Rusové smetli Kazachy, Švýcaři poprvé vyhráli

Aktualizováno 14. 5. 2014 21:58
Švýcarsko ve čtvrtém zápase na MS poprvé vyhrálo, Německo porazilo 3:2. Rusko smetlo Kazachstán 7:2.
Rusové neměli s Kazachstánem problém, rozhodnuto bylo už zkraje druhé třetiny
Rusové neměli s Kazachstánem problém, rozhodnuto bylo už zkraje druhé třetiny | Foto: Reuters

Minsk - Až ve čtvrtém zápase se Švýcaři dočkali na mistrovství světa v Minsku prvních bodů. Obhájci stříbra zdolali 3:2 Německo a vystřídali na sedmém místě Kazachstán.

Výhru zajistil obhájcům stříbra gól útočníka Kevina Romyho ze 37. minuty, jímž zvýšil na 3:1.

Svůj vysoký standard na tomto mistrovství opět splnili Rusové, kteří rozstříleli Kazachstán 7:2 a zůstávají jako jediní stoprocentní. Hned čtyři góly vstřelili v přesilovkách.

Švýcaři se na první výhru nadřeli

Němci dostali už po 72 sekundách možnost přesilovky, ovšem bylo znát, že utkání je teprve ve svém úvodu. To Švýcaři svou první početní výhodu využili mnohem lépe. Ve 13. minutě prostřelil Zeppa Brunner. Jejich radost však trvala jen přesně 100 vteřin hrací doby, než dorážkou vyrovnal Oppenheimer.

Další gól v bitvě dvou tradičně důsledných celků padl až ve 33. minutě, z mezikruží vrátil Švýcarům vedení Hollenstein. O chvíli později zakončil úspěšně v pádu Romy a ´helvétský křiž´ vedl o dvě branky.

Ještě do druhé sirény dostal Němce zpět do kontaktu druhou svou trefou  odpoledne Oppenheimer, ovšem na prodloužení už nedosáhli. V největší šanci trefil Barta při power play břevno.

Ruská hra kočky s myší

Rusové šli za dalším tříbodovým ziskem jistým, ale trpělivým krokem. Po úvodním oboustranném oťukávání připravil na konci 13. minuty Ovečkin šanci pro Zaripova, gólman Ivanov byl však připravený. Vzápětí se proti pravidlům provinil Spriridonov a Rusko v první přesilovce otevřelo skóre. Ve skrumáži před brankou se odrazil kotouč k Plotnikovovi a ten snadno doklepl do prázdné branky.

Na další góly Rusové dosáhli až po přestávce a opět v přesilovkách. Zkraje druhého dějství pykal Upper a ani on nepobyl na lavici hanby celé dvě minuty. Po akci Zaripova ho již za 28 vteřin vrátil do hry Jakovlev. Třetím vyloučeným Kazachem byl ve 24. minutě Vasilčenko a sborná trestala do třetice. Zaripov po přihrávce od Tichonova skóroval ranou bez přípravy tentokrát jen 14 sekund od začátku početní výhody. A když ve 32. minutě přidal čtvrtý gól Kuljomin, byli Kazaši zralí na ručník.

Ve 38. minutě si sudí ověřovali, zda puk nepřešel brankovou čáru za Ivanovem popáté, ale Ovečkin a spol. si museli na další góly ještě počkat. Nečekali dlouho, neboť hned v nástupu do třetí dvacetiminutovky se prosadil skvěle hrající Tichonov. Ke slovu se pak sice dostali dvakrát i Kazaši, když snížili Panšin a Spiridonov, jenže konečné slovo měli v poslední minutě Plotnikov s Burmistrovem.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku:

Skupina B:

Švýcarsko - Německo 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 13. Brunner (Josi, Weber), 33. Hollenstein (Josi, Cunti), 37. Romy (Brunner, Moser) - 14. Oppenheimer (Hördler, Hospelt), 39. Oppenheimer (Akdag, Hospelt). Rozhodčí: Patafie (USA), Rantala (Fin.) - Kilian (Nor.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 11.628.

Švýcarsko: Berra - Schlumpf, Josi, Kukan, Blum, Seger, Weber, Ramholt Grossmann - Moser, Romy, Brunner - Hollenstein, Cunti, Schäppi - Fiala, Ambühl, Suri - Rüfenacht, Froidevaux, Stancescu. Trenér: Sean Simpson.
Německo: Zepp - Ankert, Braun, Kohl, Hördler, Krueger, Akdag, Reul - Mauer, Barta, Schütz - Oppenheimer, Hospelt, Weiss - Pietta, Kink, Seidenberg - Rieder, Draisaitl, Plachta - Noebels. Trenér: Pat Cortina.

Rusko - Kazachstán 7:2 (1:0, 3:0, 3:2)
Branky a nahrávky: 15. Plotnikov (Tichonov, Ovečkin), 23. Jakovlev (Zaripov, Bělov), 24. Zaripov (Tichonov, Plotnikov), 32. Kuljomin, 42. Tichonov (Plotnikov, Ovečkin), 60. Plotnikov (Tichonov, Zaripov), 60. Burmistrov (Kuzněcov, Dadonov) - 50. Panšin (Dallman, Antropov), 54. Spiridonov (Blochin, Ivanov). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Rönn - Suominen (oba Fin.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 2:6. Využití: 4:0. Diváci: 12.299.

Rusko: Bobrovskij - Denisov, Čudinov, Medveděv, Kutuzov, Jakovlev, Bělov - Plotnikov, Tichonov, Ovečkin - Kuljomin, Anisimov, Širokov - Kuzněcov, Burmistrov, Dadonov - Zaripov, Kalinin. Trenér: Oleg Znarok.
Kazachstán: Ivanov - Blochin, Dallman, Kazancev, Semjonov, Litviněnko, Savčenko, Lakiza, Vasilčenko - Starčenko, Antropov, Rymarev - Romanov, Upper, Puškarev - Poliščuk, Žajlajov, Krasnoslobodcev - Gavrilin, Spiridonov, Panšin. Trenér: Ari-Pekka Selin.

1. Rusko 4 4 0 0 0 22:5 12
2. USA 3 2 0 0 1 10:9 6
Lotyšsko 3 2 0 0 1 10:9 6
4. Bělorusko 3 2 0 0 1 9:10 6
5. Německo 4 1 1 0 2 7:10 5
6. Finsko 3 1 0 0 2 8:7 3