Svoboda Slavii nepodržel: Jsem ostuda českého hokeje

Ondřej Roubínek
4. 12. 2008 7:30
Slavia čtyřmi góly ve 3. třetině přišla o semifinále LM
Hráčům švýcarského týmu ZSC Lions Curych se podařilo přehodit puk za záda domácího Adama Svobody rovnou pětkrát. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Takhle smutný už hokejový brankář Adam Svoboda dlouho nebyl. Jeho Slavia inkasovala s Curychem čtyři góly v poslední třetině a po porážce 1:5 přišla o historický postup do semifinále Ligy mistrů.

"Jsem ostuda českého hokeje," sypal si gólman popel na hlavu. Krutá prohra totiž začala gólem na 1:2 ve 47. minutě  - ve chvíli, kdy byl český mistr po vydařené druhé třetině hodně nahoře.

A ten gól se rozhodně dal chytit: kanadský střelec Ryan Gardner napřáhl zpoza obránce od mantinelu prakticky na modré čáře a puk k úděsu slávistů skončil v síti.

Radostí zdvižené hokejky švýcarského týmu. HC Slavia Praha - ZSC Lions Curych 1:5. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte více:
Kolaps. Slavia propadla v závěru, postup slaví Curych

"Šel jsem po tom rukou najisto, chtěl jsem vrátit puk rychle do hry," popisoval zkroušený Adam Svoboda po zápase zřejmě rozhodující okamžik. "Jenže to zaplachtilo a já jsem to prostě nestihl," kál se gólman.

Puk zaplachtil. Ale to není omluva

"To ale není žádná omluva," dodával sebekriticky slávistický brankář. "Takový gól prostě pustit nesmím. Ale stalo se a už to nevrátím," soukal ze sebe Svoboda.

Jenže po smolném gólu následoval další úder Curychu. Po 28 vteřinách se trefil Jan Alston a prakticky bylo po zápase.

"Tlak jsme pak měli, věřil jsem, že tam ten puk dotlačíme a ještě to dokážeme otočit," poznamenal Svoboda. Slavia ale své šance nevyužila a Švýcaři dokonali dílo zkázy tři minuty před koncem dalšími dvěma slepenými góly.

"Po čtvrtém gólu byl konec," uznal brankář Slavie. Ten tvrdí, že ze zápasu, ve kterém šlo o postup do semifinále prvního ročníku Ligy mistrů a také o pět milionů korun nervózní nebyl.

"Do té doby to nebylo špatné, jenže jsme nedali góly," smutnil po zmarněné šanci.

A nejsou slova o ostudě českého hokeje přeci jen příliš silná? "Když chybuje gólman, tak je to vidět nejvíc," prohlásil pochmurně Adam Svoboda.