reklama

Švýcaři jsou zvláštní. Místo hokeje jdou radši do banky

Švýcaři na mistrovství světa válcují soupeře. Až skončí s hokeje, budou pracovat v bance nebo létat letadlem Švýcaři na mistrovství světa válcují soupeře. Až skončí s hokeje, budou pracovat v bance nebo létat letadlem autor: Reuters
Švýcaři jsou zvláštní hokejisté. Mají úplně jinou mentalitu, kariéru končí klidně ve třiceti letech a do jiných evropských soutěží se nehrnou.

Stockholm (od našeho zpravodaje) - Švýcaři jsou zvláštní hokejisté. Mají úplně jinou mentalitu, kariéru končí klidně ve třiceti letech a do jiných evropských soutěží se nehrnou. 

Dnešního čtvrtfinálového soupeře českých hokejistů popisuje Zdeněk Kutlák. Obránce, který ve švýcarské nejvyšší soutěži působí už šest let.

"Mají jinou mentalitu. Žijí v krásné zemi se špičkovou životní úrovní a nikam jinam se za hokejem nehrnou. Ani do Ruska se jim za penězi nechce," říká Kutlák. 

Jsou vzdělaní. Někteří budou i piloti

Řada jeho kamarádů a spoluhráčů pak zavčasu s hokejovou kariérou skončila úplně. Začali se raději živit prací.

"Je to prostě vzdělaný národ. My jsme byli za mlada schopni pro hokej udělat cokoliv a tam už jsem potkal i kluky, kteří místo kariéry zvolili školu nebo práci. Ostatní s hokejem končí třeba ve třiceti a jdou pracovat do banky. Jeden můj kamarád hokejista si dokonce dělá školu na pilota. V tom je to jiné."

Úplně jiný už je také pohled na švýcarský hokej. Jejich reprezentace dnes na mistrovství světa poráží i největší favority a domácí liga získává na prestiži. Jaroslav Bednář, další Čech, který tam letos působil, o ní dokonce prohlásil, že je to nejlepší liga v Evropě.

Kanadský rukopis jde na nich krásně vidět

"Já jsem ale nikdy nehrál ve Švédsku ani ve Finsku a v extralize jsem šest let nebyl. Když se ale podíváme na výsledky, jediný ročník Ligy mistrů vyhrál v roce 2009 Curych a jeho finále s Magnitogorskem vyznělo dost jednoznačně," přemýšlí Kutlák.

"Hraje se tam ale úplně stejný hokej, jakým se tady jejich reprezentace prezentuje. Mají kanadského trenéra, jeho rukopis tam jde krásně vidět. Hrají fyzicky náročný, živelný, hokej," popisuje bek, který tam celých šest let válí v obraně Ambri-Piotty.

"Bude to těžké. V jejich případě je navíc obrovská výhoda, že hrají celý rok spolu. Hodně dobře se znají a to je na začátku turnaje výhoda. My s nimi ale žádné slitování mít nebudeme, i když nás tady zachránili. Se spoluhráči a kamarády jsem se hecoval, už včera jsem jim ale vzkázal, ať mi raději ani nepíšou."

Čtvrtfinále hokejového mistrovství světa proti Švýcarsku začíná v 14:45. On-line ho můžete sledovat TADY.

reklama