vše. Proto se nabízí, že na Světovém poháru bude pětice vyvolených pro početní výhodu čítat hned čtyři forvardy.

Proč nejede Hudler?

Jandač a spol. neměli při skládaní defenzivního valu příliš na výběr. Nespočet možností jim však neposkytl ani útok. Konečnou nominaci jde kritizovat jen těžko.

To v Kanadě už do finální sestavy pálí: "Proč chybí P. K. Subban, T. J. Brodie a Taylor Hall?" Podobně nechápou ani v USA: "Proč nejedou Phil Kessel a Kevin Shattenkirk?" A to není vše, škrty na poslední chvíli zkrátka rozesmutnily hromadu hokejistů.

U českého mužstva se dá ptát třeba na to, zda si nominaci zasloužili Milan Michálek a Dmitrij Jaškin, kterým se letos moc nedařilo, ale horlivou diskusi může vyvolat pouze jedno jméno – Jiří Hudler.

Útočník, jehož minuly poslední dvě olympiády, chybí na další velké akci. Realizační tým o něm dlouho debatoval, ale nakonec jeho jméno škrtl. "Nevešel se nám do prvních dvou pětek," oznámil Jandač.

Pokud vynecháme "jisté" členy mužstva (Voráčka, Krejčího a Plekance), před Hudlerem dostala přednost vcelku pochopitelná trojice. Hertl letos posbíral stejně bodů a v případě potřeby umí lépe zastat roli centra. Palát je podstatně lepší při bránění a od sotva 20letého Pastrňáka se dá čekat výkonnostní skok, přičemž už teď na tom není vůbec špatně.

Kanada má třikrát dražší tým

Hudler se však mohl dostat do sestavy i na úkor Aleše Hemského. Ten také nepatří mezi defenzivní specialisty ani hromotluky. Pokud nevystrnadí někoho z prvních dvou lajn, nebude moct zazářit naplno.

Hemský proklouzl sítem nejspíš proto, že na posledních čtyřech turnajích za reprezentaci se mu přinejmenším dařilo. V Dallasu si navíc porozuměl s Radkem Faksou. Pomohla mu i absence Jaromíra Jágra.

Zbývá otázka: "Mohl Hudler jet místo někoho dalšího?" Z hlediska hokejového umu o tom není pochyb, ale trenéři se rozhodli, že proti favoritům budou hrát co nejméně otevřený hokej. Jinak by neměli šanci.

Stačí se podívat na platy. Zatímco česká soupiska pro Světový pohár (bez Sobotky a Kempného) vyjde na necelých 60 milionů dolarů, ta kanadská spolkne takřka 170 milionů, tedy zhruba třikrát tolik. Spojené státy, další sok ve skupině, na tom nejsou o moc hůř.

Kvalita je tak na straně zámořských velmocí. Josef Jandač a spol. jim očekávanou cestu za postupem chtějí ztížit nepříjemnou hrou. Tu obstarají hokejisté, kteří co možná nejlépe kombinují urostlou postavu, sílu, výborné bruslení a skvělou defenzivu. Jiří Hudler ve většině těchto kategorií nevyčnívá, proto zůstane doma (pokud se nezraní někdo z prvních dvou formací, případně se nestihne vyléčit).

Zda trenérům sázka na dělníky ledu, kteří zároveň dokážou ohrozit branku, vyjde, prozradí září. Už teď je však jasné, že jeden hráč nezmění nic na tom, že Češi můžou na Světovém poháru jen překvapit.

 

Právě se děje

Další zprávy